Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 26. 2. 2004 13:53

TŘETÍ VOLBA PREZIDENTA (2. část)

Připravují redaktoři iDNES
ve spolupráci se zpravodaji MF DNES
s využitím informací agentury ČTK a České televize

ON-LINE REPORTÁŽ
Vážení čtenáři,
volba nového českého prezidenta skončila. Proto končí i naše on-line zpravodajství. Další informace najdete v bleskovkách a článcích iDNES, případně ve speciální prezidentské příloze. Děkujeme vám za vaši přízeň.
Redakce Zprávy.iDNES
20:15
Václav Klaus s manželkou Livií dorazil do restaurace ve Slovanském domě. Nastupující první dáma obdržela velkou kytici. Když Klaus vcházel do místnosti, zvolal jeden z hostů: "Dámy a pánové, přichází prezident České republiky Václav Klaus." Všichni přítomní vstali a za bouřlivého potlesku Klausovi blahopřáli.
19:47
Do luxusní restaurace ve Slovanském domě přicházejí první hosté, aby společně s Václavem Klausem oslavili jeho zvolení prezidentem. Podle zpravodaje MF DNES už na místo dorazili například poslanci Ivan Langer a Jan Vidím. "Nic speciálního si pan Klaus nepřál, ale já o tom nesmím mluvit," řekl šéf podniku zpravodaji a zavěsil. Prezidentem je Václav Klaus
19:21
Současná vláda je zvolením Václava Klause oslabena, možná i ohrožena, soudí někteří politici. "Rozhodně tato vláda sociální demokracie, KDU-ČSL a Unie svobody svým způsobem skončila. Je to její velký neúspěch a nemůže se to nepromítnout do politických poměrů v této zemi," prohlásil Ruml. "Uvidíme," řekl předseda lidovců Cyril Svoboda a omezil se na konstatování, že Klaus byl zvolen demokraticky, a že mu k vítězství gratuluje. Volba prezidenta podusila vládní koalici
19:17
"Dal bych si velký pozor, abych radil sociálním demokratům, co mají dělat," řekl Václav Klaus v reakci na otázku, co si myslí o vzniklé krizi v ČSSD.
19:11
Na otázku, zda Klausovi nevadí, že mu ke zvolení pomohly hlasy komunistických zákonodárců, nový český prezident odpověděl: "Nevím, jaké je složení těch hlasů, ale parlament je legitimní a demokratický."
19:08
Na oslavu svého zvolení Václav Klaus dnes pozve své nejbližší přátele. "Sejdu se s řadou přátel, také s některými poslanci a senátory ze strany, která mě navrhla. Bude to na místě, které sice není utajené, ale zase není důvod k tomu, aby tam stálo deset televizí," uvedl Klaus na tiskové konferenci.
19:03
Uvolněný poslanecký post po Václavu Klausovi převezme padesátiletý Aleš Rozehnal z Prahy-Radotína. Se známým právníkem, který se rozešel se šéfem televize Nova, má jen shodné jméno.
18:57
Václav Klaus na první tiskové konferenci v roli prezidenta označil za svůj hlavní cíl dobré vztahy s českými sousedy. "Za hlavní prioritu považuji vztahy Česka se čtyřmi sousedními zeměmi. Dále pak transatlantická spolupráce a otevření Česka celému světu, abychom se neuzavírali jen Evropě," prohlásil.
18:46
První kontakt mezi premiérem Vladimírem Špidlou a nově zvoleným prezidentem Václavem Klausem se uskuteční v pondělí. Špidla oznámil, že schůzku si s Klausem ještě nedomluvili, ale v pondělí si budou telefonovat. "Jsem schopen s panem Václavem Klausem jako prezidentem České republiky velmi dobře spolupracovat," řekl Špidla. Myslí si, že Klaus bude vykonávat úřad prezidenta dobře.
18:36
Patriarcha Církve československé husitské Jan Schwarz přivítal volbu Václava Klause prezidentem. Doufá, že bude Klaus dál budovat demokracii v Česku. Představitel třetí největší české církve předpokládá, že si budou s Klausem nadále názorově blízko. "Máme radost, že se léta hlásí k Církvi československé husitské," řekl.
18:32
Podle odborníků nemusí zvolení Klause do čela země nutně znamenat pád kabinetu Vladimíra Špidly. Řada z nich se však obává, že zejména pro ČSSD bude mít výsledek dnešní volby ještě dohru na jejím březnovém sjezdu. "Myslel jsem si, že sociální demokraté najdou větší soudržnost. I když funkce prezidenta není zase až tak významná, tak je to ale každopádně oslabení vlády a koaličních stran," řekl politolog Zdeněk Zbořil.
18:28
O vítězství čestného předsedy ODS Václava Klause v třetí prezidentské volbě rozhodly podle politologů především hlasy komunistických poslanců a senátorů. Co Klaus KSČM výměnou za svou podporu slíbil, se ale ukáže až během jeho působení v nejvyšší ústavní funkci.
18:24
Někteří poslanci ČSSD vidí situaci jinak než jejich předseda Špidla. "Jsme všichni v hajzlu," nechal se slyšet v kuloárech jeden z nich. Zevnitř sociální demokracie před prezidentskou volbou zaznívaly hlasy, že v případě neúspěchu vládního kandidáta Jana Sokola a Klausova zvolení Špidlovi půjde nejpozději na sjezdu skutečně o funkci a ve hře je i stabilita vládní koalice. Volba prezidenta podusila vládní koalici
18:20
Premiér Vladimír Špidla: "Vláda bude fungovat dál podle ústavního pořádku, nic převratného to neznamená. Klaus bude prezidentskou funkci vykonávat dobře." Volba prezidenta podusila vládní koalici
18:15
"Jsem velmi ráda a gratuluji svému muži i všem, kteří si ho přáli za prezidenta," řekla iDNES Livia Klausová.
18:12
Premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla bude na březnovém sjezdu strany obhajovat svou funkci. Neobává se ani, že Klausovo vítězství v prezidentských volbách by znamenalo pád vlády nebo rozpad sociální demokracie. "Naopak si myslím, že se vyčistila atmosféra, hlava státu je zvolena. Další problém vyřešen, byť jinak, než jsme zamýšleli," prohlásil. Volba prezidenta podusila vládní koalici
18:10
Mnoho zdaru popřál bývalý prezident Václav Havel svému nástupci Václavu Klausovi. "Blahopřeji vítězi prezidentských voleb a přeji mu při výkonu prezidentské funkce mnoho zdaru," vzkázal po svém tajemníkovi Jakubu Hladíkovi z dovolené v zahraničí. Pokud bude pozván, rád se Havel zúčastní inaugurace, doplnil Hladík.
 
18:08
Nový prezident České republiky Václav Klaus by už dnes mohl dostat policejní ochranu. "Dohodnu se s ním každopádně ještě dnes. Přestože formálně se prezidentem stává člověk složením slibu, budu se s ním chtít dohodnout, aby od dnešního dne se mu už moji lidé věnovali," řekl ministr vnitra Stanislav Gross.
18:05
Předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek ukončil volbu prezidenta republiky. Všem poděkoval za účast. Prezidentem je Václav Klaus
18:02
"Mohu všechny ubezpečit, že zůstávám stát oběma nohama na zemi a že se nebudu vznášet nekdě v oblacích, což by byla nebetyčná chyba. Opravdu všem moc ještě jednou děkuji," zakončil svůj projev desátý prezident Václav Klaus.
17:59
"Děkuji všem 142 zákonodárcům, že mě zvolili," uvedl Václav Klaus ve svém projevu před zákonodárci. "Děkuji všem, kteří mi dodávali elán. Děkuji také své manželce, která mě podporovala, a která také dorazila sem do sálu," dodal Klaus a následoval potlesk.
17:57
Jan Sokol poblahopřál Václavu Klausovi ke zvolení. "Nic zlého necítím, byl to čestný boj. Přeji téhle zemi vše dobré pod jeho vedením," prohlásil před zákonodárci.
17:52
Oficiální výsledky třetího kola třetí volby prezidenta. Volilo zákonodárců. Jak volili poslanci? Klaus - 109, Sokol - 78. Jak volili senátoři? Klaus - 33, Sokol - 46. Prezidentem je Václav Klaus
17:50
"Volbu jako prohru samozřejmě beru," řekl zpravodaji iDNES kandidát Jan Sokol. "Byla to pro mne velká čest. Byla velká účast Parlamentu a byla to jeho volba," dodal s tím, že Klausovi za zvolení rozhodně pogratuluje.
17:45
Po pauze a třetím kole opět pokračuje společné jednání obou komor parlamentu. Předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek oznámí oficiální výsledky volby prezidenta republiky, kterým byl zvolen Václav Klaus.
17:42
Místopředseda Senátu Jan Ruml: Nejsem zklamán, jsem politik. Koalici to zřejmě neohrozí, spíš by to mohlo mít vliv na ČSSD a premiéra Špidlu."