Pátek 28. února 2020, svátek má Lumír
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 28. února 2020 Lumír

Po požáru ve Vejprtech je ve vážném stavu jeden pacient, klienti se vracejí

  11:37aktualizováno  11:37
Jeden z pacientů hospitalizovaných po požáru ústavu ve Vejprtech je stále ve vážném stavu připojen na plicní ventilaci. Většina ostatních už byla z nemocnic propuštěna. Klienty, kteří se z nemocnic vrátili, Vejprty rozmisťují v rámci městských sociálních služeb do jiných zařízení po městě.

„V nemocnicích nám zůstává celkem pět klientů, 22 se jich už vrátilo,“ řekl vedoucí domova Petr Vagaši.

Ze 17 pacientů, které přijala v nemocnicích v Mostě a Chomutově Krajská zdravotní, už propustila všechny kromě tří. Kromě pacienta na plicní ventilaci zůstává v péči lékařů v Chomutově ještě muž ošetřený s popáleninami, v Mostě je pak pacient, který byl z jednotky intenzivní péče přemístěn na standardní lůžko.

Fotogalerie

Další pacienty přijímala městská nemocnice v Kadani. „Jsou tu ještě dva lidé na interně, kteří půjdou dnes domů. Jeden člověk je na oddělení jednotky intenzivní péče, jeho stav je stabilizovaný. Ten tu ještě zůstane,“ řekla Lenka Pešová z vedení kadaňské nemocnice.

Co bylo příčinou nedělního tragického požáru, při kterém zemřelo osm lidí, vyšetřovatelé stále zjišťují.

„Vyšetřování příčin vzniku požáru v Ústavu sociální péče Vejprty stále probíhá. Na místě jsou vyšetřovací týmy Policie České republiky a Hasičského záchranného sboru. Zatím nejsou žádné nové informace k jeho průběhu,“ sdělil dnes dopoledne mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

V objektu, který v neděli vyhořel, byli ubytováni muži s různým stupněm mentálního postižení ve věku od 18 do 60 let a výhradně ti, kteří mohli sami chodit. Radnice nyní řeší, kam klienty vyhořelého třípodlažního domu umístit dlouhodobě.

Tragický požár ve Vejprtech

 • Hořet začalo v neděli před pátou hodinou ranní v domově pro zdravotně postižené Kavkaz.
 • Plameny se poprvé objevily ve společenské místnosti.
 • Zemřelo 8 mužů, šlo o postižené klienty městských sociálních služeb.
 • Sanitky odvezly do nemocnic v Chomutově, Mostě a Kadani 30 zraněných.
 • Jeden pacient je stále ve vážném stavu připojen na plicní ventilaci.
 • V nemocnicích zůstávají i další čtyři pacienti.
 • V nemocnici skončil i jeden policista, který se nadýchal kouře.
 • Kvůli nepříznivému počasí nemohl na místo letět vrtulník.
 • Hasiči už požár uhasili, příčinu tragédie zkoumají na místě policisté.
 • Kriminalisté případ šetří jako obecné ohrožení z nedbalosti.
 • Po požáru domu pro mentálně postižené bude vyplacena okamžitá finanční pomoc během tohoto týdne.
 • Výplata bude v rozsahu 10 tisíc až 50 tisíc korun a výši pro každého klienta určí úřad práce individuálně.
 • Ústecký kraj pošle do Vejprt na pomoc po tragickém požáru milion korun. Navrhli to radní, schvalovat pomoc budou za týden zastupitelé.
 • O pět milionů pro město žádá kraj stát.
 • Až budovu opustí kriminalisté a hasiči po vyšetření události na místě, pošle kraj do Vejprt z humanitárního skladu vysoušeče.

„Je nutné skloubit zájmy klientů, předpisy, zákon a reálnou situaci,“ uvedl Viktor Koláček z Městské správy sociálních služeb ve Vejprtech.

Dům, kde hořelo, spadal právě pod tuto správu. Vejprty chtějí, aby se přeživší klienti vrátili zpátky do svého domácího prostředí.

„Jsou psychicky poznamenaní tou událostí, myslíme si, že by měli být zpět u nás,“ sdělila starostka Vejprt Jitka Gavdunová (ODS).

„Máme pro ně postele. Vyhodnotíme v následujících dnech, zda se o ně budeme schopni dlouhodobě starat. Pokud ne, požádáme kraj, zda by nám pomohl klienty umístit,“ dodala starostka.

Podle ředitele sociálních služeb je potřeba provést sociální šetření klientů, jak situaci sami vnímají a jak se cítí. Klienti jsou mentálně postižení, v některých případech i s kombinací fyzického postižení.

„Sedneme si nad tím, co jsme od klientů zjistili a do konce týdne se rozhodneme, jestli využijeme nabídku kraje na redislokaci našich klientů do zařízení podobného typu,“ řekl Koláček.

Oheň se začal zřejmě šířit ze společenské místnosti k pokojům

Hořet podle předběžných zjištění začalo v neděli ráno ve společenské místnosti, odkud se požár šířil dál do pokojů. Bylo zhruba tři čtvrtě na pět ráno, když jeden z vychovatelů domova procházel okolo protipožárních dveří, za kterými je chodba s pokoji mentálně postižených klientů.

V domě bylo absolutní ticho, přes silné dveře nic neslyšel a jako každé ráno mířil do kuchyňky na druhý konec domu vařit čaj a připravovat snídani pro pětatřicet klientů, kteří ještě spali.

Za dveřmi už se ale tou dobou muži velmi pravděpodobně dusili a ve společenské místnosti hořelo. Jeden z mentálně postižených klientů najednou rozrazil dveře na druhém konci chodby a křičel na vychovatele, že hoří.

Z chodby se valil černočerný kouř, nebylo vidět na metr a z dýmu vybíhali ti, kteří se stihli probudit a utíkat z oddělení v prvním patře budovy pryč.

Osm mentálně postižených mužů už to nestihlo a zemřelo. V domě byli jen tři vychovatelé, kteří urychleně začali postižené evakuovat ven.

Protipožární dveře fungují bohužel i jako protihlukové

„Ty dveře jsme koupili před dvěma měsíci asi za dvě stě tisíc. Fungují jako protipožární a zároveň bohužel jako protihlukové,“ popsala starostka Gavdunová.

„Problém také byl, že se je klientům nepodařilo otevřít. Kdyby ano, dostali by se do chodby a na venkovní kovové schodiště. Na vzduch,“ dodala Gavdunová.

Ačkoliv dům měl protipožární dveře krátce, v minulých měsících zůstávaly otevřené.

„Byla tendence je otevírat a mít je pro parádu. To jsem zakázal. Nespekuloval bych o příčině ani opatřeních, jsou to dveře, které měly oddělit protipožární úsek. Je ale pravda, že je to hluková bariéra a v tu chvíli tam jeden člověk po schodišti šel,“ řekl ředitel Městské správy sociálních služeb Koláček.

Místostarosta Vlastimír Volín Kavkaz dokonale znal

O požáru se okamžitě dozvěděl i místostarosta Vlastimír Volín. Běžel k domovu a vběhl dovnitř pro klienty. Dokonale Kavkaz znal, stejně jako jeho obyvatele – v minulosti tu dělal vedoucího.

Stejně jako devětadvacet lidí, i on se nadýchal kouře a skončil v nemocnici v Kadani, spolu s ním také policista, který z budovy bez dýchacího přístroje vyvedl deset mentálně postižených klientů.

K požáru vyjely i desítky hasičů, první hasiči byli u domova pro mentálně postižené za sedm a půl minuty.

I přesto, že požár v podstatě okamžitě uhasili, někteří obyvatelé Vejprt jim vyčítají, že si na pomoc nezavolali dobrovolné hasiče z německého horského města Barenstein. Ten je v podstatě druhou polovinou Vejprt na protější straně hranice.

Němečtí hasiči by tu byli za pět minut, míní starostka

„Němečtí hasiči byli připraveni, ale povolat je musí čeští hasiči, my to nemůžeme udělat. Oni by projeli městem a za pět minut by tu byli,“ sdělila starostka města.

Mluvčí generálního ředitelství hasičů Nicole Studená však tvrdí, že povolávat dobrovolnou jednotku z Německa nebyl důvod.

„Teď se bude hledat viník všude, ale byl to požár velmi rychle uhašený, nad rámec byly ještě povolány české jednotky. Nebyl důvod volat si příhraniční pomoc, v momentě, kdy třeba hoří lesy nebo velké plochy, pak bychom je samozřejmě volali. I kdybychom volali hasiče z půlky Německa, tak by to nepomohlo,“ reagovala Studená.

„My jsme je (německé hasiče) nepotřebovali,“ řekl dnes také krajský mluvčí hasičů Marvan. „Na místě byl dostatek sil a prostředků ke zvládnutí situace a požáru,“ uvedl.

Na místě se vystřídalo celkem 50 hasičů

Místní jednotka hasičů byla u budovy na kopci jako první deset minut po ohlášení ve 04:59. Další dobrovolní hasiči přijeli z nedaleké Kovářské a následně profesionální hasiči.

Na místě bylo šest jednotek, 12 kusů techniky a 37 hasičů, vystřídalo se celkem 50 hasičů.

„Vzhledem k poloze a místu by další technika byla problematická, měli jsme tam optimální počet všeho,“ uvedl Marvan s tím, že hasiči obou států spolupracují.

„Jezdíme k nim a oni k nám, ale většinou se to týká požárů dlouhodobých, například u požárů lesa, kdy je potřeba co nejvíce jednotek na dopravu vody,“ uvedl Marvan.

Autoři: , , ,
 • Nejčtenější

Na dně extraligové tabulky zuří bitva. Kdo nakonec dostane padáka?

Má za sebou téměř deset let v NHL, avšak poslední dva roky kvůli zdraví na hokej hleděl spíš v obleku jako televizní...

Výrobce respirátorů dělá za týden tolik co za rok, roušky už někde došly

Zprávy o šířící se nákaze koronavirem zvýšily poptávku po ochranných rouškách v Ústeckém kraji i objem zakázek u...

„Nedáš-li přednost vlaku, zemřeš.“ Cedule u přejezdů nařídil úřad sundat

Provozovatel takzvané Švestkové dráhy spojující Litoměřice s Mostem umístil na dva železniční přejezdy dodatkové...

Žena s téměř čtyřmi promile vezla kočárek s kojencem, museli přivolat otce

Lidé v ústecké čtvrti Krásné Březno přivolali policii na ženu, která se podezřele motala po ulici s dětským kočárkem....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Karviná - Teplice 3:0, druhá výhra doma za sebou, zrodila se v půli snů

Karvinští fotbalisté podruhé za sebou doma vyhráli a v tabulce se sunou vzhůru. V utkání 22. kola Fortuna liga...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

 • Další z rubriky

Nedělní vítr zlomil i chráněnou borovici, její torzo nechá Most nejspíš stát

Unikátní památný strom označovaný jako borovice Schwerinova, který roste na soukromém pozemku v Mostě-Zahražanech,...

Zaorálek definitivně stvrdil památkovou ochranu teplických Hadích lázní

Ministr kultury Lubomír Zaorálek definitivně potvrdil památkovou ochranu teplických Hadích lázní. Znovu tak změnil...

Neomezená anketa o nákupním centru budí vášně, kritizuje ji i starosta

Plno vášní vzbuzuje probíhající anketa ke sporné stavbě obchodního centra na prázdné ploše u soudu v ústecké části...

V ústeckých Předlicích řádí úplavice, nemocných je už deset lidí

V ústecké čtvrti Předlice řádí vysoce infekční průjmové onemocnění známé jako úplavice. Počet nemocných se během...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Češi začínají panikařit. Vykupují těstoviny i čističe, klidně i za 20 tisíc

Část regálů v prodejně Lidl na pražské Zbraslavi je poloprázdná. Lidé vykoupili konzervy s gulášem, ale také některé...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Rakousko pobavil „křečkující“ muž v plynové masce, nákup ani neodvezl

Nákaza wuchanským koronavirem se v posledních dnech rozšířila do mnohých evropských zemí. Někteří lidé proto začínají...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...

Příběh Jirky: Manželka je po rodičovské jak utržená z řetězu

Se ženou jsme byli svoji téměř deset let, když jsme se konečně stali rodiči. Žena dlouho nechtěla, já bych byl otcem...