Těžba štěrkopísku v Nučničkách na Litoměřicku.

Těžba štěrkopísku v Nučničkách na Litoměřicku. | foto: České štěrkopísky

Další těžba štěrkopísku nemá negativa, řekl soud. Terezín podal stížnost

  • 0
Terezín podal kasační stížnost kvůli povolení další těžby štěrkopísku u obce Počaply. Krajský soud v Ústí nad Labem zamítl správní žalobu města proti stanovení dobývacího prostoru. Stížnost nemá odkladný účinek, báňský úřad tak může stanovit dobývací prostor a těžaři mohou požádat o povolení k činnosti.

O podání kasační stížnosti rozhodli tento týden zastupitelé, pro jich hlasovalo devět, jeden byl proti a jeden se zdržel. „Už dříve se zastupitelé vyjádřili proti pokračování těžby na základě výsledků ankety mezi občany, ve které se nevyjádřila pro těžbu nadpoloviční většina obyvatel, proto bylo logické, že podáme stížnost,“ řekl starosta René Tomášek (RESET).

Záměr je podle vyjádření soudu v souladu s územními plány dotčených obcí i zásadami územního rozvoje Ústeckého kraje. Rozsudek nabyl právní moci doručením účastníkům. Pracovníci firmy v současnosti dotěžují zbývající zásoby v pískovně Nučničky u Terezína a chtějí z ní plynule přejít do přímo sousedící lokality u Počapel. Cílem je podle firmy zabránit výpadku důležitého zdroje písku a kameniva pro region i takzvané říční betonárny v Praze.

„Rozhodnutí soudu je pro nás příznivé, protože nám dovoluje pokračovat v povolovacím procesu. Jak už jsme mnohokrát uvedli, pokračování těžby štěrkopísku v lokalitě je důležité nejen kvůli zásobování místních odběratelů, ale také kvůli zachování unikátní vodní logistiky, která je dosud napojena na pískovnu Nučničky a poskytuje dodávky kameniva lodní dopravou pro betonárky v centru Prahy,“ řekl mluvčí společnosti České štěrkopísky Petr Dušek. „Jedna loď uveze tolik materiálu jako čtyřicet nákladních automobilů,“ dodal.

Lidem 50 tisíc, radnici milion. Firma odmění vesnici za souhlas s těžbou

V odůvodnění rozsudku soud zdůraznil příznivé výsledky posouzení vlivů na životní prostředí EIA a vznik vodní plochy s pozitivními vlivy na přírodu a krajinu. Soud dále uvedl, že nejde o novou těžbu, ale jen o pokračování stávající a žalobcovy obavy o dopady na životní prostředí označil za nedůvodné.

„V návaznosti na surovinovou politiku Česka soud konstatoval, že v posuzované věci převážil veřejný zájem na těžbě nerostných surovin,“ řekl Dušek. Štěrkopísky jsou po vodě druhým nejpoužívanějším přírodním materiálem. Používají se především jako plnivo do betonu.

6. února 2023

České štěrkopísky už dříve nabídly městu a obyvatelům finanční kompenzaci za pokračování těžby písku. Zastupitelé dohodu v březnu neschválili. Firma nabídla jednorázovou kompenzaci obyvatelům místní části Počaply ve výši 50 tisíc korun, milion korun, které by město muselo investovat v Počaplech, a další milion korun na opravy silnic.

Na to, zda si občané Počapel přejí těžbu, se město ptalo na začátku roku v anketě. Ze 120 lidí hlasovalo 53 pro a 48 proti, 19 osob se nezúčastnilo. „Já jsem byl pro uzavření smlouvy s těžaři, protože většina občanů byla pro. Zastupitelé, kteří se při hlasování zdrželi, argumentovali tím, že obyvatel je 120, takže pro nehlasovala většina,“ řekl tehdy starosta. Pro uzavření smlouvy hlasovali dva zastupitelé, proti byli čtyři a sedm se zdrželo.

Plocha pro těžbu u Počapel má rozlohu zhruba 50 hektarů. Těžební práce jsou naplánovány na deset až 15 let.

,