Před bezdomovci z blízké ruiny chrání školu v Teplicích dvoumetrová zeď

  6:01aktualizováno  6:01
Šedesát metrů dlouhá a dva metry vysoká betonová zeď vyrostla u obchodní akademie v Teplicích. Za 838 tisíc korun ji tu nechalo postavit město. Chce tak zabránit studentům, aby vstupovali do sousední ruiny nedostavěné lázeňské ubytovny a zároveň zamezit tomu, aby se bezdomovci a narkomani dostali ke škole.

„Zeď jsme nechali postavit z bezpečnostních důvodů, jako fyzickou zábranu. Má ochránit parkovou část Havlíčkových sadů a přístupovou komunikaci do obchodní akademie,“ vysvětlil primátor Teplic Hynek Hanza.

„Je pro nás důležité, aby děti neměly možnost vniknout do objektu, a aby z něj naopak různá individua nevylézala směrem ke škole,“ dodal primátor.

Skelet nedostavěné lázeňské ubytovny, jenž měla nabídnout až 200 lůžek pro zdravotnický personál, hyzdí Teplice už třicet let.

Do objektu chodí bezdomovci i narkomani a často zde zasahuje městská policie.

V minulosti tu dokonce na jednoho z pobudů spadlo kamení a při převozu do nemocnice zemřel. Další žena pak spadla do výtahové šachty a vážně si poranila páteř.

„S ruinou v Mlýnské ulici je to složité. Zbourat ji nemůžeme, protože nesmíme sáhnout na cizí majetek. Demolici by musel někdo nařídit, ale stavební úřad ji nepovolí, protože neví, kdo je vlastníkem. Objekt existuje jen fyzicky, ale ne právně. Není zapsán v katastru a v podstatě nemá vlastníka,“ podotkl Hanza s tím, že v minulosti budovu vlastnila firma, která ale zanikla.

Fotogalerie

„Řešíme to s právníky a snažíme se, aby se k objektu přihlásil stát a zdemoloval ho. To se ale stane nejdříve v roce 2024. Tak dlouho čekat nechceme a proto jsme jednali i s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových. Ten dohledal, že objekt kdysi patřil do účetní struktury společnosti, jež byla zlikvidována,“ popsal situaci primátor.

„Nyní čekáme na rozhodnutí rejstříkového soudu, jestli obnoví tu společnost a určí likvidátora, aby měl stavební úřad možnost s někým jednat, pokutovat a podobně,“ doplnil Hanza.

Novou zeď u objektu mezitím někteří Tepličané na sociálních sítích přirovnávají ke „slavnější předchůdkyni“ v Matiční ulici v sousedním Ústí nad Labem.

Tam měla zeď před 20 lety oddělit lidi z rodinných domů od sociálně vyloučených obyvatel žijících ve zdevastovaných činžovních domech. Nakonec zde ale stála jen měsíc a 11 dní, poté ji využili v zoo.

Tak to vypadá u zdi v Matiční ulici (17. 9. 2018)

„Matiční II. Level Teplice,“ napsal k fotografii zdi na Facebooku František Beránek. Další diskutující pak naznačili, že zeď problém nevyřeší.

„Včera jsem tam procházel a přeskakují to jako kobylky. Takže vyhozené peníze,“ myslí si Ladislav Mencl. „Dokud ta budova nebude srovnána se zemí, tak nepomůže nic! Je to ostuda Teplic,“ přidala se i Petra Krejčová.

Faktem je, že se Teplice před časem podobné ruiny zbavit dokázaly, kdysi věhlasný hotel Imperátor z roku 1912, který stál v Trnovanech a také 30 let chátral, nechala radnice zbourat loni v březnu. „Tam byl ale známý vlastník, takže to bylo jednodušší,“ vysvětlil primátor.

Autor:
  • Nejčtenější

Most přestal na zkoušku uklízet Chanov, za deset dní bylo pod okny smetiště

Mostecké technické služby na zkoušku deset dní neuklízely odpadky kolem domů na sídlišti Chanov. Výsledek byl...

Teplice - Sparta 1:1, hosté vedli, domácí srovnali minutu před koncem

Třináctý zápas, osmá ztráta. Sparťanští fotbalisté pokračují v klopýtání fotbalovým podzimem. V 13. kole Fortuna ligy...

Napadení mladíka na koupališti v Dubí míří k soudu, obžalovaných je šest

Teplické státní zastupitelství podalo k okresnímu soudu obžalobu na šest lidí v souvislosti s loňskou rvačkou na...

Vězeň Rath bude pracovat v nemocnici, neslo se mezi lékaři. Šlo by to stěží

Za korupci odsouzený David Rath má za sebou dva týdny ve vězení. Zatím je stále v Teplicích, kam nastoupil. Jelikož má...

Hradec prohrál se Zlínem, Třinec si poradil s Libercem. Slaví i Sparta

Nedělní 12. kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo minimálně jedno překvapení. Zlín v přestřelce porazil Hradec...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Pusťte na Kozí dráhu cyklisty, žádají města. O vlaky tu zájem nemají

Z jednokolejné železniční trati, která propojuje několik měst a obcí Ústeckého kraje od Děčína až po Oldřichov u...

Tolerujete nezákonnost, kárá ochránce práv Ústecký kraj kvůli radarům

Zástupce ombudsmanky zkritizoval přístup krajského úřadu Ústeckého kraje v kauze radarů ve Varnsdorfu, jejichž provoz...

Benzinka slouží jako překladiště pacientů, podle starostů je to nedůstojné

S jedním přestupem, nebo přesněji řečeno s přeložením ze sanitky do sanitky na benzinové pumpě na výpadovce z Chřibské,...

Provozovatel ústeckého krematoria porušil smlouvu, město ji vypovědělo

V městském krematoriu na ústeckém Střekově končí další provozovatel, společnost Krematorium Ústí nad Labem. Důvodem...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA PROJEKTŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz