Se zajištěním zdravotní péče ve Šluknovském výběžku pomohou Sasové

  7:27aktualizováno  7:27
Na ústeckém krajském soudě leží návrh na insolvenci předlužené rumburské Lužické nemocnice s poliklinikou. Města ve Šluknovském výběžku se podle starostů zatím připravují na krizový scénář, což může být v krajním případě uzavření nemocnice, a snaží pro 55 tisíc obyvatel regionu zajistit péči.

Lužická nemocnice v Rumburku pro 55 tisíc obyvatel Výběžku. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Nemocnice zatím pracuje dál. Zdravotní pojišťovny slíbily, že dokud bude fungovat, budou dál proplácet zdravotní péči,“ řekl v pátek rumburský starosta Lumír Kus (ANO).

Starostové z Výběžku jednají o zajištění péče i v saských nemocnicích v Sebnitz a Ebersbachu. Sebnitz tvoří souměstí s Dolní Poustevnou, do Ebersbachu je to z Jiříkova dva kilometry a z Rumburku sedm kilometrů.

Pro srovnání: do nemocnic na české straně – v Děčíně, České Lípě či Liberci – je to zhruba 50 kilometrů.

Na problémy v Rumburku jako první zareagovala Klinika Asklepios v Sebnitz, její jednatel Patrick Hilbrenner nabídl, že mohou ihned přijmout dvacet pacientů z Lužické nemocnice a další ošetřit.

„Ze strany zástupců německých nemocnic zazněla jasná ochota a nabídka ke spolupráci. Zařízení v blízkosti hranic mají dostatečnou kapacitu, nemocnice v Ebersbachu má například i porodnici,“ sdělil Jan Kolář, starosta Krásné Lípy (Sdružení 2018) a předseda Sdružení pro rozvoj Šluknovska.

Protože zatím museli lidé doplácet na ošetření v zahraničí, starostové se snaží jednat i se zdravotními pojišťovnami. Jako první pomocnou ruku podala Revírní bratrská pokladna (RBP).

Fotogalerie

„Obyvatelé za krizovou situaci nemohou. Rozhodně ale mají nárok na kvalitní a dostupnou péči v nedalekém Německu,“ uvedl ředitel RBP Antonín Klimša.

Tento týden tak klienti pojišťovny dostanou evropský formulář na plně hrazenou dostupnou péči v Německu, na začátku srpna se otevře pobočka RBP ve Šluknově. „Lidé tuto nabídku uvítali. V pondělí je domluvené setkání s Vojenskou zdravotní pojišťovnou, je možné, že začnou reagovat i ostatní,“ podotkl Kolář.

Více než rok se o pacienty z Výběžku starají i nemocnice v sousedním Libereckém kraji – v České Lípě a Liberci. V obou loni například porodilo více než 450 maminek z Výběžku, protože před dvěma lety byla zrušena rumburská porodnice.

Liberecká nemocnice ošetřuje pacienty se srdečními problémy

Pacienty se srdečními problémy stabilně ošetřuje specializovaná liberecká nemocnice. Jak oba špitály ujistily, neodmítnou nikoho.

„Nemocnice však má svoji přirozenou spádovou oblast. Takže jakýkoli nápor pacientů, kteří přijdou o zázemí malé nemocnice, jedno jestli ve Frýdlantu, nebo Rumburku, je na úkor našich pacientů z Liberce a blízkého okolí. Ale nikoho neodmítáme,“ ujistil mluvčí liberecké nemocnice Václav Řičář.

Takovou situaci ale nelze zvládat příliš dlouho. „Již dnes jsou oddělení jako interna plně vytížena pacienty z naší spádové oblasti, což je více než 120 tisíc obyvatel, a číslo ještě zvyšuje probíhající turistická sezona. Loňský nárůst pacientů z Výběžku není řešen v úhradové vyhlášce, a proto nyní jednáme se zdravotními pojišťovnami o zohlednění tohoto nárůstu,“ upozornila mluvčí českolipské nemocnice Kateřina Amrichová.

Lidé v červenci demonstrovali za zachování provozu nemocnice v Rumburku

Městskému zdravotnickému zařízení hrozí insolvence, protože rumburští zastupitelé odmítli kvůli jeho nejisté budoucnosti zaplatit loňskou ztrátu 52 milionů korun. Podle mluvčího krajského soudu Jiřího Barče se nedá nyní odhadnout, kdy bude návrh projednán.

Tento týden bude opět o případném převzetí špitálu jednat Krajská zdravotní (KZ) s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a ministrem zdravotnictví. KZ, jež spravuje pět největších nemocnic v regionu a je stoprocentně vlastněna Ústeckým krajem, si nechala zpracovat audit, který ukáže, jaký je celkový dluh nemocnice. Jeho výsledky mají být známy dnes a určí, zda nemocnici převzít, či nikoli.

Krize v zajištění lékařské péče pro pacienty z Výběžku vyvolala mezi lidmi i starosty otázku, zda oblast nepřipojit pod Liberecký kraj, který své frýdlantské nemocnici v potížích okamžitě zajistil pomoc.

Nemocnice v německých městech Sebnitz a Ebersbach

Nemocnice v německých městech Sebnitz a Ebersbach

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Nejčtenější

Znásilnění šestnáctileté, z nějž je obviněný cizinec, míří k žalobci

Muž původem z Afriky obviněný ze znásilnění a majetkové trestné činnosti na...

Vyšetřování červnového znásilnění šestnáctileté dívky na Litoměřicku, z něhož je obviněný cizinec v minulosti neúspěšně...

Politik začal opravovat vilu v ghettu, už se k němu vloupal zloděj

Poničené dveře u Globočníkovy vily.

Litvínovský zastupitel Petr Globočník začal před několika týdny zvelebovat zchátralou vilu na sídlišti Janov, kam se...

Vosy si ve stodole udělaly metrové hnízdo, majitel dostal pět žihadel

Obrovské vosí hnízdo se nacházelo ve stodole v Račeticích na Chomutovsku.

Obrovské vosí hnízdo zlikvidovali dobrovolní hasiči v Račeticích na Chomutovsku. Hmyz totiž začal útočit na majitele...

Hygienici našli v nemocniční kuchyni sedmnáct kilogramů prošlého masa

V kuchyni litvínovské Nemocnice následné péče objevili hygienici prošlé maso.

V kuchyni litvínovské Podkrušnohorské nemocnice následné péče objevili hygienici sedmnáct kilogramů prošlého masa...

Olomouc - Teplice 2:0, góly zkraje poločasů, hosté dohráli v deseti

Ondřej Zmrzlý (uprostřed v bílém) sleduje rozehrávku Tomáše Kučery.

Olomoučtí fotbalisté mají třetí vítězství sezony díky vydařeným vstupům do obou polovin zápasu. V sedmém kole ligy...

Další z rubriky

Cvičení záchranných složek zastaví vlaky, omezí také turisty a cyklisty

Zásah při výbuchu propanbutanové lahve ve vlaku plném lidí trénují všechny...

Společné cvičení českých a německých složek integrovaného záchranného systému zastaví v sobotu odpoledne dopravu na...

Terezín potřebuje miliardy. Stát se musí postavit čelem, říká hejtman

Jízdárna v Terezíně.

Vedení Ústeckého kraje a terezínské radnice zvažují co bude dál s historickými budovami ve městě, které patří k...

Politik začal opravovat vilu v ghettu, už se k němu vloupal zloděj

Poničené dveře u Globočníkovy vily.

Litvínovský zastupitel Petr Globočník začal před několika týdny zvelebovat zchátralou vilu na sídlišti Janov, kam se...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝROBNÍ INŽENÝR

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz