OBRAZEM: Evropský letoun Atlas je větší než americký vzor Hercules

aktualizováno 
Po letech problémů a růstu nákladů převzalo francouzské letectvo první evropský vojenský transportní letoun A400M Atlas, který je výkonnější a prostornější než legendární americký C-130 Hercules. Kvůli zpoždění a finanční krizi některé země z projektu odstoupily. Američané raději modernizovali Hercules.

První turbovrtulový "Hercules" převzalo podle serveru Defensenews.com koncem minulého týdne francouzské letectvo. Velikostí Atlas zaplňuje mezeru mezi legendou C-130 Herculesem a proudovým C-17 Globemaster, který však umí přistát jen na velkých letištích.

Stroj, který se rodil velmi ztěžka, budete nejspíš znát pod původním jménem Grizzly. Výrobce Airbus Military předání francouzskému letectvu spíše mediálně tajil, aby se vyhnul mediální kritice a to minimálně ze tří důvodů:

1. Projekt A400M nabral zpoždění, první stoj měl být předán před čtyřmi lety. Také stouply náklady na vývoj o 166,8 miliardy korun (6,2 miliardy eur).

2. Vzhledem k problémům s vývojem nejvýkonnější evropské turbovrtulové pohonné jednotky odstoupily Spojené státy, které raději modernizovaly C-130 Hercules. Z politických důvodů musí být na A400M evropský motor. Kvůli vývoji unikátního tříhřídelového motoru vzniklo speciální konsorcium.

3. Kvůli zpoždění a finanční krizi některé země odstoupily, jiné odeberou menší množství strojů. Počet objednaných strojů klesl z plánovaných 200 na současných 174. V horizontu následujících 30 let plánuje Airbus prodej 400 Atlasů.

Do Afgánistánu bez mezipřistání

Přes všechny problémy vzniklo pozoruhodné letadlo, poháněné čtveřicí nejvýkonnějších tříhřídelových evropských turbovrtulových motorů TP400-D6 o výkonu 8 200kW/ks. Motor o hmotnosti 1 860 kg, délce 3,5 m a průměru 0,82 m pohání stavitelnou osmilistou vrtuli s kevlarovým povrchem. Splňuje budoucí protihlukové normy. Vývoj těchto pohonných jednotek byl hlavní příčinou zpoždění.

Maximální dolet je 8 700 km, s maximálním nákladem 37 tun klesne dolet na 3 300 km. Atlas poskytne evropským armádám strategické přepravní schopnosti, neboť například do Afghánistánu dopraví až 20 tun nákladu bez mezipřistání a tankování za letu.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Nejlepší český špion války byl Němec. A na rukou měl českou krev

Fotografie setkání dvou československých zpravodajců - štábního kapitána Tauera...

Československá rozvědka vstoupila do druhé světové války v poměrně dobré kondici. Odboj na našem území ovšem nacisté...

Peruny pro armádu prošly úpravami. Vozidla teď čekají náročné testy

vozidlo Perun 4x4

Firma SVOS z Přelouče představila v terénu speciální vozidlo Perun pro českou armádu. Do její výzbroje mělo být...

Tatra představila ve světové premiéře nový vůz modelové řady Tactic

Tatra Tactic 4x4

Tento týden se v Abu Dhabí ve Spojených arabských emirátech konal IDEX 2019, jeden z největších světových veletrhů...

Najdete na iDNES.cz