Zrušte vyvlastnění, žádali lidé z Jiřetína a Greenpeace je vyhnali z „obýváku“

  17:20aktualizováno  17:20
Lidé z Horního Jiřetína sledují televizi, když najednou přiběhne několik mužů a vyženou je pryč. Že by vyvlastnění kvůli uhlí? Ne, to jen dobrovolníci z Greenpeace připomínají vládě, aby splnila slib a ze zákona vyškrtla odstavce, které vyvlastnění umožňují.

Lidé na gaučích jsou ale skuteční obyvatelé obce zpod Krušných hor, která leží na hnědém uhlí a hrozí jí zbourání. Spolu s členy ekologické organizace dorazili před sídlo ministerstva průmyslu.

Právě tady vzniká novela horního zákona, v které podle Greenpeace i letos zůstanou paragrafy umožňující vyvlastnění. Vláda tak porušuje svůj slib, že do konce roku 2011 možnost vyvlastnění ze zákona zmizí.

"Vyvlastňovací paragrafy z komunistického zákona dávají těžařům bič, kterým nám vždycky můžou vyhrožovat," říká Vladimír Buřt, místostarosta Horního Jiřetína a v obci vůdce odporu proti těžbě uhlí.

Lidé z Jiřetína sledovali dokument o bourání Mostu

Stačily dvě minuty, několik párů silných paží a rychlých nohou členů Greenpeace a u vchodu do ministerstva vznikl improvizovaný obývací pokoj.

Osmičlenná skupinka z Horního Jiřetína podle očekávání usedne na gauče a sleduje puštěnou televizi. Program je příhodný. Uhlazený hlas v normalizačním dokumentu popisuje zbourání starého Mostu. Středověké město muselo ustoupit těžbě hnědého uhlí v 70. a 80. letech.

Někteří z účastníků happeningu už stěhování zažili. V Horním Jiřetíně totiž žije poměrně dost lidí ze sousedních vesnic, které byly kvůli uhlí zbourané.

"Bydleli jsme v Albrechticích, které zbourali na začátku 80. let. Jiřetín je pro nás náhradní domov, nechceme o něj přijít a zase jít pryč," říká důchodkyně Jaromíra Buřtová a její manžel Miroslav souhlasně pokyvuje hlavou.

Mluvčí ministerstva diskutoval s jedním z účastníků

Po chvíli přiběhne zmiňovaná skupinka "těžařů". Obličeje mají umazané od uhlí a nutí sedící lidi vstát. "Marku, ty se nedáš!" dobírají si Hornojiřetínští muže, který se z gauče zvedá jako poslední a navíc neochotně. 

Marek se však nespokojí jen s domluvenou scénkou. V nepříjemném lednovém dešti si odhrne poletující vlasy z čela a pustí se do bojovného rozhovoru s přihlížejícím mluvčím ministerstva Pavlem Vlčkem.  

Stěžuje si, že ministerstvo s lidmi z Horního Jiřetína nehraje fér. Mluvčího skoro nepustí ke slovu. Spolu s ostatními ještě chvíli zůstanou před branami ministerstva a pak je čeká zpáteční cesta domů do Horního Jiřetína.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Placka veterána. Vysloužilí policisté dostanou odznaky podobné služebním

Policejní odznak

Ač řady policie už opustili a přišli tak i o jakékoliv pravomoci, stovky bývalých policistů v Česku odteď budou moci v...

Vrcholí boj v moravskoslezské ČSSD, krajský výbor chce rušit organizace

Ilustrační snímek

Mezi ostravskými sociálními demokraty to vře. Někteří jsou nadšení, ale většina zděšená. Postupně se totiž dozvídají,...

Právo bránit život zbraní? Senátoři chystají ústavní novelu o sebeobraně

Ilustrační snímek

Zakotvit do ústavního pořádku právo bránit se legálně drženou zbraní má chystaná senátorská novela, která je mimo jiné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz