Prolétávající kosmické smetí donutilo astronauty na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) upravit dráhu letu orbitálního komplexu. Asi deseticentimetrový pozůstatek čínské nosné rakety totiž hrozil narušit třetí výstup kosmonautů do volného prostoru.
Informoval o tom americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) na svých internetových stránkách.
Astronauti zažehnutím motorů raketoplánu Discovery, který je u ISS od minulého týdne, odklonili v neděli na tři hodiny stanici o 180 stupňů oproti běžnému stavu, čímž ji nepatrně zbrzdili. Komplex tak klesne na nižší orbitu a vyhne se odpadu, který se měl k ISS nejvíce přiblížit během dnešní "vesmírné vycházky".
Kosmické smetí ohrožovalo za poslední měsíc stanici již dvakrát. Ani ne centimetrový úlomek nefunkčního satelitu donutil 12. března tříčlennou posádku, aby se na několik minut nouzově přemístila do připojeného návratového modulu Sojuz. Více si přečtete v článku Stanici ISS ohrozily letící trosky, astronauti se schovali do Sojuzu
Krátce před příletem Discovery minul ISS kus staré sovětské družice.
"Kosmický odpad se stává stále větší hrozbou," přiznal podle agentury AP vedoucí letu Kwatsi Alibaruho.
Další případ NASA odhalila v době vrcholících příprav na poslední výstup astronautů z Discovery do volného prostoru. Úkolem třetí pracovní směny vně ISS během současné mise bude dokončit montáž úložného zařízení, jehož řádný chod nejspíš blokuje vadný uzavírací čep. Plošinu umístěnou na konstrukci, která drží solární panely stanice, bude posádka ISS využívat k odkládání velkých náhradních součástek, které se nevejdou dovnitř komplexu.
Discovery zůstane u ISS do středy. Na Zemi by se raketoplán měl vrátit v sobotu. Na konci března ho na oběžné dráze vystřídá ruská loď Sojuz, kterou přiletí dva noví členové posádky ISS a americký vesmírný turista Charles Simonyi.