Komíny, doly a rypadla nahradí solární elektrárny, na výsypkách i na vodě

  12:37aktualizováno  12:37
Místo rypadel solární panely, a dokonce i plovoucí solární „ostrovy“. Bývalé důlní výsypky, rekultivované skládky nebo četné opuštěné tovární areály v Ústeckém kraji by se mohly stát ideálním místem pro vznik solárních parků.

S koncem uhelné éry hledají energetici jiné zdroje a nabízí se jejich propojení se stávajícími lokalitami. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Z krajiny, která po desetiletí zásobovala republiku energií z uhlí, by tak měla v budoucnu proudit energie ze solárních elektráren.

Jak se mění energetická koncepce státu a Evropy, dochází k postupnému útlumu těžby uhlí. Spolu s tím dojde k uzavírání zdejších hnědouhelných elektráren.

Například Elektrárna Prunéřov I, kterou provozuje elektrárenský gigant ČEZ, se po necelých šedesáti letech provozu definitivně odstaví už příští rok.

„Větší Elektrárna Prunéřov II má fungovat do roku 2035, tedy stejně dlouho, jako bude probíhat těžba uhlí,“ uvedl při setkání se zástupci Evropské komise ředitel elektráren Prunéřov a Tušimice Otakar Tuček.

S koncem uhelné éry proto hledají energetici jiné zdroje a nabízí se jejich propojení se stávajícími lokalitami. I proto na výsypce v těsném sousedství Nechranické přehrady, na niž se z nedaleké Elektrárny Tušimice po celých 20 let ukládal popílek, plánuje ČEZ postavit solární park.

„Na rekultivovaném prostoru bychom chtěli postavit 40megawattovou fotovoltaickou elektrárnu,“ doplnil Tuček.

Fotogalerie

Podobnými plány se zabývá i státní podnik Palivový kombinát Ústí, který má na starosti obnovu těžbou zničených a státem vlastněných území.

„V současnosti zpracováváme řadu materiálů, na základě kterých se bude stanovovat nejefektivnější způsob využití území po ukončení těžební činnosti. Prioritní oblastí je energetika,“ sdělila Hana Volfová, mluvčí státního podniku.

„Především proto, že tento region byl i v minulosti významně zaměřen na energetiku a byla vytvořena potřebná infrastruktura – soustavy vysokého napětí a velmi vysokého napětí,“ dodala Volfová.

V delším časovém horizontu pak energetici uvažují o plovoucích solárních ostrovech. Zabývají se záměrem možného využití plánovaných vodních ploch, jež nahradí vytěžené doly, pro umístění plovoucích solárních parků. Pokud by však mělo k jejich výstavbě dojít, netýkalo by se to již rekultivovaných území kolem jezera Milada i Most.

„Jedná se o významné biotopy nejen pro chráněné rostliny a živočichy, ty by taková činnost narušila,“ upozornila mluvčí Hana Volfová.

Prvním jezerem, na jehož hladině by se solární parky mohly pohupovat, je tak až zamýšlené sedmisethektarové jezero na místě stávajícího dolu ČSA.

Nápad s fotovoltaikou nevadí ani ekologům. „Co považujeme za důležité, je, aby okolní obce a jejich obyvatelé, kteří byli dlouhá léta těžbou poznamenáni, měli možnost se takovýchto projektů zúčastnit,“ poznamenal Jan Freidinger z mezinárodního hnutí Greenpeace.

Za budováním obnovitelných zdrojů však ekologové vidí úskalí. Zisky by podle nich měly zůstávat v regionu, aby sloužily k nápravě dosavadní ekologické zátěže.

Nejčtenější

Stát podporuje lenost a zneužívání dávek, říká šéfka ústecké sociálky

Ivana Šťastná, vedoucí sociálního odboru ústeckého magistrátu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá nový systém vyplácení sociálních dávek. Návrhy připomínkuje vedoucí...

Děti z tábora na Lounsku otrávila bakterie, která v jídle produkuje jed

Že jíte doma těstoviny celkem často? Na Valentýna vyberte ty ve tvaru srdíček a...

Hygienici objevili ve vzorcích potravin z kuchyně dětského tábora v Žerotíně na Lounsku, kde tři desítky dětí postihly...

Při srážce s autem vykolejil na Lounsku rychlík, škoda je dvacet milionů

Nehoda na přejezdu u Hořetic na Lounsku (16. července 2019)

Na Lounsku vjelo osobní auto před rychlík z Mostu do Plzně. Vážně vypadající nehoda nakonec skončila jen jedním lehkým...

Co může za sesuv na D8? Podle odborníků déšť a nezajištěný zářez

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Nezajištěný zářez trasy dálnice ve svahu a silný déšť jsou podle odborníků z Technické univerzity Ostrava hlavními...

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

Další z rubriky

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

Senior zavraždil v teplickém bytě ženu, pak spáchal sebevraždu

Ilustrační snímek

Policie od víkendu prošetřuje násilnou smrt muže a ženy v Teplicích. Obě mrtvoly byly v bytě panelového domu na tamním...

Není voda, přesto přívoz ve Velkém Březně posadila na břeh velká vlna

Přívoz ve Velkém Březně má dvojí potíže, nejprve přišel o kotevní lano, teď...

Loď na suchu a sezona téměř na odpis. Velké problémy letos provázejí přívoz přes řeku Labe ve Velkém Březně nedaleko...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Pečovatel/ka - moderní zařízení v Praze, 20-22 000 Kč, velice zajímavé

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 20 000 - 22 000 Kč

Najdete na iDNES.cz