Do vesnice je přilákala zchátralá kaple, zloděje při opravě odhánějí cedulkou

  • 1
Zdevastovaná kaplička na okraji obce Evaň nedaleko Libochovic dostává druhou šanci k životu. Před více než rokem se parta nadšenců, která se o ní dozvěděla, rozhodla tuto více než stoletou památku, kterou minulý režim odsoudil k zániku, opravit.

„Už od mládí jsem se zajímala o historii, architekturu a památky. Jezdila jsem opravovat různé hrady a při opravě areálu gotické tvrze u Písku jsem se dokonce seznámila i s manželem,“ říká zakladatelka spolku Kapličkáři Anna Haladová, která se s přáteli už dříve účastnila opravy rozpadlé kaple na Rakovnicku.

Časem se rozhodla v podobné činnosti pokračovat. „Oslovila jsem další lidi, kteří by měli zájem do něčeho takového se mnou jít. Postupně jsem na sebe nabalila partu lidí různých věků, oborů a míst. Oprava památek je také příležitost, jak společně trávit čas smysluplnou činností a užít si přitom i nějakou zábavu a dobrodružství,“ vypráví Haladová.

Severočeskou vesničku Evaň nikdo ze spolku dříve neznal. „Na opravu rozpadlé kaple v Evani jsme dostali tip od Michala Valenčíka, který mapuje chátrající sakrální památky, má o nich webové stránky a o ohrožených kostelech vydal knihu. Řekli jsme mu, že chceme opravovat kapličku, která už má za ‚pět minut dvanáct‘, a bez našeho zásahu by tedy spadla,“ dodává Haladová.

Kapli Panny Marie Pomocné na okraji Evaně opravdu hrozil totální rozpad. Od nástupu komunistické totality v roce 1948 stavba chátrala. „Byly vylomeny dveře a nastala devastace památky. Postupně byla zničena střecha a poškozeny zdi,“ popisuje smutnou historii sakrální památky Valenčík.

Kaple stojí na krásném vyhlídkovém místě. „Byla postavena v roce 1905 na přání umírajícího Antonína Hrzána z Evaně. Kapli postavil jeho syn Antonín, mistr zednický z Vraného. Dveře a rámy věnoval jeho zeť Karel Zeman, truhlář v Libochovicích, a rodina kapli vybavila vším potřebným vnitřním vybavením,“ uvádí Valenčík.

Osloví Klub českých turistů

Kapličkáři se do rekonstrukce stavby pustili předloni na jaře. Nejprve však začali shánět finance. „Od jedné nadace jsme získali padesát tisíc a při veřejné sbírce jsme vybrali přes čtyřicet tisíc korun. Z vybraných peněz jsme utratili pouze za zednické práce jednoho odborníka a za tesaře, jinak naprostá většina peněz padla za stavební materiál. Jen malty jsme spotřebovali už více než jednu tunu,“ vypráví organizátorka s tím, že většinu prací dělají svépomocí. Kaple totiž není památkově chráněná a ruku k dílu mohou tak přiložit všichni členové spolku.

Před létem Kapličkáři pořádají velký pracovní prodloužený víkend, na který se sejde více lidí. „K tomu děláme nárazové akce v menším počtu, loni jsme v Evani byli asi desetkrát. Napřed jsme museli odstranit náletové dřeviny, pak jsme provedli základní statické zajištění kaple. Zazdili jsme díru ve stropní klenbě a zpevnili okenní oblouky, jejich klenby a vstupní portál. Vyzdili jsme korunu zdi a štít a zpevnili jsme centrální klenbu železobetonovou konstrukcí. Letos chceme dodělat střechu a položit střešní krytinu. Tím budeme končit, protože nastane čas shánět další finance,“ podotýká Haladová.

Ke vstupu do kaple připevnili nadšenci cedulku s nápisem: „Uvnitř už nezůstalo k ukradení vůbec nic, je zbytečné to znovu zkoušet.“

Až bude rekonstrukce hotová, chtěli by Kapličkáři nechat kapli vysvětit. „Také bychom si přáli, aby byla veřejně přístupná. Nedaleko kapličky vede turistická trasa, proto bychom rádi oslovili Klub českých turistů, zda by tam nemohli udělat nějakou odbočku,“ uzavírá Haladová.