Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Američané přišli o své vlajky na Měsíci. Všechny jsou bílé

Celkem šest vlajek s hvězdami a pruhy zanechali Američané na Měsíci. Až na jednu všechny doposud stojí, ale jsou bílé.

Americké vlajky z nylonu už na Měsíci vybledly. | foto: Gizmodo

Americké vlajky vztyčené na Měsíci už nejsou americké. Alespoň se to nepozná podle jejich barvy. Místo známých hvězd a pruhů jsou prázdné, jakoby odsud někdo všechny barvy vygumoval. Navíc jedna z vlajek už spadla. Celkem jich tam Američané zanechali šest.

První spadla hned po startu

Všechny americké vlajky do povrchu Měsíce zarazili astronauti z programu Apollo. Pět jich stále stojí. Jediná, která se válí v měsíčním prachu, je hned ta první, kterou zde postavili Aldrin a Armstrong při první misi Apollo 11 v roce 1969. Psali jsme o tom loni zde.

"Buzz Aldrin viděl, že vlajku srazily výfukové plyny z motorů Apolla 11, když modul z Měsíce startoval," psal už v roce 2008 na serveru Air & Space magazine Tony Reichhardt. Už tehdy předpokládal, že barva vlajky se bude blížit bílé.

Díky snímkům družice Lunar Reconaissance Orbiter (LRO) víme, že všechny ostatní vlajky doposud stojí. Družice, která od září 2009 podrobně zkoumá a snímá povrch Měsíce. Vedle hledání nerostných surovin a dalších zdrojů využitelných pro budoucí mise vytváří také doposud nejpodrobnější mapu Měsíce.

Sondou pořízené snímky analyzovali vědci z Arizona State University, aby zjistili, jak to s vlajkami je.

Již v minulosti zkoumali vědci kvůli vlajkám fotky z míst přistání. Přitom viděli něco, co vypadalo jako stíny vlajek na měsíčním povrchu, ale obrázky nebyly považovány za přesvědčivý důkaz.

Až loni mohli vědci z Arizona State University studovat fotografie stejných oblastí pořízených v různých časech a mohli tak pozorovat stíny krouží kolem bodů, kde měly být vlajky.

"Ze snímků pořízených LRO je nyní jisté, že americké vlajky všude stále stojí a vrhají stíny, až na Apollo 11," napsal na blogu profesor Mark Robinson z Arizona State University.

"Osobně jsem byl trochu překvapen, že vlajky přežily drsné ultrafialové záření a teploty na povrchu Měsíce. Jak nyní vypadají, je však jiná otázka," uzavřel svůj tehdejší komentář.

Bílá vlajka

Debata o stavu vlajek probíhá již desetiletí. Připojil se k ní i jejich výrobce Dennis Lacarruba. On sám si nemyslel, že by vlajky vůbec mohly tak dlouho stát a vůbec v nepříznivém prostředí vydržet.

"Nevěřím, že by z nich ještě něco zůstalo. Mám-li být upřímný, bude tam jen popel," citoval Lacarrubovo vyjádření server Gizmodo. Vlajky vyrobené z nylonu totiž musely během čtyřiceti let odolávat mikrometeoritům, výkyvům teplot od 50 po 100 °C a především mnohem škodlivějšímu intenzivnímu ultrafialovému záření a radiaci pocházející z čistého atmosférou nefiltrovaného slunečního záření.

Každá z vlajek stála v přepočtu necelých 650 korun. Nebyly přizpůsobené k tomu, aby odolávaly podmínkám na Měsíci delší dobu.

"Dokonce i na Zemi budou blednout barvy vlajek, které jsou vystavené jasnému slunečnímu záření mnoho let, a je třeba je vyměnit. Takže je pravděpodobné, že tyto symboly amerického úspěchu budou prázdné, vybělené působením ultrafialového záření a nefiltrovaného slunečního záření na povrchu Měsíce," vysvětlil na svém blogu americký geolog a lunární vědec z NASA Paul Spudis.

Jen pro připomenutí: NASA využívala program Apollo k letům na Měsíc v 60. a 70. letech minulého století. Od té doby na Měsíci žádná lidská ruka další vlajku na naší oběžnici nevztyčila. Do roku 1972 přistálo na Měsíci šest modulů s celkem 12 astronauty.

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....