Výrobce košer vína z Mostecka zahynul, otrávil se a spadl do kádě

  13:52aktualizováno  13:52
Rodinný podnik České vinařství Chrámce postihlo neštěstí. V pátek zahynul František Moše Váňa, syn zakladatele vinařství na Mostecku Ivana Váni. Chrámecký podnik byl pod taktovkou Mošeho i producentem košer vín. Jejich výroba tu ani smrtí uznávaného odborníka nekončí.

Chrámecký vinař František Moše Váňa na snímku z roku 2001 | foto:  Michal Růžička, MAFRA

„Jsem Židovka, Mošeho manželka je ortodoxní Židovka. Obě jsme zkušené vinařky a budeme i s pomocí židovské obce ve výrobě košer vín pokračovat,“ řekla iDNES.cz Kateřina Kreisinger, sestra zemřelého Františka Váni. Ten měl od roku 1994 jako jediný z rodiny na starosti celý proces výroby košer vín, od lisování po lahvování.

Šestačtyřicetiletý Moše pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhličitým, který produkuje kvasící víno. Podle informací serveru Blesk.cz šel v osudný den odebírat vzorky, dlouho se nevracel a kolegyně, která se ho vydala hledat, našla jeho tělo v jedné z kádí.

„Muže vytáhli hasiči, snažili se ho oživovat, ale už marně. Přivolaný lékař konstatoval smrt,“ sdělila mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková.

Policie vyšetřuje smrt Mošeho Váni jako pracovní úraz. „Byla nařízena soudní pitva, případem se zabývají kriminalisté,“ dodala Světláková.

Náhlá smrt Františka Váni vyvolala vlnu zděšení a zároveň soustrasti na sociálních sítích, mezi vinaři, přáteli rodiny i věřícími.

„Moše, nikdy nezapomenu! Bůh si přivíjí ty nejmilejší, nejsprávnější a nejkrásnější lidi,“ reagoval syn rabína Karola Sidona Daniel. „Nechť je jeho duše přivinuta do svazku živých,“ napsal ve svém rozloučení se zemřelým Židovský tiskový a informační servis.

Košer vína

Košer vína vyrábějí ortodoxní Židé tak, aby splňovala požadavky judaismu. Od zpracování hroznů až po zátkování lahví se celého výrobního procesu mohou účastnit pouze Židé světící šabat (sobotu). Výroba košer vín je plně oddělena od výroby ostatních vín. Do košer vín je možné přidávat pouze košer přísady. Košer vína jsou pasterizována před lahvováním na 85°C na průtokovém pasteru

Zdroj: České vinařství Chrámce

„Mošeho zprávy z vinařství - často jsem měl pocit, že tu rulandu aj. zrovna koštuju, tak to dokázal podat! ...On tím prostě žil..., bude tu chybět,“ uvedl na facebookových stránkách Českého vinařství Chrámce, které o smrti Mošeho informovaly veřejnost, například diskutující Ondřej Silný.

Předpověděl si vlastní smrt, truchlí básník

Česko-polský básník a publicista Bogdan Trojak se na svém facebookovém profilu svěřil, jak ho smrt jeho přítele Mošeho zasáhla a že si spolu před nešťastnou událostí psali SMS ve formě krátkých básní. 

„Měl jsem nějakou zarmoucenou náladu, tak jsem mu poslal tohle čtyřverší: Tak blízko je od dlabání kmene na kolébky k žlabu prázdné, vyjedené lebky, tak blízko od hlaviček pustých, co jsou kolíbány k dobzučelé, duté vosí báni...,“ napsal na sociální síti Trojak.

Moše mu odepsal a svými verši jako by si podle Trojaka předpověděl vlastní smrt: „Tak blízko je k rmutovému klobouku, jsem hobit, nelapíš mě, pabouku, už dlouho jsem neměl bublavou lázeň, ale, vážení, chce to kázeň.“ 

Vinice na výsypkách

Mošeho otec Ivan Váňa začal v 70. letech minulého století obnovovat vinařství na haldách z dolů v okolí Mostu. Vinice na výsypkách se staly světovou raritou.

Ke košer vínům přišel František na studiích v Praze, kde začal navštěvovat židovskou obec. „Když se rabín Sidon dozvěděl, že máme vinařství a že jsme po mamince Židi, tak ho napadlo, že bychom mohli dělat košer víno,“ zavzpomínal před časem v rozhovoru pro iDNES.cz Moše. 

Do té doby se do Česka dovážela košer vína z Francie a Maďarska, odkud byla samozřejmě dražší.

Nejčtenější

Soukup o chomutovském hokeji: Byl to podvod na mě, dluh je gigantický

Chomutovští hokejisté se loučí s fanoušky po posledním barážovém duelu.

Je v šoku. Z dluhů Pirátů, které označil za gigantické. Ze své role, kterou prý měl po převzetí klubu hrát. Ale ani po...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Nebavilo ho být ajťákem, chtěl dělat něco smysluplného. Začal vařit pivo

Jan Chmel vybudoval pivovar v bývalém chlévě, trvalo mu to dva roky. Roční...

Jan Chmel vybudoval pivovar v Siřemi na Lounsku. Obec ho okouzlila stejně jako kdysi spisovatele Franze Kafku. První...

Přestává to být legrace, říká o Chomutovu obránce Dietz

Zklamaný chomutovský Stanislav Dietz po prohře s Pardubicemi.

Dluhový příběh nekončí. Většina hokejových Expirátů už sehnala angažmá jinde nebo si ho ještě hledá, přesto se dál...

Že vejce na špičce nestojí? Ženě z Děčína se to povedlo desetkrát

Jarmila Čajkovská použila kámen, dřevo, list z lípy, mušli, ale třeba i lžíci....

Devětatřicetiletá Jarmila Čajkovská postavila na deseti různých předmětech vejce na špičku. Dostala se díky tomu do...

Další z rubriky

Že vejce na špičce nestojí? Ženě z Děčína se to povedlo desetkrát

Jarmila Čajkovská použila kámen, dřevo, list z lípy, mušli, ale třeba i lžíci....

Devětatřicetiletá Jarmila Čajkovská postavila na deseti různých předmětech vejce na špičku. Dostala se díky tomu do...

Teplice se připravují na po čertech natěšený Kabát, zahraje už v sobotu

Příprava pódia pro teplický koncert Kabátů

Kapela Kabát se po třech letech koncertně vrací domů do Teplic. V sobotu večer zahraje na zdejším fotbalovém stadionu...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Najdete na iDNES.cz