Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 26. 2. 2004 13:53

DRUHÁ VOLBA PREZIDENTA

Připravují redaktoři iDNES
ve spolupráci se zpravodaji MF DNES
s využitím informací agentury ČTK a České televize

ON-LINE REPORTÁŽ
Vážení čtenáři,
druhá volba nového českého prezidenta skončila. Proto končí i naše on-line zpravodajství. Další informace najdete v bleskovkách a článcích iDNES, případně ve speciální prezidentské příloze. Děkujeme vám za vaši přízeň.
Redakce Zprávy.iDNES
20:01
Dvojitý krach prezidentské volby by měl být podle politologů pro vládní koalici dostatečným důvodem k tomu, aby se dokázala sjednotit na společném prezidentském kandidátovi. Zda se však vládním stranám podaří najít společnou řeč zůstává podle nich velkou neznámou.
19:54
O možném koaličním kandidátovi se kromě Otakaru Motejlovi podle informací ČTK hovoří i o bývalých ministrech zahraničí Jaroslavu Šedivém a Jiřím Dienstbierovi, šéfovi Senátu Petru Pithartovi, astrofyziku Jiřím Grygarovi, velvyslanci ve Vídni Jiřím Grušovi či senátoru Josefu Jařabovi. Padla dokonce rovněž jména premiéra Vladimíra Špidly či ministra spravedlnosti Pavla Rychetského.
19:38
Vladimír Špidla uvedl, že se už diskutuje o několika jménech možných kandidátů. Konkrétní lidi však nechtěl jmenovat. "Jmen je několik," odpověděl na otázku reportéra iDNES, zda je mezi kandidáty i Otakar Motejl. "Nepředpokládám, že by se třetí volba stihla do 2. února, kdy mandát končí Václavu Havlovi," dodal Špidla.
19:33
Kandidát a čestný předseda ODS Václav Klaus je odhodlán jít znovu do další volby prezidenta republiky. Jeho finálová soupeřka Jaroslava Moserová už kandidovat nebude. Podle ní se parlamentní strany nyní musejí shodnout na společném kandidátovi. Klaus na vítězství těsně nedosáhl
19:14
Prezident Václav Havel je přesvědčen, že patová situace v parlamentu vede k tomu, že se politické strany buď dohodnou předem na společném kandidátovi, nebo budou hlavu státu volit přímo občané. "Politici buď začnou okamžitě jednat o změně ústavy a zavedení přímé volby hlavy státu, nebo by se na třetí prezidentské volby měli pečlivě připravit," tlumočil Havlova slova mluvčí prezidentské kanceláře Martin Krafl.
19:03
Že by se měly vládní strany pokusit najít společného koaličního kandidáta se domnívá i ministr zahraničí a šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda. "Není ale potřeba spěchat," řekl iDNES.
18:59
Podle předsedy ČSSD Vladimíra Špidly prezidentská volba nevyšla proto, že strany jmenovaly kandidáty ze svého jádra. "Nemohlo proto dojít ke konsenzu. Vyzvu všechny politické strany, aby se pokusily najít společného kandidáta. Pokud ho nenajdou, měla by se uskutečnit přímá volba," řekl.
Špidla po skončení volby další fotografie zde
18:50
Václavu Klausovi ke zvolení chybělo 14 hlasů a ve třetím kole získal dvakrát více hlasů než Jaroslava Moserová. Ve třetím kole druhé volby prezidenta hlasovalo 177 poslanců a 81 senátorů. Dvacet tři poslanci totiž svůj lístek do urny nakonec nevhodili. Klaus na vítězství těsně nedosáhl
18:43
Jaroslava Moserová je zklamaná, že ve třetím kole prezidentské volby nezískala v Senátu nadpoloviční většinu hlasů. "Velmi mě to mrzí, ale já sama za sebe zklamaná nejsem." Radost naopak měla, že v prvním a druhém kole ji volila senátorů většina. "To se ještě žádnému kandidátovi v žádné komoře nestalo," řekla.
18:40
"US-DEU je pro přímou volbu prezidenta," řekl iDNES předseda strany Petr Mareš. Podle něj to však zatím není průchodné, protože představitelé ODS ani KDU-ČSL podporují konání třetí volby s tím, že se strany mezi sebou domluví na uspokojivém kandidátovi. "Nějaká jména jsem slyšel, ale neřeknu vám je," dodal.
18:37
Předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek ukončil druhou volbu prezidenta republiky. O dalším postupu podle něj rozhodne dohoda mezi jednotlivými stranami.
18:34
"Nenechávám se odradit, nedopustím, aby v naší zemi vznikla nová úspěšná hra, kterou bych parafrázoval 'Nejsilnější, máte padáka'," řekl Václav Klaus poslancům a senátorům na Pražském hradě.
18:33
Oficiální výsledky třetího kola druhé volby prezidenta. Volilo 258 zákonodárců. Jak volili poslanci? Klaus 95, Moserová 26. Jak volili senátoři? Klaus 32, Moserová 39. Prezidentská volba opět zkrachovala
18:30
Po pauze a třetím kole opět pokračuje společné jednání obou komor parlamentu, který se napodruhé snaží zvolit nástupce Václava Havla ve funkci prezidenta.
18:48
Václavu Klausovi ke zvolení chybělo 14 hlasů. Třetího kola se zúčastnilo všech 81 senátorů. Do urny svůj lístek nevhodilo 23 poslanci.
18:08
Ani ve třetím kole druhé volby prezidenta parlament nikoho nezvolil. V Senátu zvítězila opět Moserová. Ve sněmovně vyhrál Klaus. Výsledky dle zjištění iDNES - poslanci: Klaus - 95, Moserová 26. Výsledky dle zjištění iDNES - senátoři: Klaus 32, Moserová 39. Prezidentská volba opět zkrachovala
17:58
Mezi komunistické zákonodárce zavítal i předseda ČSSD Vladimír Špidla. Zajímaly ho názory KSČM na další postup, neskončí-li ani třetí kolo zvolením nástupce Václava Havla. Sám prý soudí, že by se měly politické reprezentace sejít a společně se pokusit o nalezení volitelného kandidáta.
17:56
Václav Klaus přišel před třetím kolem druhé volby mezi komunistické zákonodárce dát odpověď na dotazy předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka, které šéf komunistů před zahájením volby položil všem kandidátům. Klaus ČTK řekl, že byl i u lidovců a oba kluby vyzval, aby parlament rozhodl o prezidentovi ještě dnes.
17:52
Ani ve třetím kole tajné volby Poslanecká sněmovna a Senát zřejmě nezvolily nového prezidenta. Podle neoficiálních informací nezískali Václav Klaus ani Jaroslava Moserová potřebný počet hlasů. Oficiální výsledky budou vyhlášeny v 18:30.
17:30
Začalo třetí kolo druhé volby prezidenta. K vítězství potřebuje některý z kandidátů získat nadpoloviční většinu hlasů všech přítomných zákonodárců. Bude-li hlasovat všech 200 poslanců a 81 senátorů, bude Klaus nebo Moserová potřebovat ke zvolení nejméně 141 hlasů. Výsledky budou oficiálně vyhlášeny v 18:30. Volba opět míří k patu
17:17
Místopředseda ODS Petr Nečas dementoval zprávu, že by Václav Klaus požádal o jednání s komunistickými zákonodárci a Vladimírem Špidlou. "Z dosavadních pěti kol volby je vidět zarputilost ostatních stran. Nechtějí přiznat, že Česko má ve Václavu Klausovi silného kandidáta na prezidenta," řekl iDNES.
16:49
Někteří sociální demokraté nevylučují, že až 30 jejich zákonodárců by mohlo ve třetím kole podpořit Klause. Většina ČSSD je totiž podle ČTK nespokojena s tím, že jejich kandidát i podruhé vypadl už v prvním kole. Mnozí tvrdí, že chtějí mít vše už za sebou.
16:37
Ve druhém kole se 118 hlasy celkově získal Václav Klaus o 44 hlasů více než Jaroslava Moserová, která jich dostala 74. Ve třetím kole by za předpokladu, že se volby účastní všech 281 zákonodárců, potřebovali ke zvolení nejméně 141 hlasů. Volba opět míří k patu
16:29
Šéf klubu komunistických poslanců Pavel Kováčik uvedl, že by mu nedělalo potíže volit Klause. Myslí si ale, že takových lidí je mezi komunisty jen několik. Rozhodně podle něj nemůže s hlasy KSČM počítat senátorka Moserová.
16:22
Předseda ČSSD Vladimír Špidla a kandidát ODS Václav Klaus požádali o jednání s komunistickými zákonodárci. Schůzky se mají uskutečnit hned po oficiálním vyhlášení výsledků druhého volebního kola.
Přečtěte si článek Martina Komárka o odchodu Miloše Zemana z Hradu
Cesta z Vysočiny a zpět
16:16
Usnesení poslaneckého klubu ČSSD pro třetí kolo zní proškrtnout oba kandidáty. "To znamená nevolit ani jednoho," zdůraznil šéf klubu Milan Urban.