"Beru vítězství jako osobní, i jako vítězství ODS, i když je pravděpodobné, že v případě, kdybych nebyl členem ODS, bylo by výraznější," poznamenal Kubera. Upozornil ale zároveň na to, že ti, kteří sázeli na odchod k jiné straně, ve volbách neuspěli.
Všechny odpovědi Jaroslava Kubery najdete zde |
Pád Petra Nečase by však podle Kubery po prohraných volbách pro ODS nic neřešil. "V Čechách je oblíbená věta, kdo za to může? Mám důvodné obavy, že pouhou výměnou Petra Nečase by se mnoho nezměnilo. Důvodem porážky není jen předseda, ale i každý člen, i když o tom často neví," tvrdí Kubera.
ODS podle něj může voliče získat zpět, musí ale provést nutné změny. "Jsem přesvědčen, že ODS má sílu současnou krizi překonat, pokud změní stanovy tak, aby nebyly možné dohody mezi regiony a volba funkcionářů ODS byla skutečnou volbou," myslí si Kubera.
Poznamenal zároveň, že spěšné svolání kongresu diskusi nad stanovami prakticky neumožňuje.
"Zejména by se měl zrušit ústřední výbor, zvaný výkonná rada, kterou i členové ODS nazývají radou nevýkonnou. Výkonná rada by měla mít maximálně 14 členů plus grémium, a ODS by měla mít pouze jednoho místopředsedu," nastínil svou představu Kubera.
Sám se ale Kubera podle svých slov do čela strany kandidovat nechystá. "Předseda strany bývá obvykle premiérem a já na rozdíl od jiných znám své limity," poznamenal. Další důvod podle něj je, že nechce zklamat Tepličany. "Vzhledem k tomu, že v Teplicích jsem získal téměř 80 procent hlasů, nemohu tuto důvěru zklamat a opustit komunální politiku," zmínil.
Svou nynější roli v Senátu vidí jasně. "Vliv opozice v Senátu bude malý a bude třeba se soustředit na politicky nekonfliktní zákony, například omezení moci ekoteroristů, kde vládne shoda napříč politickým spektrem," poznamenal Kubera.
Důvod popularity: nepodniká a neplete se lidem do života
Kubera také na dotaz jednoho z čtenářů odmítl, že by ho lidé v Teplicích volili jen proto, aby měli zadarmo odvoz odpadu. Poplatky Kubera zrušil krátce poté, co v roce 1994 stanul v čele Teplic.
"Hlavním důvodem je to, že radnice nepodniká a neplete se lidem do života víc, než je nezbytně nutné," soudí Kubera o tom, co mu ve městě zajišťuje přízeň voličů.
Příkladem mohou být automatické radary měřící rychlost aut, kterých podle jednoho ze čtenářů ve městech v posledních měsících masivně přibývá proto, že si radnice pokutami vylepšují rozpočet.
"Město Teplice rychlost neměří a já zastávám názor, že by se obecním policiím měla odebrat pravomoc rychlost měřit. Měření rychlosti by mělo být svěřeno pouze policii státní, protože městské policie byly zřízeny k jinému účelu," reagoval Kubera.
Z otázek čtenářů však bylo zřejmé, že Kubera si získal oblibu nejen lidí z Teplic.
"Můj úspěch u voličů je z velké části založen na tom, že nepodnikám, nemám žádný nemovitý majetek, protože člověk by měl dělat buď politiku, nebo byznys. Bohužel to funguje přesně obráceně. Často lidé vstupují do politiky proto, že se domnívají, že to pomůže jejich podnikání. Naštěstí to moc nefunguje, viz nejpopulárnější senátor Václav Fischer a v současnosti Tomio Okamura, který může dopadnout podobně," podotkl Kubera.
V Teplicích lidé nevolí ODS, ale Kuberu
Kubera je zvláštní politik. V Teplicích mnoho lidí ani neví, že je členem ODS. A těm, kteří to vědí, je to většinou jedno. "Jdeme volit našeho Kuberu," říkají, když jdou k volbám.
Kubera totiž není typický straník, věnuje se výhradně Teplicím a Senátu, ale dění ve vedení ODS se příliš neúčastní. Nesedí ani v regionální radě. Spolustraníci mu často vyčítají, že není loajální k ODS tak, jak by podle jejich mínění měl být.
"My s kolegou Kuberou vedeme neustálý spor o tom, kudy jít. Úplně otevřeně dělá politiku tak, že kritizuje to, co kriticky vnímá i většina lidí. Jenže to dělá bez ohledu na to, že je reprezentantem nějaké strany," říká šéf severočeské ODS Jan Kubata.
"A to je přesně ten důvod, proč prohráli volby," okomentoval to poté Kubera.