Zakázky v Ústí jsou předražené. Zrušte losovačky, žádá petice

  8:47aktualizováno  8:47
Ústím koluje petice, která po městských zastupitelích požaduje, aby se ve výběrových řízeních nepoužívaly losovačky. Stojí za ní ústecká opozice a kritici radnice - tamní organizace TOP 09, Strana zelených, ústečtí Piráti a různé facebookové platformy.

Petice kritzuje i cenu rekonstrukce Městských sadů v Ústí nad Labem za 80 milionů korun. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

"V Ústí nad Labem je 'veřejným tajemstvím', že právě systém losovaček umožňuje několika firmám a vládnoucímu establishmentu vysávat městské finance a nelegitimně se obohacovat na úkor daňových poplatníků a budoucnosti města," píše se v petici adresované zastupitelům.

Předražený park

Zrekonstruované Městské sady v Ústí nad Labem - dětské skluzavky.

Rekonstrukce si vyžádala celkem 82,8 milionu korun. Šest milionů dalo město a zbytek tvoří evropské dotace. Největší údiv u kritiků budí lavičky, z nichž některé stály 60 tisíc, skluzavka za 580 tisíc nebo 12 kašen celkem za 4,5 milionu.

"Tento způsob výběru dodavatelů veřejných zakázek je sice zákonný, rozhodně však není otevřený a transparentní, nezaručuje nejnižší cenu, neznamená rovnou příležitost pro uchazeče ve výběrovém řízení. Nechceme se s tím smířit," tvrdí iniciátoři petice.

Ta požaduje zastavení již vypsaných výběrových řízení, kde se výběr losem používal. Celý její text je k dispozici na webu www.nechcemelosovacky.cz.

Jedním z členů petičního výboru iniciativy Nechceme losovačky je Radim F. Holeček, pedagog ústecké univerzity a již delší dobu jeden z rebelů v řadách ústecké ODS.

Stojí za trestním oznámením kvůli možnému předražení zakázek při obnově ústeckých Městských sadů, která přišla na 80 milionů. Nyní kritizuje zakázku na parkoviště u zoo za podobnou sumu.

Předražený park Ústí nepotřebovalo, tvrdí rebel v ODS

"Třeba kauza ústeckého parku není o politických stranách, je o lidech a tunelování evropských fondů. Děsí mne, s jakou bezostyšností se rozkrádají europeníze, jakoby nešlo o naše peníze," říká Holeček.

"Tak jako říkám, že město nepotřebovalo předražený park a lanovku, stejně tak jsem přesvědčený, že zoo nepotřebuje parkoviště za 80 milionů," dodává.

Doufá, že v ústecké ODS najde i podporu. Zatím prý ale při schůzích sedí u stolu sám. Ač mu prý neoficiálně někteří kolegové vyjadřují sympatie, veřejně se k jeho názorům příliš nehlásí. Jsou totiž často profesně či jinak nepřímo závislí na těch, o nichž se mluví jako o kmotrech.

Ústecký magistrát v minulosti uvedl, že žádný audit rekonstrukce parku nechystá. "Město o něm nikdy neuvažovalo, ani ho nikdo nežádal. Není třeba," uvedla dříve mluvčí města Ivana Solničková.

Autoři: ,

Nejčtenější

Za brutální vraždu kvůli opravě auta dostali mladíci 22 a 23 let

Obžalovaní z vraždy (zleva Tomáš Pavlis a Adam Kužel) před vynesením rozsudku

Ústecký krajský soud vynesl rozsudek nad dvojicí mladíků za brutální vraždu jejich vrstevníka loni v lednu u Bitozevsi...

Školáka při nehodě zachránilo, že se v autobusu připoutal, ocenila policie

Autobus částečně přepadl na bok do potoka a zůstal zaklíněný o strom. (9. ledna...

Policie vyzdvihla zodpovědnost školáka, který cestoval v autobusu, jenž ve středu havaroval na Ústecku. Chlapec byl ve...

Na Ústecku uhořel třináctiletý chlapec, další je vážně popálený

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku (12. ledna 2018)

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku uhořel v noci na sobotu třináctiletý chlapec. Další, patnáctiletý hoch, má...

Paneláky mohou sloužit ještě sto let, říká jejich někdejší vývojář

Na ústeckých sídlištích Severní Terasa, Stříbrníky (na snímku) a Dobětice stojí...

V panelácích žije v Ústeckém kraji 41 procent lidí. Životnost těchto domů se kdysi odhadovala na čtyřicet let....

V Hřensku se zřítil balvan velikosti dodávky, poškodil náhon vodopádu

V Hřensku se zřítil obří balvan

Vlivem tání sněhu a dešťů se v sobotu v Hřensku nad parkovištěm u vodopádu, kudy se chodí na Pravčickou bránu, uvolnil...

Další z rubriky

Tříkrálová sbírka táhne. Aby lidé přispěli, berou si kvůli ní dovolenou

Mezi lidmi se na Ústecku letos vybralo 101 tisíc korun, což je o několik...

Ještě není úplně sečteno, kolik se v letošním roce podařilo na severu Čech vykoledovat dobrovolníkům v přestrojení za...

Koza, která žila mezi vlky, se vrátila k lidem. Z lesa ji vyhnalo počasí

Koza v přechodném "bydlišti" v Krásné Lípě, než se přidá ke stádu u...

Zaběhnutá koza domácí, která několik měsíců přežívala v lesích Českého Švýcarska a úspěšně se tam vyhýbala vlkům, je...

Zimní hala v Teplicích je hotová, otevření se chystá na polovinu února

Nový zimní stadion

Výstavba nového zimního stadionu v Teplicích je prakticky u konce. Budova za 230 milionů korun, kterou město hradilo...

Najdete na iDNES.cz