Ústecká čtvrť Předlice patří k nejznámějším takzvaným vyloučeným lokalitám v Ústí nad Labem

Ústecká čtvrť Předlice patří k nejznámějším takzvaným vyloučeným lokalitám v Ústí nad Labem | foto: Karel Pešek, MAFRA

Kvůli zlodějům hlídají ghetto v Ústí kamery, i bývalou firmu primátora

  • 1
Ústecká městská akciovka Metropolnet umístí do problémové čtvrti Předlice pět nových kamer. Jedna z nich bude hlídat i ulici, v níž sídlí bývalá firma primátora Víta Mandíka. Kamery mají odhalovat zejména zloděje kovů.

"Je zde velký pohyb osob, u nichž máme podezření, že kradou kovové materiály," uvádí ředitel městské policie Pavel Bakule. Kamery by měly sledovat i zahrádky, kde si lidé staví načerno různé příbytky.

Strážníci v Předlicích, kde žijí převážně chudí Romové, už čtyři kamery mají. Dosud ale nebyly napojené na celou optickou síť. Starali se o ně strážníci ze služebny v předlické základní škole a pokud chtěl vidět záznam někdo z centrály, pracovníci dohledu mu museli přivézt cédéčko s videem. Nově by měly být kamery ovladatelné z operačního střediska, které sídlí na ústeckém magistrátu.

"Když se tehdy kamery budovaly, takové možnosti optiky a propojení jako teď nebyly," poznamenal Bakule.

Výkonný ředitel Metropolnetu Raul Cruz uvedl, že s žádostí o instalaci kamer do Předlic se na firmu obrátil primátor Vít Mandík. Vedení krajského města sice předtím oslovilo jinou firmu, jenže ta si za připojení řekla 4,5 milionu korun.

"Primátor nás oslovil, jestli bychom tuto akci dokázali za nižší cenu, neboť cena nabízená konkurenční společnosti byla pro město neakceptovatelná," řekl Cruz.

Rozšíření kamerového systému vyšlo na milion

Celá investice nakonec přijde na 992 tisíc korun. Částku o 200 tisíc navýšilo připojení základní školy a monitorovací místnosti strážníků k internetu.

"Škola má internetové připojení přes wi-fi, které je kapacitně nedostatečné a neumožňuje komfortní práci s internetem," popsal Cruz.

Dodal, že původně mělo celou investici uhradit město, nakonec ji zaplatil ze svých zdrojů Metropolnet, který spravuje kamerový systém strážníků od ledna 2013.

Zakázku provádí společnost S-Com. Výběrové řízení na zakázku neproběhlo.

"Společnost není povinna pro takovéto zakázky malého rozsahu vypisovat výběrová řízení, přesto pokaždé pořádáme poptávkové řízení s cílem dosáhnout co nejnižší možné ceny v přiměřené kvalitě. Bylo tak tomu i v tomto případě," uvedl Cruz.

Kamery odhalily i viníka tragédie ve zříceném domě

Kamery už jsou osazené na svých místech, ještě však nejsou připojené k serveru. Zprovozněné by měly být nejpozději do konce března. Bakule si od nich slibuje větší dohled.

"Kamery nám v minulosti pomohly, když se zřítil strop v domě v Hrbovické ulici. Tehdy zaznamenaly muže, který z domu vynesl železnou traverzu," zmínil šéf strážníků (o události zde).

Jedna z pěti nových kamer bude i v ulici Na Luhách. V ní sídlí firma Jutta, ve které měl donedávna finanční podíl ústecký primátor Mandík. Kamera bude hlídat mimo jiné i její sídlo.

"V ulici Na Luhách je otočná kamera, která ulici zabírá v úhlu 180 stupňů. Monitoruje celou ulici, tedy všechny budovy, které v ní stojí," podotkl Cruz.

Firma Jutta nyní patří podnikateli Jiřímu Duškovi, který má blízko k ČSSD. S primátorem Mandíkem Dušek ve společnosti Jutta několik let působil. Dušek také vlastní firmu Ekofin PC, která získala dotaci na stavbu hotelu na ústeckém zámečku Větruše (o Větruši zde).