Exšéf ODS Kuba chce být primátorem Budějovic a zvažuje politický comeback

  13:30aktualizováno  13:30
Martin Kuba po pádu Nečasovy vlády vedl krátce ODS. Později prosadil do čela strany nestranického ministra školství Petra Fialu. Teď by se podnikatel rád vrátil jako primátor Českých Budějovic a nevylučuje, že by v případě úspěchu mohl zkusit opět vystoupat až do vedení ODS.

Předsedy ODS lze rozdělit do dvou kategorií. Na úspěšné a vítězné, kterými byli Václav Klaus a Mirek Topolánek. Pak na ty, kteří svoji stranu přivedli prakticky na buben. Těmi byli opět Mirek Topolánek, ale především Petr Nečas. Jak na tom z historického pohledu bude Petr Fiala, je ve hvězdách. 

Volby 2018

Jisté je, že na jednoho předsedu se bude nejspíš navždy zapomínat. Byť právě on vedl ODS v nejtěžších časech a vymyslel a prosadil Fialu jako svého nástupce.

Přesněji řečeno, jihočeský Martin Kuba straně šéfoval „jen“ z pozice prvního místopředsedy po Nečasově pádu od června 2013 do ledna 2014. Do Sněmovny se ale na podzim 2013 jako lídr v jižních Čechách nedostal a o rok později neuspěl coby jedenáctka kandidátky ani v komunálních volbách v Českých Budějovicích.

Teď usiluje o politický comeback, rád by se stal primátorem. A nevylučuje, že by v případě úspěchu mohl zkusit opět vystoupat až do vedení ODS. „Uvidíme, jak dopadnou volby,“ říká Kuba mnohoznačně.

Ve vládě kritika Nečase

I v rámci strany byl vždy vnímán kontroverzně. Od roku 2008 je šéfem jihočeské ODS. Ve stejné době se tam stal prvním náměstkem velké koalice. Kritiku za to schytával i od vlastních. „Nebylo by dobře, aby spoluarchitekt velkokoaličního projektu v Jihočeském kraji byl ve vedení ODS v roce 2010,“ říkal o Martinu Kubovi Petr Nečas krátce před volebním kongresem v roce 2010.

Fotogalerie

Jenže už o rok později si ho vytáhl do vlády na ministerstvo průmyslu a obchodu. A za další rok se Kuba stal prvním místopředsedou ODS. Napomohla tomu nejen jeho pověst přímočarého chlapíka, který oboru rozumí a s ničím se moc nemaže. Ale také dlouholetá přízeň „knížete z Hluboké“, jak se přezdívá Pavlu Dlouhému, bez kterého se tehdy v Jihočeském kraji nic podstatného neobešlo. A fakt, že Nečas možná pod vlivem své tehdejší milenky Jany Nagyové (dnes manželky Nečasové) začal chápat, že určité vazby v ODS zkrátka obejít nelze, pokud se chce udržet v čele.

Přesto mu to nebylo nic platné. Nečasův pád v červenci 2013 pro Kubu znamenal posun do čela strany. Musel balancovat mezi vlastní ctižádostí, snahou udržet ODS při životě a ambicemi Miroslavy Němcové. Nakonec vlastní ego potlačil. Jen místo Němcové postrčil dopředu nestranického ministra školství Petra Fialu.

Kuba s ním objížděl regiony, dokonce s ním v začátcích chodil i na rozhovory s novináři. Na Fialově zvolení předsedou ODS v lednu 2014 měl lví podíl. Podle Kubových představ měl být však prvním místopředsedou strany dnešní šéf TOP 09 Jiří Pospíšil. Když se tak nestalo i proto, že se za něj Fiala nepostavil, bral to prý Kuba tak trochu za podraz.

Obchodník s energií

Exministr Kuba zavřel slunce do „ledničky", se solární baterií vyhrál cenu

Zůstal sice šéfem jihočeské ODS i členem výkonné rady strany, ale jinak se z politiky stáhl. Začal se věnovat byznysu. Klíčové pro něj bylo setkání s vývojáři, kteří mu představili bateriové úložiště s chytrým softwarem schopným řídit rozvod elektřiny v celém domě. Kuba se s nimi dohodl, založil firmu a začal je manažersky vést.

Jejich BatteryBox sbírá ceny. Zvítězili na loňském stavebním veletrhu FOR ARCH i v mezinárodní inovační soutěži Quality Innovation Awards, které se účastnilo 456 projektů ze 17 zemí světa. V Česku získali exkluzivní smlouvu se společností ČEZ. Někteří říkají, že hlavně kvůli Kubovým vazbám a minulosti na ministerstvu průmyslu. To exministr odmítá. „Myslíte, že kdyby ten produkt nebyl vynikající, dostal by mezinárodní cenu?“

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba s výrobkem CES Battery Box.

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba s výrobkem CES Battery Box.

Zleva Petr Maroš, Milan Turena (OIG Power), velvyslankyně ČR Kateřina Lukešová,...

Zleva Petr Maroš, Milan Turena (OIG Power), velvyslankyně ČR Kateřina Lukešová, Martin Kuba, Jaroslav Šťásek, Matěj Muzika, Ludvík Doleček (OIG Power).

Teď by se rád vrátil do praktické politiky. „Budějovice jsou celý můj život. Díky podnikání a cestování jsem viděl, jak vypadají a fungují podobná města ve světě a hlavně v Evropě. Nejlíp ta, která mají jasnou vizi a vedou je lidé se zkušeností z reálného života. Náš tým takový je,“ říká Kuba.

ODS má být pestřejší

Pokud by uspěl, mohl by prý jeho pokus o návrat vzít směr i ve stranických strukturách. „Už tehdy jsem věděl, že je Petr Fiala jediná správná možnost. Počíná si dobře. Problém ale byl, že se na místopředsednická místa volili hlavně lidé, o nichž se nikdy neříkalo nic špatného. Až tak, že se o nich často neříkalo nic. Petr Fiala by měl mít typově pestřejší tým,“ míní.

Mimochodem, Kuba byl pokládán za zastánce toho, aby šla ODS do vlády s hnutím ANO. Dnes to popírá s tím, že „i vývoj preferencí ukazuje, že bylo dobře, že ODS zůstala v opozici“. V případě úspěchu v Budějovicích by však s ANO klidně vládl.

„Na komunální úrovni nemám s ANO ideologické problémy, tam jde o konkrétní lidi,“ říká.

A jakkoli mu dřív jihočeského „kmotra“ Pavla Dlouhého dával kde kdo „sežrat“, neřekne o něm Kuba dodnes nic špatného. „Je místostarostou Hluboké nad Vltavou 16 let a s ODS tam opakovaně vyhrává volby, kandiduje i letos. Je zvláštní, že se řada politiků stále poměřuje s Pavlem Dlouhým a snaží se ho démonizovat, přičemž když chtějí maminky v Budějicích vzít děti na pěkné hřiště, jedou na Hlubokou, protože u nás takové nemáme. I s tím bych chtěl něco udělat,“ tvrdí Kuba.

Autor:

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

I tyto volby jsou průzkumem popularity vládních stran, řekl Zahradil

Europoslanec Jan Zahradil oslavuje ve štábu ODS volební úspěch. (26. května...

Ze srazu absolventů pražského gymnázia Jana Keplera zamířil do volebního štábu ODS na očekávání volebních výsledků...

Zeman a další prezidenti se postavili za EU. Přijďte k volbám, žádají

Prezident Miloš Zeman na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Prezident Miloš Zeman společně s dalšími dvaceti prezidenty vyzývá veřejnost, aby přišla k evropským volbám. Prezidenti...

Eurovoleb se podle průzkumu zúčastní čtvrtina Čechů, voliče zajímá bezpečnost

Ilustrační snímek

Volby do Evropského parlamentu se v Česku těší větší popularitě než před pěti lety. Vyplývá to z průzkumu agentury...

Najdete na iDNES.cz