Právě to je spolu s odpisy zásob hnědého uhlí za ekologickými limity jeden z největších cílů bojovníků za zachování obou obcí a ukončení těžby v dole ČSA, který se podle plánů společnosti Czech Coal má právě přes Horní Jiřetín přiblížit k Litvínovu.
"Je to jedna z nejdůležitějších věcí, která by nám pomohla. Moc by se nám ulevilo. Vyvlastňování je páka, z které mají lidé před doly strach," řekla Jarmila Křížová z Horního Jiřetína.
Vláda představila v minulém týdnu svůj legislativní plán pro letošní rok, tedy jakýsi "itinerář" úprav zákonů a novinek v nich, který připravuje. Se změnou horního zákona v něm původně nepočítala. Při tiskové konferenci ale premiér Petr Nečas zrušení vyvlastňování slíbil.
"To, co je důležité, je legislativní plán vlády a tam stanovené závazné termíny. My jsme mimochodem některé z nich upravili. Týká se to například i novely horního zákona, kde je možnost zabránění vyvlastňování ve prospěch těžby. Zákon bude předložen do konce letošního roku, přestože v původním návrhu byl termín až 2013," uvedl premiér Nečas.
Představitele Horního Jiřetína, kde v loňských komunálních volbách zvítězily strany a sdružení, které deklarovaly svůj zájem o záchranu obcí, chystaná změna zákona a premiérův příslib, že nastane již letos, potěšily.
Konečně budeme v bezpečí
"Je to opravdu dobrá zpráva. Ministři jasně potvrdili, že jsou pro ně vlastnická práva lidí žijících nad uhelnými ložisky důležitější než . Na základě rozhodnutí vlády by měl mít Horní Jiřetín do konce roku jistotu, že nás nikdo z domovů nevyžene. Po desítkách let nejistoty budeme konečně v bezpečí," reagoval Vladimír Buřt, hornojiřetínský místostarosta.
Mistostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt sleduje sesuv půdy pod zámkem Jezeří. (leden 2011)
"Další vývoj budeme samozřejmě pozorně sledovat. Na ministerstvu průmyslu, jež má novelu připravovat, totiž sedí řada lidí, kteří se svým nadšením pro likvidaci Horního Jiřetína nijak netají," míní Jan Rovenský z Greenpeace.
Společnost Czech Coal, které důl ČSA u Horního Jiřetína a Černic patří a která má zájem těžit uhlí i pod oběma obcemi a dál, nechce rozhodnutí vlády nijak komentovat.
"Naše strategie se nemění. Máme zájem realizovat projekt zpřístupnění zásob hnědého uhlí dalším generacím, chceme jednat s představiteli Horního Jiřetína a spolupracujeme s místním hnutím Dialog na možnostech odpovídajícího vypořádání. K tomu je ale zapotřebí zrušit usnesení o limitech," sdělila Liběna Novotná, ředitelka pro regionální politiku Czech Coal.