Hrozba vyvlastnění kvůli uhlí má letos skončit. V Horním Jiřetíně se radují

  9:12aktualizováno  9:12
Svitla nám naděje. Tak vnímá velká část obyvatel těžbou ohroženého Horního Jiřetína na Mostecku prohlášení vlády z konce minulého týdne o tom, že se během letoška chystá z horního zákona vypustit paragrafy o vyvlastňování majetku.

Letecký pohled na těžbu uhlí na Mostecku. (8. září 2009) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Právě to je spolu s odpisy zásob hnědého uhlí za ekologickými limity jeden z největších cílů bojovníků za zachování obou obcí a ukončení těžby v dole ČSA, který se podle plánů společnosti Czech Coal má právě přes Horní Jiřetín přiblížit k Litvínovu.

"Je to jedna z nejdůležitějších věcí, která by nám pomohla. Moc by se nám ulevilo. Vyvlastňování je páka, z které mají lidé před doly strach," řekla Jarmila Křížová z Horního Jiřetína.

Vláda představila v minulém týdnu svůj legislativní plán pro letošní rok, tedy jakýsi "itinerář" úprav zákonů a novinek v nich, který připravuje. Se změnou horního zákona v něm původně nepočítala. Při tiskové konferenci ale premiér Petr Nečas zrušení vyvlastňování slíbil.

"To, co je důležité, je legislativní plán vlády a tam stanovené závazné termíny. My jsme mimochodem některé z nich upravili. Týká se to například i novely horního zákona, kde je možnost zabránění vyvlastňování ve prospěch těžby. Zákon bude předložen do konce letošního roku, přestože v původním návrhu byl termín až 2013," uvedl premiér Nečas.

Představitele Horního Jiřetína, kde v loňských komunálních volbách zvítězily strany a sdružení, které deklarovaly svůj zájem o záchranu obcí, chystaná změna zákona a premiérův příslib, že nastane již letos, potěšily.

Konečně budeme v bezpečí

"Je to opravdu dobrá zpráva. Ministři jasně potvrdili, že jsou pro ně vlastnická práva lidí žijících nad uhelnými ložisky důležitější než . Na základě rozhodnutí vlády by měl mít Horní Jiřetín do konce roku jistotu, že nás nikdo z domovů nevyžene. Po desítkách let nejistoty budeme konečně v bezpečí," reagoval Vladimír Buřt, hornojiřetínský místostarosta.

Mistostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt sleduje sesuv půdy pod zámkem Jezeří. (leden 2011)

"Další vývoj budeme samozřejmě pozorně sledovat. Na ministerstvu průmyslu, jež má novelu připravovat, totiž sedí řada lidí, kteří se svým nadšením pro likvidaci Horního Jiřetína nijak netají," míní Jan Rovenský z Greenpeace.

Společnost Czech Coal, které důl ČSA u Horního Jiřetína a Černic patří a která má zájem těžit uhlí i pod oběma obcemi a dál, nechce rozhodnutí vlády nijak komentovat.

"Naše strategie se nemění. Máme zájem realizovat projekt zpřístupnění zásob hnědého uhlí dalším generacím, chceme jednat s představiteli Horního Jiřetína a spolupracujeme s místním hnutím Dialog na možnostech odpovídajícího vypořádání. K tomu je ale zapotřebí zrušit usnesení o limitech," sdělila Liběna Novotná, ředitelka pro regionální politiku Czech Coal.

Nejčtenější

Dycky Most!, Litvinoff a další hlášky, které se mezi lidmi chytly

Martin Hofmann a Zdeněk Godla při setkání herců ze seriálu Most! ve zdejším...

Hláška Dycky Most! z populárního seriálu si získala velkou popularitu mezi lidmi. Je na propagačních předmětech, létá...

Uhelné Podkrušnohoří se promění v krajinu jezer a zásobárnu vody

Jezero Milada je hluboké až 24,7 metru, dlouhé 3,2 kilometru a široké 0,7...

V krajinu obřích jezer, z nichž tři budou mít rozlohu přes tisíc hektarů a budou sloužit jako strategická zásobárna...

Na kostele se nahnula hvězdice, při jejím sundávání se našla tajná schrána

Z kostela nejsvětější Trojice v obci Jiřetín pod Jedlovou museli hasiči sundat...

Nejdelší žebřík, který mají krajští hasiči k dispozici, museli využít tento týden v Jiřetíně pod Jedlovou. Hrozilo...

Jirkovští strážníci dostali kvůli chybě na mzdách milion navíc

peníze, ilustrace

Policie řeší případ neoprávněného vyplácení mezd městským strážníkům v Jirkově. Ti v letech 2015 až 2017 dostali navíc...

V celém Ústí i Trmicích přestanou od března vyplácet doplatky na bydlení

Dnes budovy využívá ústecký magistrát.

Ústecký magistrát vyhlásil bezdoplatkovou zónu na celém svém území i v blízkých Trmicích. To znamená, že místní lidé,...

Další z rubriky

Volební slogany o havěti v Mostě začalo řešit státní zastupitelství

Obsah tohoto volebního letáku, který se objevil v Mostě, zkoumá policie.

Kauzou možného rasistického podtextu kampaně hnutí Otevřená radnice Most před říjnovými komunálními volbami se začalo...

Jít na průmku je cool, láká Děčín studenty na techniku

Studenti děčínské průmyslovky předvádí auto na vodíkový pohon

Děčínským firmám chybí stovky technických pracovníků a musí odmítat zakázky. Vedení města proto se sedmi velkými...

Při střetu dodávky se sanitou u Ústí byl vážně zraněn převážený pacient

V ústeckých Všebořicích se střetla sanitka s dodávkou.

V ústecké čtvrti Všebořice se dopoledne střetla dodávka se sanitkou převážející pacienta. Celkem jsou zranění čtyři...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz