Místo, kde vězně ničili nacisti, se mění. U podzemní továrny jsou lavičky

  • 2
Vstupní portál do bývalé podzemní továrny Richard v Litoměřicích se dočkal obnovy. Místo, kde pracovali a umírali vězni, vypadalo roky nedůstojně. Památník Terezín, který má podzemí s několika metry před vstupem ve správě, proměnil dříve neutěšený a znečištěný kout ve vzpomínkové pietní místo.

„S rekultivací okolí vstupního portálu do bývalé podzemní továrny Richard jsme začali v letošním roce. V první fázi jsme nechali odvézt velké množství zeminy, která celý prostor vyplňovala, a na tomto nově vzniklém místě jsme nainstalovali lavičky,“ říká Stanislav Lada, tiskový mluvčí Památníku Terezín.

Veškeré práce vyšly zhruba na 200 tisíc korun.

Fotku nově upraveného místa Památník Terezín zveřejnil na svém Facebooku a hned sklidil řadu pochvalných reakcí. „Super! To se tam musím projít. Paráda!“ píše Marie Zadraz.

„Tak za tohle moc děkuji!“ přidává se Libor Koreška. A Lukáš Kolář doplňuje: „Pecka. Kéž by do budoucna vzniklo pietní místo v útrobách Richardu.“

Podzemní továrna nacistů zůstane zavřená. Kvůli penězům i sporu o pozemky

Plány Památníku Terezín zatím tak daleko nesahají. „V příštím roce u příležitosti 80. výročí zřízení koncentračního tábora v Litoměřicích se u vchodu do Richardu chystáme odhalit pamětní desku. U ní bude k dispozici také odkaz na virtuální prohlídku výstavy k historii koncentračního tábora v Litoměřicích a s ním související podzemní továrnou Richard, která je umístěná v terezínské Malé pevnosti,“ popisuje Lada.

Další rozvoj pietního místa před bývalou podzemní továrnou však zdržuje nevyjasněné vlastnictví pozemku v okolí vstupního portálu a příchozí cesty. „Každopádně jsme se i přes tuto skutečnost po dohodě se zainteresovanými aktéry rozhodli udělat v nejbližším okolí vstupu do továrny alespoň ty nejnutnější práce. Ohledně řešení celého prostoru jsme ve spojení s městem Litoměřice, přičemž naší snahou je zkulturnit okolí vchodu do bývalé továrny i s přístupovou cestou tak, aby bylo důstojnou připomínkou památky na ty, kteří zde za války pracovali a v nelidských podmínkách umírali,“ vysvětluje Lada.

Přístupová cesta k portálu je za mokra téměř neschůdná. Podle Lady Památník Terezín na vyřešení problému pracuje. „Do budoucna doufáme ve vyřešení vlastnických záležitostí kolem celého pozemku, které umožní městu Litoměřice ji zpevnit tak, aby bylo místo přístupné celoročně,“ podotýká mluvčí.

Nedaleké utajené krematorium

Podzemní továrna Richard je soustava tří bývalých hlubinných vápencových dolů pod vrchy Radobýl a Bídnice u Litoměřic. Nacisté doly za druhé světové války přestavěli na utajenou podzemní továrnu určenou pro zbrojní výrobu.

Do práce zde zařadili 1 200 civilních zaměstnanců včetně lidí takzvaně totálně nasazených. Dále zde pracovalo několik tisíc vězňů z blízkého koncentračního tábora v Terezíně a také vězňové z menšího litoměřického tábora, který byl pobočkou koncentračního tábora Flossenbürg. Za pouhý rok budování továrny zemřel každý čtvrtý vězeň v důsledku otrocké práce a krutých životních podmínek.

Sušárna zaujala nacisty fádností, kouř ze spalování mrtvých odváděli kanálem

Pro zemřelé vězně nacisté vybudovali utajené krematorium v bývalé sušárně cihel, která stála nedaleko. Krematorium se rozjelo až v posledních dnech války, kterou v té době už Němci beznadějně prohrávali. Za jediný měsíc fungování zde bylo zpopelněno 405 lidí.

„Krematorium sloužilo od 2. dubna 1945 do 3. května 1945 a popel zemřelých byl ukládán do vykopané jámy nedaleko krematoria,“ doplňuje historik Památníku Terezín Tomáš Gol.

15. dubna 2023