Zasahovala mi do života, řekl syn obžalovaný z pokusu o vraždu matky

  13:42aktualizováno  13:42
Před ústeckým krajským soudem stanul čtyřiadvacetiletý muž z Mostu. Student informatiky s vynikajícími výsledky se podle obžaloby loni v září pokusil nožem zavraždit svoji matku. Mladík se k činu přiznal. Uvedl, že mu vadilo matčino přílišné zasahování do jeho života.

„Čin jsem spáchal. Proběhl tak, jak se píše v obžalobě. O činu jsem přemýšlel několik let a postupně jsem se k němu odhodlával. Nečekal jsem ale, že to pro mě nakonec bude až tak hrůzné. Proto jsem ho nedokonal,“ vypověděl obžalovaný. Před trestním senátem mluvil klidně, až jakýmsi robotickým tónem.

Na matku podle spisu zaútočil v mosteckém domě svých rodičů loni 30. září. V kuchyni vzal nůž, schoval si ho do kapsy a odešel do jiné místnosti za rodiči. Tam řekl otci, aby se šel podívat na jeho počítač k němu do pokoje, že on si zatím promluví s matkou.

Když byl s matkou sám, přistoupil k ní a vytáhl nůž. „Opakovaně ji bodl do oblasti krku a spánku, čímž jí přivodil ranky na levém spánku a poranění dolní poloviny pravé strany krku,“ uvedl v obžalobě státní zástupce Vladimír Jan.

Matka se hlasitě bránila, proto do místnosti přiběhl otec. Mladík pak se slovy „Vzdávám se!“ přestal útočit.

Po pár sekundách se k ní však znovu přiblížil, otec ale podle žalobce jeho další útok zastavil. Sevřel syna v náručí a matka si šla přivolat záchranku.

„Rodiče mě živili, starali se o mě, ale na druhou stranu jsem zažíval mnoho situací, kdy jsem chtěl něco důležitého udělat, ale matka mi v tom zabránila. Kontrolovala mi věci, i když jsem to nechtěl. Často mě nutila, abych se jí díval do očí a odpovídal na otázky o tom, jak žiji. Takové zacházení se mi nelíbilo,“ pokračoval obžalovaný.

Fotogalerie

Byl si prý jistý, že i kdyby se živil a staral sám o sebe, chovala by se matka stejně.

„To je důvod, proč jsem ji neměl rád. Byl jsem přesvědčený, že prožiji celý život bez svobody a soukromí. Už dávno jsem došel k tomu, že bych byl nejraději, kdyby zemřela. Už rok před činem jsem byl rozhodnutý. Myslel jsem jenom na tohle,“ prohlásil mladík.

V závěru své výpovědi nicméně podotkl, že skutku lituje. „Nikdy jsem to neměl spáchat. Nevím, jak ze mě mohlo vyrůst něco, co je schopné tohle udělat,“ překvapivě dodal student.

U soudu vypovídali i jeho rodiče. Matka si kvůli novinářům zahalovala obličej a vlasy z blonďaté paruky. Nasadila si také sluneční brýle. Když vypovídala, museli přítomní novináři na její přání opustit jednací místnost.

Jak ovšem vyplynulo z listinných důkazů probíraných později, když volala na záchrannou službu, řekla do telefonu, že si zranění způsobila sama.

Syna obelhal jeho vlastní mozek, míní otec

Otec obžalovaného, u jehož výpovědi už média být mohla, trestnímu senátu přečetl své prohlášení. „Syn je nevinný, protože je duševně nemocný. Místo trestu potřebuje léčbu. Obelhal ho jeho vlastní mozek,“ prohlásil muž.

Zároveň vyzval soudce k citlivému posouzení případu. „Není správné potrestat člověka za to, že onemocněl. Prosím vás o lidský přístup. Prosím vás, abyste místo trestání pomáhal,“ pronesl otec směrem k předsedovi senátu Jiřímu Bednářovi.

„Řekl mi, že se cítil nesvobodný. To mi nedávalo smysl. Neměl důvod se tak cítit. Až po delší době jsem si připustil, že by mohl být nemocný,“ podotkl otec.

Znalci, kteří zkoumali psychický stav obžalovaného, ještě nevypovídali. V jednací síni však zazněla zmínka o tom, že pravděpodobně trpí poruchou osobnosti. 

Obžalovaný ale vůči tomu zaujal negativní postoj. „Já si to nemyslím,“ podotkl mladík s tím, že dříve se léčil s obsedantně kompulzivní poruchou a mentální anorexií.

Hlavní líčení bude pokračovat 23. ledna, kdy dostanou prostor znalci. Soudce chce v tento den i vyhlásit rozsudek. Obžalovanému hrozí až dvacet let vězení.

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Nákladní vůz slisoval auto pod další náklaďák, osádka zázračně přežila

Kamion sešrotoval malé osobní auto, osádka vozu přežila jako zázrakem.

Děsivě vyhlížející nehoda se stala v pondělí odpoledne na Teplickém Předměstí v Bílině. Nákladní vozidlo tam zezadu...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Unikátní lounské bunkry Němci zalili betonem, nyní se řopíky opravují

Unikátní lounské bunkry Němci zalili betonem

Atypické lounské bunkry byly součástí obranné linie republiky, Němci je po zabrání pohraničí zalili betonem. Jsou...

Za vraždu novorozence z popelnice v Teplicích dostala matka 15 let

Ústecký krajský soud poslal na 15 let do vězení 31letou ženu za vraždu...

Ústecký krajský soud poslal na patnáct let do vězení jednatřicetiletou ženu z Teplic. Uznal ji vinnou z toho, že loni v...

Další z rubriky

Nehoda vlaku na Lounsku poškodila stovky pražců, trať otevřou až v létě

Vagony poškodily několik kilometrů železničního svršku, konstrukce železničních...

V pátek 24. května se měla otevřít železniční trať mezi Hřivicemi a Domoušicemi na Lounsku, kde před týdnem vykolejil...

Narodil se s obrnou, teď pomáhá stejně nemocným. Jsem vnímavější, říká

Ivo Kramařík se narodil 1. května 1981 v Praze, kde pak strávil přes třicet let...

Ivo Kramařík pomáhá lidem s těžkými pohybovými potížemi. Jak nynějšímu zástupci primáře v Kamenných lázních v Teplicích...

Šluknov chystá cyklostezku, která ho propojí s Lužicí. Čeká jen na dotaci

Stezka propojí Šluknov se Sohlandem (foto) či Budyšínem.

Plán na vybudování stezky pro pěší a cyklisty ze Šluknova do Rožan na česko-německé hranici se posunul o krok dál....

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...

Najdete na iDNES.cz