Úterý 31. března 2020, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 31. března 2020 Kvido

Lounům vadí padesátiletý pronájem opevnění, po podnikateli chtějí víc peněz

  7:08aktualizováno  7:08
Téměř trojnásobně vyšší nájem chtějí vybírat Louny za užívání nejstarší části městského opevnění. Podnikatel, který tam provozuje zahradní restauraci s minigolfem, prostory získal před 24 lety na 50 let. Město je připravené se i soudit, jeden z radních od toho však zrazuje a kolegy kritizuje.

Podnikatel Josef Klesal má na 50 let pronajaté dvě středověké bašty, v nichž provozuje restauraci, muzeum zkamenělin a mezi nimi minigolf. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Místo současných 68 tisíc korun ročně požaduje město po podnikateli 192 tisíc.

„Původní nájemní smlouvu vnímám jako problematickou nejen s ohledem na její délku padesáti let, což není obvyklé, ale i nízkou výši nájmu,“ uvedl starosta Pavel Janda (Pro Lepší Louny).

Fotogalerie

Město si v závěru loňského roku nechalo vypracovat znalecký posudek, který konstatoval, že je pronájem za stávajících podmínek pro město ekonomicky nevýhodný. Znalec stanovil obvyklé nájemné ve výši 16 tisíc měsíčně, nyní měsíční nájem vychází na něco přes pět tisíc.

Areál se dvěma středověkými baštami, z nichž v jedné je nyní restaurace s venkovní terasou a ve druhé muzeum zkamenělin a v areálu se nachází i hřiště na minigolf, má v pronájmu lounská společnost Barokní špitál podnikatele Josefa Klesala od roku 1996.

V té době město řídila ODS a Klesal byl jejím členem. Od radnice areál získal na dobu určitou na padesát let a s ročním nájmem ve výši 34 tisíc korun s tím, že bude každý rok navýšen o inflaci. Za 24 let se tak vyšplhal na nynějších 68,5 tisíce ročně. Smlouva mu navíc zajišťuje, že za veškeré náklady odsouhlasených oprav mu město sleví na nájmu.

Podle podnikatele Klesala není ke změně žádný důvod. „Navýšení nerozumím, existuje platná smlouva a ta by se měla dodržet beze změn. Myslím, že jde jen o závist některých lidí. Když jsem si areál pronajal, byla to v podstatě skládka a za své prostředky jsem tu vybudoval restauraci, investoval jsem tam asi tři miliony,“ říká podnikatel.

„Smlouva byla uzavřena na základě otevřeného poptávkového řízení, nabídka města visela na úřední desce a přihlásit se mohl kdokoli. Nebyla to žádná kamarádská malá domů,“ odmítl spekulace o výhodě získané díky stranické příslušnosti i Jan Kerner z ODS, který byl tehdy tajemníkem městského úřadu a nyní jako jediný v radě hlasoval proti zamýšlenému postupu.

Pokud se nedohodneme, obrátíme se na soud, říká starosta

Radnice se podle starosty Jandy s podnikatelem chce domluvit, ovšem z navýšení ustoupit nehodlá. „Pokud se nedohodneme na úpravě smlouvy, tak se obrátíme na soud,“ prohlásil Janda.

„Rozhodnutí rady je hloupé a nesmírně mě zasáhlo. Dodržování dobrovolně uzavřených smluv je základem naší civilizace. Jednostranné zvyšování nájemného tato smlouva neumožňuje a město svůj pokus vynutit si ho u soudu nepochybně prohraje,“ míní ale radní Kerner a varuje, že město se tím navíc postaví do role nespolehlivého smluvního partnera.

V minulosti už se kritika smlouvy čas od času objevila, vůle ke změně ale nakonec nikdy nebyla. „Dlouhodobě se mluví o tom, že nájem neodpovídá místu, což se nyní potvrdilo,“ trvá starosta Janda na oprávněnosti postupu radnice.

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 1. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

Konečný je vyléčený z koronaviru. Omezení bych zmírnil, tvrdí

Bývalý profesionální mistr světa v boxu Lukáš Konečný je vyléčený z nemoci COVID-19, kterou mu zjistili 18. března. Dva...

Premium

Tu nemoc jsem prodělala jednou, možná dvakrát, říká česká záchranářka z Itálie

Hana Šarmanová pracuje jako záchranářka v Bergamu. Jak prožívá dobu, kdy v epicentru koronavirové pandemie lidé umírají...

290 tisíc měsíčně. I jeden extrémní plat ušetří hokejový Chomutov

Výpovědi rozdané, ale smíří se s tím hokejisté Chomutova, jichž se předčasné ukončení smluv týká? Zatím to není jisté....

Roušky dostává, kdo dal prachy na stůl, říká spolutvůrce leteckého mostu

Politik, podnikatel a filantrop Martin Hausenblas se aktivně zapojil do shánění ochranných prostředků proti šíření...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Odjel do Francie s vědomím, že kvůli pandemii rodinu dlouhou dobu neuvidí

Devětadvacetiletý Ústečan Lukáš Skalický pracuje ve francouzském zálivu Saint Tropez, v městečku Port Grimaud. Jeho...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  • Další z rubriky

Roušky dostává, kdo dal prachy na stůl, říká spolutvůrce leteckého mostu

Politik, podnikatel a filantrop Martin Hausenblas se aktivně zapojil do shánění ochranných prostředků proti šíření...

Vejprty si pomáhají, ale ničí je zavřená hranice, říká starostka

Starostka Vejprt Jitka Gavdunová, která teď byla sama 14 dní v karanténě, krušnohorskou obec řídila po telefonu a...

Premium

Tu nemoc jsem prodělala jednou, možná dvakrát, říká česká záchranářka z Itálie

Hana Šarmanová pracuje jako záchranářka v Bergamu. Jak prožívá dobu, kdy v epicentru koronavirové pandemie lidé umírají...

Ústecká krajská policie má skoro padesát lidí v karanténě, úkoly zvládá

I když kvůli omezení volného pohybu je méně dopravních nehod či trestných činů, policistům ani hasičům práce neubylo....

TIP NA VEČEŘI: Co všechno se dá připravit s toustís?
TIP NA VEČEŘI: Co všechno se dá připravit s toustís?

Redakce si pro vás připravila několik nápadů na lahodné pokrmy z toustís, které můžete znát také pod názvem „english muffin“. Na snídaňové bulky tak už nemusíte chodit do fast foodu, ale snadno si je připravíte i doma.

Najdete na iDNES.cz