Jako první rozbalil restaurátor ústeckého muzea Jiří Belis dětský deštník, po něm noblesní cylindr, dámské klobouky, tři klubka papírového provazu nebo váhu na dopisy, šupléru Mauser či pětiwattovou žárovku vyrobenou v Teplicích.
Mezi zajímavosti patřily dvě krabice s velkým množstvím odznáčků, přívěsků a dalších předmětů. Podle všeho jde o drobnosti Winterhilfe, které dostávali lidé, kteří přispěli do kasičky veřejně prospěšné nadace řízené říšským ministrem propagandy. Sbírky byly na polévky pro chudé i na teplé oblečení pro vojáky.
„Pro toho, kdo se zabývá fašistickou propagandou, bude nález zajímavý,“ poznamenal Belis.
Nejvíce historiky potěšil zabalený obraz s rámem. Po odkrytí dvou vrstev papíru se objevila krajina s domem od děčínského malíře Josefa Stegla, který ve vile v Libouchci také bydlel.
„Byl to regionálně významný krajinář, z průměru kolem války patří mezi přední. Dnes je ceněný a děčínští sběratelé z tohoto objevu určitě zajásají,“ podotkl Belis.
Mezi dalšími nálezy byly ještě nerozbalené balíčky cigaret, psací potřeby, školní tabulky, secesní nádoba nebo příručka německého Červeného kříže.
„Ve skrýši byly zřejmě velmi dobré klimatické podmínky. Největší poškození bylo od prachu, hmyzu a myší, které se dostanou všude,“ poznamenal Belis.
Skrýš otevřel syn původních majitelů
Skrýš otevřel před týdnem osobně třiaosmdesátiletý Rudi Schlattner, který jako třináctiletý pomáhal rodičům věci ukrývat. „Mysleli jsme si, že se do našeho domu po čase zase vrátíme,“ přiblížil.
Fotogalerie |
To se ale nestalo a z rodinné vily, kterou nechal postavit v letech 1928 až 1929 jeho otec, zámožný obchodník, je nyní mateřská škola. Přestože Rudi Schlattner na vrácení ukrytých věcí nemá právní nárok, na skrýši se rozhodl upozornit, aby se věci neztratily nebo nezničily.
Úkryt se nacházel v klenbě vikýře. Bylo v něm přes sto balíčků a volně uložené lyže, slamáky, svazek ramínek na šaty nebo celé ročníky novin. Dostat vše ven trvalo hodinu (o otevření skrýše zde).
„Byli jsme nejprve trochu překvapeni, jak obyčejné věci si tehdejší majitelé domu schovali do skrýše. Jsme zvědavi, co najdeme v balíčcích. I kdyby se ale jednalo o běžné každodenní předměty, mají díky okolnostem tohoto nálezu mimořádnou historickou hodnotu,“ poznamenal kurátor ústeckého muzea Tomáš Okurka.
Nalezené předměty náleží jakožto konfiskát státu
Rudi Schlattner se nabídl, že pokud mu to zdravotní stav dovolí, chtěl by se účastnit identifikace jednotlivých předmětů.
„Ke každému předmětu tak můžeme získat z první ruky podrobné informace a silný osobní příběh,“ dodává Okurka.
Nalezené předměty náleží jakožto konfiskát státu. Ten by měl určit, která instituce o ně bude pečovat. Ústecké muzeum o tom bude jednat s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových.
„Takto ucelený nález předmětů ukrytých německým obyvatelstvem po válce je v rámci Ústecka zcela ojedinělý a pro naše sbírky by byl velkým obohacením,“ zmínil ředitel ústeckého muzea Václav Houfek.
Otevření skrýše na půdě vily v Libouchci:
30. července 2015 |