Doporučujeme

Předseda SPD Tomio Okamura při tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně. (15....

Předseda SPD Tomio Okamura při tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně. (15. listopadu 2018) | foto: Petr Topič, MAFRA

Do europarlamentu kandiduje čtyřicet uskupení, Okamura nakonec ne

  • 134
Stranám skončila možnost podat kandidátku do Evropských voleb. Přihlásilo se do nich 40 uskupení, o jedno více než při minulých eurovolbách před pěti lety. Na poslední chvíli si rozmyslel svou kandidaturu šéf hnutí SPD Tomio Okamura. SPD tvrdí, že Okamura nekandiduje kvůli postoji ministerstva vnitra.

„Před podáním kandidátní listiny obdržel předseda hnutí Tomio Okamura, který měl v plánu posílit program a kandidáty z posledního místa kandidátky, písemné stanovisko Ministerstva vnitra, které zpochybňuje možnost v případě zvolení odstoupit od mandátu a mandát přenechat dalšímu zvolenému v pořadí,“ oznámilo Okamurovo hnutí.

„Vzhledem k tomu, že výklad odkazuje na případné soudní rozhodnutí v této věci a po dobu jednání soudu na možnost neobsazení mandátu, přijalo předsednictvo hnutí rozhodnutí nahradit předsedu hnutí Tomia Okamuru na posledním místě kandidátní listiny jiným kandidátem. Nemůžeme připustit riskování možnosti neobsazeného mandátu a tím oslabení pozice vlasteneckých stran v Evropském parlamentu,“ oznámilo hnutí SPD. 

V čele kandidátky Okamurova hnutí do voleb je Ivan David, lékař a bývalý ministr zdravotnictví ve vládě Miloše Zemana v éře opoziční smlouvy mezi ČSSD a ODS.

Poslanec Lubomír Volný, který minulý týden odešel z SPD, bude podle Českého rozhlasu nakonec kandidovat za hnutí Alternativa pro Českou republiku právničky Kláry Samkové. Na kandidátku hnutí se dostal i druhý „odpadlík“ z SPD, poslanec Marian Bojko.

Favoritem voleb je podle průzkumu hnutí ANO

Volby do Evropského parlamentu se budou v Česku konat 24. a 25. května a lidé si vyberou 21 zástupců České republiky.

Podle průzkumu preferencí voličů v šetření Centra pro výzkum veřejného mínění má největší šanci vyhrát volby ANO s podporou 26 procent občanů. Následovala by ho ODS s 16 procenty a Piráti s 11,5 procenty.

Voličské preference do Evropského parlamentu v únoru 2019 podle CVVM

V čele kandidátky vládního ANO je současná europoslankyně Dita Charanzová a dvojkou je její kolegyně Martina Dlabajová. Hnutí Andreje Babiše má ambici získat alespoň 5 křesel z 21, které Česku v europarlamentu připadnou.

Jak to dopadlo v roce 2014

Po čtyřech křeslech získaly ANO, TOP 09 a ČSSD.

Tři křesla vybojovaly KSČM a KDU-ČSL.

Dvě získala ODS a jedno Strana svobodných občanů.

Stejný cíl, mít alespoň 5 křesel z 21 a eurovolby vyhrát, vyjádřili také Piráti, jejichž volebním lídrem je softwarový specialista Marcel Kolaja.

Na čele kandidátky občanských demokratů budou europoslanci Jan Zahradil a Evžen Tošenovský či poslankyně Veronika Vrecionová. Novinkou v podání ODS je, že v první šesticí je vyvážené zastoupení obou pohlaví, tedy tři muži a tři ženy. „Nemusíme k tomu mít ani žádné kvóty,“ řekl předseda ODS Petr Fiala.

Komunisté s nejmladší kandidátkou v čele

Komunisté jdou do voleb s nejmladší kandidátkou v čele, osmatřicetiletou Kateřinou Konečnou. KSČM si zakládá na tom, že vedoucí kandidátka je mladší i než volební lídr Pirátů Kolaja, který je starší o půl roku. „Pro mě je úspěch ne obhájit tři mandáty, ale získat čtyři, “ řekla při startu kampaně Konečná.

V napětí, zda se straně podaří překročit pětiprocentní hranici a křeslo v Evropském parlamentu získat, bude druhá vládní strana ČSSD. Lídr strany Jan Hamáček doufá v osm procent. Kandidátku vede europoslanec Pavel Poc. V případě, že by strana ze současných čtyř křesel neobhájila ani jedno, může se v ČSSD znovu ozvat volání po dalším, mimořádném volebním sjezdu a po přehodnocení účasti v Babišově vládě.

TOP 09 a STAN jdou do voleb v koalici, do níž přibrali ještě zástupce Zelených, šéfa strany Petra Štěpánka, a na kandidátce je za stranu LES i bývalá poslankyně Kateřina Jacques. Kandidátku vede europoslanec a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. O společné koalici jednaly tyto strany ještě s KDU-ČSL. Ta ale zvolila samostatnou kandidaturu a kandidátku vede Pavel Svoboda.

Rozešli se se stranami, založili si svá vlastní hnutí

Své štěstí zkusí i dosavadní europoslanci, kteří se se svými dosavadními stranami rozešli. Pavel Telička a Petr Ježek, kteří byli minule zvoleni za ANO, ale nepohodli se s Babišem, kvůli tomu založili nové hnutí HLAS.

Jaromír Štětina, před pěti lety zvolený za koalici TOP 09 a STAN, má nové hnutí Evropa společně. Mezi jeho kandidáty je i známý novinář Petr Fischer, který byl šéfredaktorem stanice Vltava, ale Český rozhlas mu neprodloužil smlouvu.

List Jaromíra Soukupa chybí

V seznamu volebních uskupení, které vnitro poskytlo, není uvedeno hnutí List podnikatele Jaromíra Soukupa. Jeho uskupení bylo ministerstvem vnitra zaregistrováno v pátek.

Počet uchazečů o posty v Evropském parmalentu by se mohl ještě zvýšit, pokud některá kandidátka byla doručena na jinou než pankráckou podatelnu ministerstva vnitra a jeho volební odbor ji zatím neobdržel. V opačném případě by se mohl snížit, pokud by některá seskupení nesplnila zákonem stanovené požadavky na kandidaturu. Ministerstvo o registraci kandidátek rozhodne 6. dubna.


Témata: Tomio Okamura, SPD - Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura, Evropa společně (ESO), Lubomír Volný, Evropský parlament, Ministerstvo vnitra ČR, Volby do Evropského parlamentu 2019, poslanec Evropského parlamentu, TOP 09, Andrej Babiš, KSČM - Komunistická strana Čech a Moravy, Český rozhlas, KDU-ČSL, Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM), Starostové a nezávislí (STAN), Miloš Zeman, Jan Zahradil, Petr Fiala, SOCDEM - Sociální demokracie, ODS - Občanská demokratická strana

Termíny

Finance

Vláda

Témata

Válka na Ukrajině

Olympijské hry

Nepřehlédněte