Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 1. dubna 2023 Hugo

Činoherák Ústí oživí zaniklé kino Hraničář, lidé se skládají na provoz

  13:24
Činoherák Ústí, který vznikl z původního souboru Činoherního studia, spojí dvě ústecké legendy. Vedle divadla s dvaačtyřicetiletou tradicí také poslední klasické kino ve městě, jež skončilo před čtyřmi lety - Hraničář. Souboru se na provoz skládají sponzoři i drobní příznivci.
Činoherák přilákal do Hraničáře spoustu svých příznivců už v pondělí 7. dubna,...

Činoherák přilákal do Hraničáře spoustu svých příznivců už v pondělí 7. dubna, kdy soubor v budově oznámil, že v Ústí pokračuje. | foto: Jiří Dvořák

Nápad vdechnout život opuštěnému Hraničáři se zrodil dlouho před krizí činohry. Stála u něj čtveřice mladých mužů, kteří mají blízko k Fakultě umění a designu ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně.

"Začalo to v říjnu 2013, kdy jsme pro hodně lidí znovu objevili Hraničář velkou akcí Pecha Kucha," přibližuje sedmadvacetiletý Tomáš Petermann, který na fakultě pracuje. Specifický kulturní večer postavený na vystoupeních spojujících vizuální prezentaci a mluvené slovo měl v Hraničáři úspěch.

"Následně vznikla myšlenka udělat z Hraničáře veřejný sál. Je to totiž prostor s velkým potenciálem pořádat v něm širokou škálu akcí, na kterých se můžou lidi setkávat, povídat si a sdílet kulturu," přibližuje Petermann. Za přispění kamarádů se úspěšně dohodl s majitelem budovy, firmou Falcon, že by Hraničář využívali dlouhodobě na základě nájemní smlouvy.

V březnu se záměry Petermanna a spol. protly s krizi Činoherního studia, jehož herci přišli o angažmá a zázemí v tradiční budově v ústecké části Střekov. Nabídnout jim Hraničář byla jasná volba.

"Upeklo se to ještě v Činoheráku na baru," říká s úsměvem Petermann. Než však v Hraničáři pro soubor vznikne přijatelné zázemí, bude třeba provést spoustu změn.

Jeviště by bylo nutné umístit nad přední sedadla

"Mezi nutné úpravy patří nadstavba jeviště. Bude vytrčeno až nad první řady sedaček v kině, aby bylo uzpůsobeno na představení," řekl další ze čtveřice Ondřej Klein, který spolek mediálně zastupuje. Nutné bude upravit i elektroinstalaci, opravit sociální zázemí a hlavně najít vhodné prostory pro šatny herců.

"Elektroinstalace je tu pro potřeby divadla strašně poddimenzovaná, bude se muset natáhnout nová. Zázemí pro herce by vzniklo, kdyby se část vstupního foyer dole pod sálem ukrojila a s ní i zadní schodiště," přibližuje Petermann.

Rozsah úprav závisí na vůli společnosti Falcon, do jaké míry si nechá do budovy zasahovat. Zatím se zdá, že vůle se u Falconu minimálně pro nejnutnější úpravy najde.

"Jakmile nám kluci ze spolku předloží konkrétní návrh, tak to projednáme. Projednávat budeme jednotlivé kroky zvlášť. Ale mají od nás předběžný souhlas, že zmíněné věci půjdou, tedy úprava elektroinstalace, záchodů a pódia," sdělil finanční ředitel společnosti Falcon Zdeněk Keršláger.

Začít s úpravami se chystají členové i příznivci spolku Činoherák Ústí brzy, možná už příští týden. "Finalizujeme nájemní smlouvu se společností Falcon s tím, že by od půlky dubna byl předpoklad, že bychom tam naběhli a začali tam dělat úpravy," odhaduje Klein. Změny chce spolek stihnout do dvou měsíců.

Sponzora naštvalo tvrzení, že činohra neměla víc zdrojů

Činoherák Ústí chce první představení sehrát už v květnu, ale ještě by to nebylo v Hraničáři. Chystané místo spolek zatím tají. Autorská práva k významné části inscenací a fundusu odkoupil od končícího divadla za statisíce korun podnikatel Jiří Mach, který je jedním ze zakladatelů nového spolku. Díky tomu Činoherák Ústí přímo naváže na tvorbu předchozího divadla.

"Měl jsem nějaké prostředky, abych pomohl, považoval jsem to za svou morální povinnost," poznamenal Mach, který je majitelem a šéfem firmy dodávající plyn Plynule.cz. V posledních letech byl největším sponzorem již zaniklého Činoherního studia. Třeba loni mu věnoval 200 tisíc korun.

"Už během krize jsem měl připravenou sbírku pro Činoherní studio a čekal jsem, jak se situace vyvine. Poslední kapkou bylo zastupitelstvo, kdy tam jeden pan zastupitel povídal, že činohra nemá vícezdrojové financování. Vznik Činoheráku Ústí byla záležitost dvou tří dnů, kdy jsme se potkali s dalšími lidmi a bavili jsme se o tom, že spolek je jedna z cest," poznamenal Mach.

Financování divadla do začátku zajistí dary od soukromých sponzorů, v úterý vznikla na podporu činnosti souboru celonárodní sbírka, do které už začaly chodit první platby (sbírka zde). "Připravujeme žádost o dotaci z Norských fondů, Státního fondu kultury a hledáme strategické partnery," řekl k dalšímu financování manažer spolku Jan Kvasnička.

Peníze mají zajistit také zájezdová představení, která už má soubor naplánovaná. "Jsme domluveni s Divadlem v Dlouhé a v Celetné i s Novou scénou Národního divadla, že tam budeme moci pravidelně hrát," podotkl umělecký garant spolku Filip Nuckolls.

Městské Činoherní studio zatím není ani zaregistrované

Do nového spolku přešel celý původní soubor. Herci, kteří už si našli angažmá v jiném divadle, budou v Činoheráku Ústí hostovat. "Jdu do toho, protože cítím odpovědnost vůči ústeckému divákovi. Zaslouží si to. A radním chceme ukázat, že nás neumlčí," řekl například herec Jan Plouhar, který bude mít stále angažmá v Plzni. 

Připomněl, že Činoherní studio zaniklo především proto, že radnici vadila občanská a politická angažovanost části souboru. Radní proto koncem ledna místo avizované dotace vypsali grant, čímž soubor vystavili platební neschopnosti. Následně zastupitelstvo rozhodlo o založení nové příspěvkové organizace, do které ale radnice nedovolila přejít všem hercům, takže ostatní odmítli smlouvy (kontrakty navíc nebyly doladěné)  podepsat také.

Nová městská organizace Činoherní studio Ústí nad Labem tak zůstává prázdnou schránkou. Město sice vypsalo výběrové řízení na uměleckého šéfa a slíbilo mu velkorysé dotace, organizace ale zatím ještě není ani registrovaná.

"Žádost podána byla. Žadatel byl vyzván, aby ve lhůtě 30 dnů doplnil potřebné podklady pro zápis do obchodního rejstříku," řekla mluvčí Krajského soudu v Ústí nad Labem Markéta Morkusová.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Na D1 bouralo přes třicet aut, dálnice po několika hodinách opět stála

Na dálnici D1 na Vysočině se během úterý stalo 16 dopravních nehod. Zranil se při nich lehce jeden člověk, což policie...

Recidivista ukradl za dva měsíce 75 kilo kebabu, všechno snědl

Na dobrý domácí kebab dostal chuť mladý lounský recidivista. Maso však nechtěl jíst někde na ulici a hlavně za něj...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ikona Českého středohoří se dál rozpadá. Na hrad Košťálov je vstup zakázán

Hrad Košťálov, jedna z ikonických dominant Českého středohoří, mizí před očima. Léta zanedbávaná památka, která však...

Naháč z Ústí nad Labem opět vyrazil do ulic, měl namířeno na psychiatrii

Muž, který se opakovaně pohybuje nahý na ulici, zaměstnává strážníky v Ústí nad Labem. Před týdnem hlídce u kruhového...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prodej lukrativních pozemků v horách byl plný přehmatů, věc řeší policie

Při prodeji pozemků v oblasti Dlouhá Louka developerovi, který tam chce postavit chaty z kontejnerů, se Lom na Mostecku...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Děčínští zastupitelé odvolali náměstka, který zpochybnil prezidentské volby

Po dvouhodinové debatě odvolali děčínští zastupitelé ve čtvrtek odpoledne z funkce prvního náměstka primátora Jana...

Bývalou poradkyni ústeckého hejtmana soud zprostil obžaloby z podvodu

Bez trestu odešla od Okresního soudu v Ústí nad Labem bývalá poradkyně hejtmana Jana Schillera (ANO) Vladislava...

Turistická sezona na památkách začíná. Vydejte se na místa, kde nebude nával

Turistická sezona 2023 začíná prvním dubnovým dnem, kdy se otevírají brány památek. Ne že by byly na hradech a zámcích...

Rachot z vlaků v Litoměřicích se sníží, podél trati bude protihluková stěna

Hluková zátěž ze železniční dopravy v centru Litoměřic se už brzy podstatně sníží. Správa železnic totiž nechá opravit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...