Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 26. 2. 2004 13:53

VOLBA PREZIDENTA (1. část)

Připravují redaktoři iDNES
ve spolupráci se zpravodaji MF DNES
s využitím informací agentury ČTK a České televize

ON-LINE REPORTÁŽ
13:55
"Nejsem zklamán. Dalo se to spočítat," reagoval na předběžné výsledky Miroslav Kříženecký. "Naopak jsem rád za ty tři poslanecké hlasy navíc. Ovšem netuším, od koho jsou."
13:34
Média v celé Evropě komentují volbu nového českého prezidenta víceméně obdobně. Vyzdvihují osobnost Václava Havla a konstatují, že s ním končí jedna éra. Zároveň poukazují na politické kupčení, jež hledání Havlova nástupce provází.
13:25
Miroslav Grebeníček (KSČM) k předběžným výsledkům: "Je vyloučeno, že by někteří naši poslanci volili Václava Klause. Naopak náš kandidát Miroslav Kříženecký dostal 44 hlasů, což je o tři víc, než máme poslanců."
13:10
Někteří poslanci ODS podporovali svého kandidáta Václava Klause do poslední chvíle. Využili k tomu odznaky, připjaté na klopách svých sak. Nápis na odznacích byl výmluvný - Klaus for president.
13:00
Agentura ČTK přinesla výsledky prvního kola volby prezidenta, potvrzené dvěma na sobě nezávislými zdroji. Hlasování poslanců: Klaus 92, Kříženecký 44, Bureš 39, Pithart 20. Hlasování senátorů: Pithart 35, Klaus 31, Bureš 9. Oficiální výsledky budou oznámeny ve 14 hodin.
12:58
Pro poslance, senátory a další hosty byl připraven oběd v Rudolfově galerii. Za 79 korun si mohli zakoupit kuřecí vývar s masem a nudlemi a hlavní jídlo. Vybrat si mohli buď hradní guláš s knedlíky, přírodní kuřecí řízek se zeleninovou oblohou a pažitkovými brambory nebo těstoviny se sýrovou omáčkou a brokolicí. Jako dezert se podávala buď mandlová roláda, nebo dort Sachr, obojí za 15 korun.
12:54
Maminka Václava Klause napjatě sleduje volbu prezidenta u televize již od rána. Každou chvíli zvoní telefon. Lidé volají a drží jejímu synovi palce. "Na dnešek jsem usnula až poté, co jsem si přeříkávala jména známých herců podle abecedy," říká letos devětaosmdesátiletá Marie Klausová.
12:48
Podle neoficiálních informací agentury ČTK parlament v prvním kole tajné volby prezidenta nezvolil. Do druhého kola postoupili podle nejmenovného zdroje kandidát lidovců a unionistů Petr Pithart a kandidát ODS Václav Klaus.
12:47
Předsedkyni senátorského klubu Nezávislí Helenu Rögnerovou (zvolena za KDU-ČSL) zaujal projev bývalého šéfa ODS. "Jako kdyby to byl jiný Václav Klaus. Chci věřit, že to myslí vážně," uvedla Rögnerová, která ovšem dá hlas šéfovi Senátu Petru Pithartovi.
12:39
Volby prezidenta se přímo na Hradě účastní třiapadesátiletá Věra Kříženecká. Manželka komunisteckého kandidáta pracuje jako sekretářka. Svého muže přišla podpořit v béžovém sukňovém kostýmu.
12:34
Premiér Vladimír Špidla (ČSSD) soudí, že vystoupení kandidátů těžko změní výběr zákonodárců při tajném hlasování. Je ale rád, že navržená čtveřice měla možnost na schůzi vystoupit.
Volbu prezidenta sledovali i prodavači
12:27
Podle politologa Zdeňka Zbořila se během projevů potvrdilo, že nejkultivovanějšími prezidentskými kandidáty jsou Klaus a Pithart. "Ostatní uchazeči hrají jen druhou ligu," míní Zbořil. Například z Burešova vystoupení bylo podle něj zjevné, že ČSSD uškodilo, když se nedokázala shodnout na silnějším kandidátovi.
12:19
Ivana Burešová, manželka kandidáta ČSSD, sleduje volbu prezidenta jen občas, pokud to práce dovolí. "Nemám tady televizi ani rádio, tak občas juknu na iDNES," řekla právnička Živnostenské banky. "Dnešek není jako každý jiný všední den. Kdyby byl muž zvolen, zásadně nám to změní život."
12:10
Tajnou volbu prezidenta podpořilo při hlasování 194 poslanců ze 197 hlasujících, proti byli tři. V Senátu hlasovalo pro tajnou volbu 77 z 80 členů horní komory, proti byli tři. Zákonodárci volí prezidenta
11:59
Během dopoledního jednání parlamentu omdlela asistentka správy Pražského sálu, jejímž úkolem bylo pouštět lidi vstupující do Španělského sálu. Ihned byl přivolán lékař, který rozhodl o převozu do nemocnice.
11:55
Šéf Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek vyhlásil první kolo volby nového prezidenta. Na samotné hlsování je vyhrazeno 40 minut. Volí se tajně v prezidentském salónku. Další hodinu má komise na vyhodnocení. Společné jednání parlamentu bude pokračovat ve 14 hodin. Zákonodárci volí prezidenta
11:54
Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD): "Podle rozložení sil a dosavadních jednání je velmi pravděpodobné, že prezident dnes zvolen nebude. O případném třetím kole se podle mého názoru rozhodne po prvním hlasování."
11:51
Nový prezident bude volen tajně, odsouhlasil parlament. Senátor Josef Pavlata (ODS) seznamuje přítomné se způsobem volby.
11:46
Přišel první zádrhel společného zasedání parlamentu. Byly špatně sečteny hlasy rozhodující o tajné volbě. Proto se hlasování opakuje.
11:41
Skončila rozprava k volbě prezidenta. Jako poslední hovořil senátor a amerikanista Josef Jařab. Parlament nyní rozhoduje, zda bude novou hlavu státu volit tajně. Kandidáti se představili parlamentu
Prezidentský pár sleduje v televizi volbu prezidenta
11:40
Trochu veselí vnesl do Španělského sálu senátor Edvard Outrata. Hned dvakrát se mu podařilo přeřeknout ve stejné frázi. Místo "klub otevřené demokracie" použil spojení "klub organizované demokracie", což vzbudilo smích a menší potlesk. "Demokracie není myslitelná bez organizace," reagoval po Outratově projevu šéf sněmovny Lubomír Zaorálek, který jednání řídí.
11:34
Pokračuje rozprava k volbě prezidenta. Zúčastnil se jí Klausův nástupce na postu šéfa ODS Mirek Topolánek. "Klaus prokázal, že je na všech mezinárodních parketách doma, že je vítaným řečníkem a respektovaným diskutérem na všech mezinárodních fórech," míní Topolánek.
11:31
Poslanec Radim Turek (ČSSD) nedorazil do Španělského sálu, protože je po operaci nohy, zraněné při lyžování. Na vlastní volbu prezidenta ale chce dorazit. "Jsem doma, nedaleko Pražského hradu. Jednání sleduji v televizi a jsem domluven, že na Hrad přijedu tak, abych mohl hlasovat," řekl Turek.
11:25
Nezávislému poslanci Sváťovi Karáskovi se líbily proslovy všech kandidátů. Vyzdvihl projev Petra Pitharta. Nesouhlasí s některými názory Václava Klause. Nejméně se mu líbil Jaroslav Bureš, který podle Karáska mluvil spíš jako ministr spravedlnosti než kandidát na prezidenta.
11:18
Podle komunisty Miloslava Ransdorfa visí nad volbou nového prezidenta několik otazníků. Zaměřil se na Václava Klause. Ransdorf ocenil jeho houževnatost, ale zpochybnil jeho schopnost naslouchat. "Další z kandidátů, pan Pithart, je ztělesněný otazník," pokračoval Ransdorf.
11:11
Skončil projev Václava Klause. Začíná rozprava k volbě. Jako první se do debaty přihlásil ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL), který krátce obhajoval kandidaturu Petra Pitharta. Kandidáti se představili parlamentu