Edith Kroupová. Rodačce z Bíliny převrátila život 2. světová válka. Maminka Židovka skončila v terezínském ghettu, tatínek Němec byl nuceně nasazen. | foto: archiv Edith Kroupové a Paměti národa

Náměstí plné dramat. Výstava ukazuje, jak si 20. století hrálo s osudy lidí

  • 0
Na Mírovém náměstí v Litoměřicích probíhá výstava nazvaná Příběhy severních Čech. Až do 14. září si zde zájemci mohou na velkoformátových panelech přečíst příběhy pamětníků z Ústeckého a Libereckého kraje, jejichž životy navždy poznamenaly osudové okamžiky 20. století. Poté se přesune do Ústí nad Labem.

Kdo dorazí, může se seznámit například s příběhem Edith Kroupové, rozené Mayerové. Její život byl zpočátku idylický, později jej však navždy poznamenaly dramatické události minulého století.

Narodila se v roce 1927 a prožila pohodové dětství v lázeňském městě Bílina na Teplicku. O nedělích chodívala s maminkou na koncerty a s rodiči často navštěvovala proslavený hotel Bellevue.

Vše však změnila druhá světová válka, pro rodinu malé Edith nastaly tehdy krušné časy. Její otec byl Němec, maminka Židovka. V roce 1942 Edith jako míšenku vyloučili z německého gymnázia.

V průběhu války se pak rodina rozdělila – otce odvedli na nucené práce, matka musela odjet do terezínského ghetta. Edith se ujala její teta. Poslední měsíce války strávila dívka schovaná na půdě, kam jí až do osvobození nosili jídlo.

Stoletou historii rozhlasu mapuje i výstava se vzpomínkami pamětníků

S rodiči se naštěstí opět setkala, i tak na Mayerovy čekaly další nesnáze. Smíšená rodina se sice vyhnula odsunu, po válce ji však nenáviděli jak Češi, tak Němci.

Výstava odhaluje osudy i dalších pamětníků a nabízí také fotografie a přehled důležitých roků, které se nesmazatelně vepsaly do českých dějin.

Expozice s podtitulem Zlomové okamžiky 20. století je putovní. Její cesta začala v květnu v Liberci a během léta si ji zájemci mohli prohlédnout ve městech napříč Libereckým i Ústeckým krajem. V polovině září se z Litoměřic přesune do Ústí nad Labem a posléze do Děčína.

Výstavu připravila regionální pobočka Paměti národa Severní Čechy. Paměť národa je sbírka vzpomínek pamětníků, kteří byli svědky důležitých událostí 20. století. Spravuje ji nezisková organizace Post Bellum ve spolupráci s Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů.

Kromě výstavy Příběhy severních Čech se v Ústeckém kraji chystají i další akce Paměti národa. Milovníci historie se mohou těšit na podzimní promítání dokumentu Proměny Ústeckého kraje, které proběhne například v Úštěku nebo v Mostě.

30. května 2023