Svahy v okolí Ústí na Labem se hýbou, náklady na sanaci budou milionové

  11:57aktualizováno  11:57
Ústí nad Labem chce opravit prasklou zeď pod svahem Čertovka v městské části Vaňov, která je nad obytnými domy ve Skalní ulici. Město už vyčlenilo 216 tisíc korun na přípravu projektové dokumentace na její zajištění.

David Vajnar, který ve Vaňově bydlí, u praskliny v opěrné zdi ve Skalní ulici , 6. 9. 2019. Zeď začala v ústeckém Vaňově praskat v roce 2014. | foto: MAFRA

„Dochází zde k pozvolnému sesuvu. Podle měření je potřeba stěnu opravit. V havarijním režimu si necháváme připravit projektovou dokumentaci na sanaci sesuvu, aby neohrožoval obyvatele Vaňova,“ řekl primátor města Petr Nedvědický (ANO).

Fotogalerie

Opěrná zeď pod sesuvem byla postavena před čtyřiadvaceti lety a v roce 2014 začala praskat.

Vliv na to měly silné deště o rok dříve, které poškodily zádržný systém. Město tehdy muselo za šest milionů korun do zdi nechat zasadit šest kotvicích lan a přidat monitorovací systém, který svah hlídal. Ještě letos se nové zajištění opěrné zdi nestihne.

„Je ale pod kontrolou České geologické služby, takže nehrozí nebezpečí, že by se svah zřítil,“ ujistil primátor.

Podle radních bude ovšem potíž sehnat odbornou firmu, která zajištění takových sesuvů umí udělat. Ve hře jsou zatím dvě varianty oprav.

V případě, že bude nutné vyměnit jen tři táhla, která jsou ve špatném stavu, bude se cena pohybovat v milionech korun. Pokud bude nutné sanovat celou opěrnou stěnu, cena se vyšplhá na desítky milionů korun.

Projektová dokumentace bude hotová ještě letos a s náklady na opravu bude počítat rozpočet města na příští rok.

S financování by mohla pomoci dotace na sanace svahů

„Projektovou dokumentaci chceme mít včas připravenou, protože pokud ministerstvo životního prostředí vypíše dotace na sanace svahů, chceme být připraveni a požádat o ni,“ sdělil Nedvědický.

Podle Petra Kycla z České geologické služby odborníci doporučí ministerstvu životního prostředí, aby dotaci na tuto sanaci vyčlenilo.

„Již jsme to doporučovali v roce 2014, protože bylo třeba svah sledovat. Havárie se zde zatím nestala, ale dlouhodobě se k ní blížíme, pokud se nebude nic dělat,“ přiblížil Kycl.

Opěrná stěna patří Úřadu státu pro zastupování státu ve věcech majetkových a ten už před pěti lety chtěl tento majetek odepsat. To se po stanovisku geologů nestalo a stěna tak dál patří státu.

„U nejdůležitějších sesuvů hraje vždy roli úroveň hladiny spodní vody. Jakmile se bude zvedat, zvedá se i riziko sesuvu. Nasycení masivu vodou znamená jeho větší zatížení,“ poznamenal geolog.

Problém je i u výletního zámečku Větruše

Město musí zajistit také svah pod výletním zámečkem Větruše, kde letos v červnu došlo k uvolnění dvou skalních bloků v ulici Na Větruši.

Rada města uvolnila z finanční rezervy 670 tisíc korun na provedení rychlé sanace. Na podzim by zde měla být nainstalována bezpečnostní síť v kombinaci s lokálním ukotvením velkých bloků.

Město pak bude hledat zhotovitele, který sesuv trvale zajistí a nainstaluje i záchytný plot na patě svahu. Podle prvních odhadů to bude stát několik milionů korun.

Nejčtenější

V Ústí padla celá stoletá ulice, po vybydlených domech zůstala jen pláň

5. září 2019. Josef Gebhart, který bydlí poblíž, si nyní připadá bezpečněji....

Více než stoletá historie ulice Na Nivách v ústecké části Předlice se uzavřela. Na místě osmnácti čtyřpodlažních...

Brno ukázalo řešení bezdomovectví. Jiná města se diví, proč teď otočilo

Asi stovka lidí protestovala na zasedání brněnského zastupitelstva kvůli záměru...

Oceňovaný systém pro rychlé zabydlování bezdomovců současná vládnoucí koalice v Brně zbrzdila a místo původně plánované...

Před domem v Teplicích našli dva mrtvé, starší pár mohl spáchat sebevraždu

Před domem v Teplicích našli dva mrtvé

Tepličtí kriminalisté vyšetřují úmrtí dvou lidí, které kolemjdoucí ráno našli před panelovým domem v Alejní ulici číslo...

Bydleli ve stanu a teď mají problém. Na ulici totiž s dítětem žít nemohou

Při kontrole stanového městečka bezdomovců ve Vodní ulici chomutovští strážníci...

Hlídka chomutovské městské policie při kontrole mezi bezdomovci našla poraněné čtyřleté děvčátko. Její rodiče teď mají...

Chomutov začal první ligu vítězně, uspěly i Budějovice. Vsetín doma padl

Václav Čejka (vlevo) z Třebíče atakuje Jana Veselého z Českých Budějovic.

Chomutovští hokejisté po konci v extralize vstoupili do první ligy výhrou nad nováčkem Sokolovem 4:1. Další neúspěšný...

Další z rubriky

Za nelegální odběr podzemní vody dostaly Lovosice stotisícovou pokutu

KROPENÍ. Na antukovém grandslamu Roland Garros se musí kurt pravidelně zalévat...

Inspektoři z České inspekce životního prostředí v Ústí nad Labem uložili městu Lovosice pokutu 126 510 korun za odběr...

Podzimní veletrh Zahrada Čech otevírá své brány, očekává 90 tisíc lidí

Včera se ještě chystalo, dnes už mohou první návštěvníci podzimního veletrhu...

Desítky tisíc lidí zamíří v následujících devíti dnech na litoměřické výstaviště, které bude už po třiačtyřicáté hostit...

Litoměřice slaví narozeniny, pokusí se překonat český rekord v přípitku

Máme připraveno víno pro přípitek zhruba tří tisíc lidí a věříme, že se nám...

O víkendu Litoměřice oslaví osmisté výročí od svého založení. Součástí městských slavností bude také pokus o zápis do...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz