Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. července 2021 Kristýna

Díky prosklené střeše je z kostela v Petrovicích na Ústecku vidět obloha

  7:07
Kostel sv. Mikuláše v Petrovicích na Ústecku se postupně mění v multifunkční prostor pro pořádání kulturních akcí, výstav, dětských představení nebo svatebních obřadů. Bývalý chrám se může pochlubit jednou zajímavostí – prosklenou střechou.

Že by střecha mohla být skleněná, napadlo místní při přednášce známého astronoma Jiřího Grygara o hvězdách, která proběhla před několika lety.

„Oblohu jsme tenkrát pozorovali sice z kostela, ale bez střechy,“ vzpomíná Zdeněk Kutina, starosta Petrovic, jimž kostel patří. Ta se totiž na chátrajícím, ale památkově chráněném kostelu propadla v roce 1988.

„Někteří památkáři navrhovali jeho zbourání, měla zůstat pouze věž. Po mnoha jednáních nakonec padlo rozhodnutí, že kostel zůstane stát, ale zakonzervuje se. Jsme rádi, že zvítězil zdravý rozum a zůstalo zachováno alespoň torzo kostela,“ líčí starosta.

Severočeská obec Petrovice je teprve druhá v republice, ve které se takový kostel nachází. Tou první je Neratov v Orlických horách, právě tam se petrovičtí inspirovali.

K netradiční opravě střechy došlo zhruba 30 let po jejím zřícení. „Předcházela tomu velmi dlouhá příprava, samotná realizace trvala přibližně půl roku. Domluvili jsme se i na návštěvě v Neratově, odkud jsme si přivezli nějaké zkušenosti a hlavně argumenty pro památkáře,“ říká starosta.

„Téměř každému, kdo kostel navštívil, se řešení se skleněnou střechou líbí. Většina občanů je zase ráda, že se na kostele něco děje. Je to dominanta obce, která by měla zůstat zachovaná,“ dodává starosta.

Fotogalerie

Protože je kostel kulturní památkou, bylo potřeba najít společnou řeč s památkáři a veškeré návrhy s nimi prokonzultovat. Právě u střechy byla jednání nejsložitější.

„Zvažovali jsme různé varianty zastřešení, jednou z nich bylo, že celou střechu zakryjeme prosvětlenou skleněnou konstrukcí, tu nám ale památkáři smetli ze stolu,“ vysvětluje Zdeněk Kutina, jak došlo k „úspornější“ verzi – tedy zasklení pouze části střechy. Práce nakonec přišly zhruba na 5,5 milionu korun.

Rekonstrukce prosklené střechy je jen jednou položkou ve výčtu prací, které přispívají k tomu, že se kostel postupně vrací do své někdejší krásy. Jeho ruinu obec získala v roce 1994 a řešila, co s ní.

„Tenkrát jsme měli docela naivní představu, že nám někdo dá 30 milionů a opravíme to všechno najednou. Samozřejmě jsme nepochodili,“ dodává starosta.

Nejdříve se opravila sakristie, dnes je v ní malé muzeum obce

Rekonstrukce začala v roce 2004. Nejdříve se opravila sakristie, kde je dneska malé muzeum obce, a v patře expozice napoleonských válek. Pak přišla na řadu část střechy, hodiny na věži nebo zvon. Už se podařilo zrestaurovat i původní vitráže v oknech.

Kostel sv. Mikuláše v Petrovicích

  • Nejstarší kostel stával v Petrovicích uprostřed hřbitova, a to zřejmě již ve 2. polovině 14. století. Během třicetileté války, kdy tudy táhli na Pirnu švédští vojáci, kostel vyhořel a obnoven byl až po dvaceti letech. 
  • Nynější kostel zasvěcený sv. Mikuláši byl vystavěn v roce 1793. Teprve po více než sto letech, v roce 1904, k němu byla přistavěna věž.
  • Po bitvě u Chlumce v roce 1813 se kostel stal lazaretem i skladištěm.
  • V roce 1988 se na něm propadla střecha, téměř tři desetiletí byl zakonzervovaný.
  • S opravami obec začala v roce 2004.

„Když se kdysi kostel konzervoval, památkáři vitráže odborně demontovali a uložili do beden,“ pochvaluje si starosta. Restaurátorské práce prováděla specializovaná firma a vitráže dnes už zase zdobí okna kostela.

Oprava nejzničenější vitráže má zajímavý příběh. Příspěvek na ni totiž přišel z britských ostrovů. O rekonstrukci kostela se dozvěděli dva Angličané na veletrhu cestovního ruchu, kde se obec prezentovala.

Do Petrovic se přijeli podívat a výsledkem návštěvy byl finanční příspěvek ve výši dva tisíce liber (zhruba 60 tisíc korun). Pouze chtěli zaslat fotografii opraveného díla.

Letos obec ze svého investuje dva miliony

Podle starosty je pro obec s 800 obyvateli získat finance na tak rozsáhlé opravy velký problém. „Využíváme dotačních titulů, třeba na obnovu vitráží jsme získali dotace jak z kraje, tak i ministerstva pro místní rozvoj,“ podotýká Kutina.

Na věž, jejíž oprava je odhadnuta na 1,4 milionu a probíhá od loňského roku, přispěl kraj čtyřmi sty tisíci. „Na letošní rok jsme schválili z obecního rozpočtu na opravu kostela zhruba 2 miliony korun,“ poznamenává starosta.

Letos jsou v plánu opravy vnitřních omítek či dokončení rekonstrukce věže. Ta bude veřejnosti přístupná pouze částečně. I dříve na věž chodil jenom zvoník a správce a schodiště není uzpůsobené většímu počtu návštěvníků.

Dojde také na zakonzervování sloupů uvnitř kostela. Projekt na jejich opravu je připravený, konečný vzhled by měl korespondovat s prosklenou střechou.

Opravovat se bude i v dalších letech. „Když budu velký optimista a podívám se na to z dnešní perspektivy, možná za 8 až 10 let by oprava kostela mohla být u konce,“ přeje si Kutina.

  • Nejčtenější

Spadly extrémní srážky. Voda na Děčínsku zaplavila silnice i sklepy

V okolí Rumburku a Varnsdorfu platí extrémní stupeň nebezpečí před dešti a povodněmi. Povodí Mandavy je podle...

Parkoviště plná, lidé všude. Turisté zaplnili Hřensko spláchnuté povodní

Velká voda, která se v sobotu prohnala severem Čech, zasáhla i turisty vyhledávané Hřensko, které je výchozím bodem při...

Povodeň zasáhla desítky domů, na Děčínsku se dávají do úklidu

Desítky domů se ocitly ve vodě v Lobendavě či Dolní Poustevně na Děčínsku. V sobotu se tam přehnala povodeň a nedělní...

Neexistuje nemoc, která by bránila očkování proti covidu, říká primář

„Jsme připraveni na podzim odborně, léky, kapacitami... Zdravotnictví je připraveno lépe, než tomu bylo loni na jaře...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Děčíně se potopila převozní loď, v přístavu dávno neměla být

V přístavu v děčínských Rozbělesech se potopila bývalá převozní loď. Provozní kapaliny, které z ní unikly, se podařilo...

Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

Klaus: Volby nic nepřinesou. Kolem covidismu a genderismu se bude chodit po špičkách

Premium Každý z nás by se měl sám rozhodnout, jakou míru opatrnosti vůči nákaze covidem chce zvolit, říká přesvědčeně bývalý...

Česko formuje domobranu. Výcvik může podstoupit každý, kdo má zbrojní průkaz

Premium Stát zakázal ozbrojené skupiny a lidem nabídl alternativu: absolvujte speciální kurz a můžete Česku pomáhat se zbraní....

  • Další z rubriky

Chmelnice vypadaly jako po bombardování, bouře napáchaly milionové škody

Chmelaři sčítají škody, které v minulých týdnech napáchaly v Ústeckém kraji extrémní bouřky doprovázené na některých...

V Děčíně hořel hotel, příčinu šetří policie. Škoda přesáhne milion korun

Osm jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů v neděli zasahovalo u požáru hotelu Zlatá Lípa v Děčíně - Jalůvčí....

Firma plánuje v Dubí desítky domů, louku však obsadil vzácný chřástal

Na louce v části Drahůnky v Dubí na Teplicku, kde se plánuje výstavba 90 rodinných domů, se patrně usídlil vzácný...

Parkoviště plná, lidé všude. Turisté zaplnili Hřensko spláchnuté povodní

Velká voda, která se v sobotu prohnala severem Čech, zasáhla i turisty vyhledávané Hřensko, které je výchozím bodem při...

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.

Zemřel slovenský herec Milan Lasica, zkolaboval přímo na jevišti

Ve věku 81 let zemřel slovenský herec Milan Lasica. Web sme.sk uvedl, že vystupoval se skupinou Bratislava Hot...

Možná neadoptujeme. Příprava s psycholožkou byla škola, říká Viktor Vincze

Viktor Vincze (30) promluvil o plánované adopci dítěte i návštěvách psycholožky, které absolvovali s manželkou Adélou...

Petr Rajchert si změnil příjmení a potřetí se oženil, manželka je těhotná

Zakládající člen kapely Chinaski Petr Hradil (rodným příjmením Rajchert) se v třiapadesáti letech potřetí oženil. Po...

Holanová: Rozvod s Šípem? Do vztahu se nám vloudila mlaďounká chybička

Rozhovor s Marcelou Holanovou vznikal v Chateau Šanov na soustředění s finalisty soutěže Muž roku 2021. Zpěvačka, která...

Zemřel František Nedvěd. Folkové legendě se vrátila rakovina plic

V třiasedmdesáti letech zemřel v neděli folkový muzikant František Nedvěd. Prohrál boj s rakovinou plic. Úmrtí na...