Mimořádné zasedání zastupitelstva Jihomoravského kraje. (16. dubna 2024)

Mimořádné zasedání zastupitelstva Jihomoravského kraje. (16. dubna 2024) | foto: Radim Strachoň, MAFRA

Jednání koalice? Výsměch, je si příliš jistá, zlobí se opozice na jižní Moravě

  • 0
Tři a půl roku šlo jihomoravskou krajskou opozici snadno přehlédnout. O razantním vymezování vůči vedení hejtmanství nemohla být řeč, jednání mezi oběma tábory byla nebývale vstřícná a konstruktivní. S blížícími se krajskými volbami, které se konají na podzim, se však opozice rozhodla probudit k životu a připomenout voličům svou existenci.

Zástupci ANO, SPD, SOCDEM a formace Spolu pro Moravu, tvořené nestraníky a Zelenými, poprvé „vystrčili drápky“ na úterním mimořádném jihomoravském zastupitelstvu, kde vytasili pro kraj bolestivá témata. Změnu přístupu podle nich vyvolalo přezíravé chování koalice KDU-ČSL, ODS, Pirátů a Starostů pro jižní Moravu, která ignoruje opoziční návrhy.

„Odezva na koaliční straně už je tak slabá, že je potřeba situaci řešit trochu jiným způsobem. Kolegové říkají, že jsme zváni k jednacímu stolu, což potvrzuji. Dveře máme otevřené, nicméně reálné výsledky nejsou. Dochází k věcem, které nemůžeme brát jinak než skoro jako výsměch. Jednání koalice se zkrátka změnilo, podle mě proto, že jsou si jistí, že ve stejné sestavě budou pokračovat i po volbách,“ vysvětluje šéf krajského zastupitelského klubu ANO Milan Vojta.

Podle něj se vládnoucí politici rovněž pouští do různých dobrodružství, například personálních rošád s pochybným pozadím.

Vojta zároveň nepopírá, že nová strategie souvisí i se snahou být před volbami víc slyšet. V úterý k tomu posloužilo zmíněné mimořádné zastupitelstvo, které se uskutečnilo pouhých devět dnů před řádným jednáním. Podle Vojty hrozilo nebezpečí z prodlení a navrhovaná usnesení nebyla vůči koalici nijak útočná. „Chceme témata projednat, aby měla nějaký vývoj, na který můžeme reagovat,“ dušoval se Vojta.

Spěchat nebylo třeba, vyčetl opozici hejtman

Program jednání zahrnoval už pár měsíců trvající změnu v pravidlech na poskytování dotací nebo napjatou situaci ve znojemské nemocnici kvůli staronovému vedení.

Podle hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) se ve všech případech dalo klidně počkat na řádné setkání zastupitelstva. „Ani u jednoho bodu nezaznělo, proč nesnese odkladu. Ani v jednom bodu navíc nikdo z opozice neinicioval jednání s gesčním radním nebo hejtmanem. Rovnou jste svolali mimořádné zastupitelstvo,“ vyčítal Grolich opozičníkům.

Hejtman Jan Grolich na mimořádném zasedání zastupitelstva Jihomoravského kraje. (16. dubna 2024)

Po víc než hodinové diskusi koaliční zastupitelé svolili k tomu, že program schůze podpoří. Celé jednání obsahující všehovšudy čtyři body trvalo dohromady asi pět hodin. Podle opozice šlo o důkaz, že bylo potřeba se sejít mimořádně, protože zastupitelé se zpravidla rozcházejí dříve a na řádné schůzi by se tak nestihlo vše projednat.

Opět se zvedlo téma letiště

Opozičníci si pomohli i tím, že oprášili případ brněnského letiště a s ním souvisejících složitých smluvních vztahů. Toto téma se před krajskými volbami vynořuje pravidelně, tentokrát jej zvedl Petr Kunc (Spolu pro Moravu), který se opíral o zprávu finančního výboru nastiňující pochybnosti ohledně nakládání s majetkem letiště. Ta přitom byla vydána už zhruba před dvěma lety.

„Letiště řeším dvě volební období. Zprávu jsem dostal zhruba před čtrnácti dny, kdyby to bylo dřív, řešil bych věc dřív. Nemáme totiž ve výboru zastoupení na úkor KDU-ČSL, byť byla místa určena opozici,“ hájil se Kunc.

Brněnské letiště se mění na překladiště, cestující nahradily kamiony

Na přetřes přišla také stále napjatá situace ve znojemské nemocnici, kterou od minulého měsíce vede staronový šéf Miroslav Kavka. Proti jeho výběru se anonymně postavila část zaměstnanců, která si přála setrvání předchozího ředitele Martina Pavlíka. Obavy spojené s nástupem Kavky zdůrazňovaly starostka Znojma Ivana Solařová, pravděpodobná volební lídryně ANO, a místostarostka Petra Svedíková Vávrová (SPD). Podle ní téma špitálu rezonuje už od loňska a s volbami nesouvisí. „Kdybychom se chtěli prezentovat před voliči, zvolíme červnové zastupitelstvo,“ prohlásila.

Pavel Jajtner a Miroslav Kavka (zleva) aneb nový náměstek ředitele a jeho budoucí šéf ve znojemské nemocnici.

Kromě Solařové na schůzi vystoupil také lídr sociálních demokratů Břetislav Štefan, i když ani on není krajským zastupitelem. Podle Grolicha tak byl včerejšek rovněž o představení volebních jedniček obou uskupení. Vojta to odmítl s tím, že Solařová mluvila pouze k bodu týkající se nemocnice v jejím městě. „Nevyvracím však, že se volby blíží a v klubu diskutujeme, že bychom měli být víc slyšet,“ podotkl Vojta.

Část opozičníků včetně sociálních demokratů upozornila také na zvláštní konec ředitele Domova u Lesa v Tavíkovicích na Znojemsku Tomáše Havláska. Ten ke konci března rezignoval, i když chtěl dál pokračovat. „Za celé své funkční období jsem nedostal žádnou výtku ani nebyla vyslovena zásadní nespokojenost s mojí prací,“ postěžoval si před zastupiteli Havlásek.

Radní pro sociální oblast Jana Holomčík Leitnerová (Piráti) svou nespokojenost s jeho prací vysvětlila pouze stroze. „Několikrát jsme se s panem ředitelem bavili, jak kraj vnímá proces transformace a jak přistupuje k lidem s chováním náročným na péči. Nehodlám to dál komentovat,“ pronesla. Sama však poté hlasovala, aby její počínání v této věci prověřil kontrolní výbor. To byl také jediný bod, který se v úterý podařilo schválit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video