Rekreační lodě mají v Litoměřicích nové přístaviště, další budou následovat

  • 0
Nové přístaviště pro osobní dopravu a malá plavidla na Lodním náměstí v Litoměřicích je téměř po roce dokončeno. Jeho výstavba vyšla na více než 36 milionů korun. Místo zajistí nejen bezpečnější a pohodlnější stání plavidel, ale také přípojky elektřiny a vody obdobně jako na jiných nových přístavištích.

Lubomír Fojtů, šéf Ředitelství vodních cest ČR, jež je investorem a provozovatelem nových přístavišť, připomněl dlouhou historii plavby na Labi v Litoměřicích.

„Zboží dopravované na lodích muselo být nabízeno na městských trzích. Již roku 1057 je zaznamenáno právo cla z vodní dopravy,“ sdělil ředitel Fojtů.

Práce probíhaly od března minulého roku. Původní konstrukci přístaviště, kterou tvořily málo stabilní plastové moduly, nahradilo 58 metrů dlouhé molo s železobetonovými plováky a dřevěnou pochozí palubou.

Protože do původního kolmého stání v prostoru bočního ramene řeky bylo obtížné zaplout, umožní nové molo, ve kterém mohou zakotvit rekreační plavidla, stání šikmé. Novinkou je také pohodlný bezbariérový přístup po lávce.

„Při kolísání hladiny Labe se molo může pohybovat nahoru a dolů v rozsahu až šesti metrů. Piloty k vyvazování plavidel jsou také dostatečně vysoké, aby i při povodni stejného rozsahu, jako byla roce 2002, udržely molo bezpečně na místě,“ řekl Roman Krupička z firmy, která stavbu prováděla.

Rekonstrukce se dotkla i původního přístaviště osobních lodí. To získalo nejen nové designové provedení, ale jedna ze dvou plošin byla také výškově upravena pro nástup i do menších osobních lodí. Kotvení lodí bude nyní pohodlnější a šetrnější pro okolí, protože budou mít k dispozici přípojku pitné vody. Lodě tak již nebudou zbytečně obtěžovat okolí dieselovými agregáty.

První je v Děčíně

Litoměřické přístaviště je další v řadě polabských měst, o jejichž lepší zpřístupnění pro rekreační plavidla se Ředitelství vodních cest ČR snaží.

„V současnosti běží práce na výstavbě pěti veřejných přístavišť pro malá plavidla a čtyř přístavišť pro osobní lodě, a to v Ústí nad Labem–Brné, Roudnici nad Labem, Štětí, Čelákovicích, Nymburku, Poděbradech a Kolíně. V Ústí nad Labem–Vaňově bude ve spolupráci s městem doplněn přístupový chodník k novému můstku a inženýrské sítě pro připojení lodí na elektřinu a vodu,“ doplnil Lubomír Fojtů.

První ze série labských přístavišť funguje už od loňského jara v Děčíně. Molo pro čtyři rekreační lodě vyšlo na 33 milionů korun. Kromě připojení na elektřinu nabízí i napojení na pitnou vodu.

Po dokončení přípravných prací začne příští týden výstavba přístaviště v Roudnici nad Labem. „Po dobu stavebních prací dojde k uzavření části cyklostezky mezi provozním zázemím a molem pod opěrnou zdí. Uzávěra cyklostezky potrvá do 30. dubna. Objízdná trasa bude značena po rampách ze břehu do ulice Sladkovského a pak opět zpět ke břehu,“ popsal Jan Vancl z roudnické radnice.