V carvingové verzi dostává snowboarding ještě adrenalinovější ráz

V carvingové verzi dostává snowboarding ještě adrenalinovější ráz | foto: Redbull

Carving: výzva pro ty nejextrémnější snowboardisty

  • 17
Prkno se staví na hranu a zařezává se do perfektně upravené sjezdovky jako nůž. Jezdec v oblouku brousí rukama a tělem terén, slastně vnímá působení odstředivé síly, narovnává se a vzápětí řeže další oblouk. Od prkna odlétávají gejzíry sněhu. Tak vypadá extrémní carving.

Na rozdíl od měkkých (freestylových) snowboardů, které díky své geometrii a tvrdosti neumožňují dokonalou jízdu na hraně, tvrdé (někdy také slalomové) snowboardy v tomto stylu jízdy nazývaném také někdy „alpský“ vynikají.

Na tvrdých prknech se jezdí v přezkáčích podobných lyžařským a ve tvrdém vázání, které může být klasické drátové nebo nášlapné (např. systém F2 Intec). Tvrdá prkna jsou obecně užší než freestylová, středová šířka se pohybuje mezi 18-20 cm. To jim umožňuje rychlejší přechod z hrany na hranu, pro jezdce je snazší prkno na hranu naklonit.

Pro extrémní carving, kdy se jezdec téměř "válí" po sjezdovce, se však musejí použít poněkud širší prkna (21-23 cm) – v extrémním náklonu se úhel prkna vůči terénu blíží devadesáti stupňům a na užším prkně by jezdec škrtal špičkou boty o terén. V takovém případě se obvykle přeruší kontakt hrany se sněhem a následuje pád.

Extrémní oblouk pokořili dva Švýcaři

Carving na snowboardu se v Evropě objevil koncem osmdesátých let s rozvojem alpského stylu. Ukázalo se, že extrémní oblouk, kdy tělo jezdce leží na zemi, je možné "vyjet", i když v té době byl "položený" oblouk často ten poslední, který jezdec udělal.

Moderními průkopníky extrémního carvingu jsou Švýcaři Patric Fivat a Jacques Rilliet, kteří ho rozvinuli do dnešní podoby. Oni jsou otcové zakladatelé: během posledních patnácti let experimentovali jak s vybavením (především prkny), tak i s jízdním stylem, který dovedli k dokonalosti. Chcete-li se stát extrémními carvery, vyplatí se vám využít právě jejich zkušeností a metodiky.

Jak začít

Jako u všeho platí i tady – nejlépe ve škole. Ne všechny snowboardové školy však jízdu na tvrdém prkně vyučují.

Základním předpokladem je přitom znalost jízdy na měkkém snowboardu. Bez ní jsou pokusy o jízdu na tvrdém prkně... tvrdým oříškem. Stejně tak by měl mít adept jízdy na carvingovém prkně zvládnuté oblouky na upravené sjezdovce.

Carving vám dá vychutnat to nejradikálnější, co snowboarding nabízí

Tuzemským carvingovým guru je carver a instruktor Milan Zajíc alias Zajda. Je možné s ním konzultovat jak vhodnost vybavení, tak se domluvit na výuce. V zimě Milan působí v rakouském Kaprunu, kde bývá dostatek sněhu i místa pro skutečně radikální carving.

Kde si adrenalinu užít

Místo pro carving je velmi důležité: sjezdovka musí být dostatečně prudká, široká a upravená. Čím upravenější, tím lepší, protože tím extrémnější může být náklon bez hrozby nárazu do nějaké terénní nerovnosti.

Nejlepší je večer urolbovaná dálnice, která přes noc ztvrdne... ráno na ní ale musíte být první! Čím více lidí je na sjezdovce, tím hůře – nejen z hlediska kvality sněhu, ale také z hlediska bezpečnosti.

Hlavně vybrat správné prkno!

Co se týče výběru vybavení, situace není tak nepřehledná jako u měkkých prken. V obchodech, v nichž tvrdé vybavení prodávají, vám většinou budou schopni poradit, co pro vás bude s ohledem na výšku, váhu a stupeň pokročilosti nejvhodnější, od věci ale není pojistit si to zkušeným přítelem na telefonu.

Na dobré radě opravdu záleží, protože u tvrdých prken si výběrem nevhodného vybavení (např. příliš tvrdé prkno) můžete svoji carvingovou "session" zcela pokazit - třeba prostě vůbec nezatočíte!

A jak hluboko do peněženky budete muset sáhnout? Ceny tvrdých prken se pohybují od cca 7 do 30 tisíc Kč (prkna dělaná na míru – např. Swoard), snowboardové přezkáče (lyžařské jsou nevhodné) pořídíte od asi 7 do 12 tisíc (např. UPZ RC10), vázání od 4 do 6 tisíc (např. F2 Race Titanium).

Na svah byste se neměli vydávat bez ochranných pomůcek jako helmy, páteřáku, brýlí atd. Uvědomte si, že v extrémním náklonu se vaše hlava pohybuje v úrovni lyží nebo bot ostatních lidí na sjezdovce. Zejména hlavu a obličej (oči!) je si proto potřeba chránit kvalitní helmou a brýlemi.

Rukavice je doporučeno mít pevné, vyztužené kevlarem apod., protože ruce jsou ve stálém kontaktu s povrchem sjezdovky.

A na závěr snad jen jedno varování: rozkoš a slast z krájení oblouků může přivodit těžkou formu závislosti!

Občas budete zatínat zuby, ale odměnou vám bude rozkoš ze zdolávání limitů

UŽITEČNÉ ODKAZY

Prkna:
www.sgsnowboards.com
www.f2.com
www.goltes.si
www.kesslersnowboards.ch
www.gforcecarving.com

Vázání:
www.f2.com
www.sgsnowboards.com
www.bomberonline.com

Boty:
www.deeluxe.com

Tuzemští prodejci hard vybavení:
www.2boards.cz
www.sportix.cz
www.truesport.cz
www.snowboard-zezula.cz
www.snowboardel.cz

Stránky věnované extrémnímu:
carvingu:

www.extremecarving.com

Filmy:
www.carvingboard.info/5.html
www.jonasrejman.com/carved.html
www.extremecarving.com/movies/movies.html