Ekologové zavěsili na jeřáb v Ústí transparent proti Prunéřovu

  13:37aktualizováno  13:37
Ekologičtí aktivisté z hnutí Greenpeace vylezli na jeřáb umístěný před budovou krajského úřadu v Ústí nad Labem. Rozvinuli na něm transparent namířený proti stavbě tří nových bloků elektrárny Prunéřov. Právě o ní bude kraj v nejbližších dnech rozhodovat.

Jeřáb vysoký 32 metrů náleží ke stavbě administrativní budovy, která v má centru Ústí vyrůst. Sedm aktivistů se na jeřáb dostalo tak, že rozvázali dráty spojující díly plotu ohrazující stavbu.

Sedmi ekologům se podařilo na rameni jeřábu rozvinout transparent o velikosti 13,5 x 10 metrů s nápisem "Už žádné nové uhelné elektrárny!" přesně v poledne. Přihlížející lidé jim v tom momentě zatleskali.

Protesty aktivistů

Aktivisté organizace Greenpeace na komíně elektrárny Prunéřov. (22. března 2010)

Hnutí Greenpeace proti modernizaci Prunéřova v minulosti protestovalo. Loni v březnu vylezli aktivisté na komín elektrárny a ve dvousetmetrové výšce na něm strávili noc. ČEZ na aktivisty podal trestní oznámení pro vloupání do areálu elektrárny. Chce po nich uhradit škodu 2000 korun. (více čtěte zde)

"Chceme hejtmance předat petici proti výstavbě nových bloků Prunéřova, kterou podepsalo tři a půl tisíce lidí z Chomutova a okolí," vysvětlila mluvčí Greenpeace Lucie Jakešová, proč vyzvali hlavu kraje ke schůzce. Petici nakonec symbolicky převzal náměstek hejtmanky Arno Fišera. Pak ji ekologům vrátil s tím, že ji mají předat na podatelně kraje.

Krátce poté, co aktivisté vylezli na jeřáb, přijela na místo policie a jednotka hasičů. Ti nejdříve aktivitě lidí na jeřábu přihlíželi a nahoru za nimi nevylezli. Pak ovšem na místo poslali plošinu a chtěli s aktivisty vyjednávat. Vzhledem k tomu, že transparent po půlhodině ekologové spustili a slanili na zem, jak slíbili, zásah hasičů nakonec nebyl nutný. 

Akci předcházely manévry. Policie uzavřela ulici Dlouhá vedoucí k budově krajského úřadu a průchod na Mírové náměstí. Aby se hasičský vůz na frekventované místo v centru Ústí dostal, musela odtahovka několik zaparkovaných aut z místa odvézt. V momentě, kdy naložili zaparkovanou zelenou fabii, ovšem přišel na místo její majitel a požadoval, aby mu auto vrátil zpět na silnici. Odtahovka mu vyhověla.

Aktivisté by měli protestovat u ministerstva, míní náměstek hejtmanky

Ústecký kraj má v nejbližších dnech rozhodovat o udělení integrovaného povolení pro modernizaci Prunéřova, bez kterého nemůže být elektrárna provozována. Ekologové plánovanou obnovu Prunéřova dlouhodobě kritizují.

Protest aktivistů z hnutí Greenpeace proti modernizaci elektrárny Prunéřov u budovy krajského úřadu v Ústí nad Labem.
Protest aktivistů z hnutí Greenpeace proti modernizaci elektrárny Prunéřov u budovy krajského úřadu v Ústí nad Labem.
Protest aktivistů z hnutí Greenpeace proti modernizaci elektrárny Prunéřov u budovy krajského úřadu v Ústí nad Labem.

Podle nich ČEZ pro rekonstrukci tepelného zdroje nepoužije nejčistší možné technologie a elektrárna nebude mít výkon, který požadují evropské normy a vypustí do ovzduší větší množství CO2, než by mohla.

"Není třeba stavět další hnědouhelné elektrárny, protože veškerá energie jde na vývoz. Není třeba kraj dál ničit," je přesvědčená Jakešová.

"Aktivisté by měli viset spíše u oken ministerstva životního prostředí než zde," podotkl Fišera a jako příklad uvedl výstavbu spalovny v Komořanech, k níž kraj vydal zamítavé stanovisko, ale ministerstvo ji nakonec prosadilo.

V případě Prunéřova kraj nerozhoduje o technologii. "Pokud nám přijdou od ministerstva posudky bez procesních pochybení, moc toho nezmůžeme," uvedl Fišera. Dodal, že pokud bude postaven nový zdroj emisí, jiný musí ČEZ odstavit. Podle něj je zásadní, aby ČEZ všechny podmínky kraje splnil.

Nejčtenější

Dycky Most!, Litvinoff a další hlášky, které se mezi lidmi chytly

Martin Hofmann a Zdeněk Godla při setkání herců ze seriálu Most! ve zdejším...

Hláška Dycky Most! z populárního seriálu si získala velkou popularitu mezi lidmi. Je na propagačních předmětech, létá...

Uhelné Podkrušnohoří se promění v krajinu jezer a zásobárnu vody

Jezero Milada je hluboké až 24,7 metru, dlouhé 3,2 kilometru a široké 0,7...

V krajinu obřích jezer, z nichž tři budou mít rozlohu přes tisíc hektarů a budou sloužit jako strategická zásobárna...

Na kostele se nahnula hvězdice, při jejím sundávání se našla tajná schrána

Z kostela nejsvětější Trojice v obci Jiřetín pod Jedlovou museli hasiči sundat...

Nejdelší žebřík, který mají krajští hasiči k dispozici, museli využít tento týden v Jiřetíně pod Jedlovou. Hrozilo...

Jirkovští strážníci dostali kvůli chybě na mzdách milion navíc

peníze, ilustrace

Policie řeší případ neoprávněného vyplácení mezd městským strážníkům v Jirkově. Ti v letech 2015 až 2017 dostali navíc...

V celém Ústí i Trmicích přestanou od března vyplácet doplatky na bydlení

Dnes budovy využívá ústecký magistrát.

Ústecký magistrát vyhlásil bezdoplatkovou zónu na celém svém území i v blízkých Trmicích. To znamená, že místní lidé,...

Další z rubriky

Paruky střídám podle nálady a oblečení, říká dívka, která trpí alopecií

Agáta Ulrichová trpí alopecií universalis, nemocí, při které pacient přijde...

Jeden den dlouhovlasá zrzka, druhý den hnědovláska, dopoledne vyrazí na ulici s kadeřemi v šedém odstínu a večer je z...

Volební slogany o havěti v Mostě začalo řešit státní zastupitelství

Obsah tohoto volebního letáku, který se objevil v Mostě, zkoumá policie.

Kauzou možného rasistického podtextu kampaně hnutí Otevřená radnice Most před říjnovými komunálními volbami se začalo...

Jezero Milada v budoucnosti možná doplní přečerpávací elektrárna

Napouštění jezera Milada, rok 2010

Vtisknout konkrétní tvář okolí u jezera Milada nedaleko Ústí nad Labem má mezinárodní architektonická soutěž. Tu chce...

Najdete na iDNES.cz