Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Přelomový okamžik ve vývoji raketové techniky. Falcon 9 přistál na vodě

  1:38aktualizováno  1:59
Raketa Falcon 9 dokázala bezpečně přistát na dálkově ovládané lodi společnosti SpaceX nedaleko floridských břehů. Pátý pokus o tento jedinečný manévr byl konečně úspěšný. Zachování prvního stupně nosné rakety pro opětovné využití má v budoucnu zlevnit cesty do vesmíru.

Nosná raketa vzlétla podle plánu ve 22:40 SELČ a její let živě přenášel americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) i SpaceX (podívejte se na záznam).

Úspěšné přistání prvního stupně rakety na plošině

První stupeň rakety Falcon 9 se po odpojení od druhého stupně, který dopravil Dragon na oběžnou dráhu, vrátil po osmi a půl minutách zpět na Zemi a úspěšně dosedl na plovoucí přistávací platformu u pobřeží Floridy v Atlantském oceánu.

Předchozí pokusy s takovýmto přistáním nebyly nikdy docela úspěšné. V lednu 2016 raketa SpaceX sice dosedla na plošinu, ale „jedna z přistávacích podpěr se náležitě nezafixovala“.

18. ledna 2016

Úspěšné přistání rakety SpaceX už se inženýrům povedlo v prosinci 2015 na pevnině nedaleko místa startu. Stejně tak jej üž několikrát předvedla konkurenční Blue Origin, ale s mnohem menší raketou. Přistání na vodě je ale světovou premiérou.

Nákladní loď Dragon má za úkol dopravit na ISS modul BEAM (více o tomto vesmírném „stanu“ zde). Ke stanici by měla dorazit v neděli.

Velkolepý úspěch Falconu 9

Elon Musk může právem slavit. První dubnový týden roku 2016 měl úspěšný. Nejprve značný zájem o novou verzi elektromobilu Tesla, a nyní na konci týdne obrovský úspěch s přistáním prvního stupně rakety Falcon 9 na plovoucí mořskou plošinu.

Už to vypadalo snad až na svéhlavost, když se Elon Musk a jeho lidé ze společnosti SpaceX pokoušeli znovu a znovu o bezpečné dosednutí raketového stupně na plovoucí plošinu ASDS OCISLY (Of Course I Still Love You) a vždy chyběl k úspěchu jen příslovečný krůček, ale stupeň neudržel stabilitu, převrátil se a explodoval.

Nyní, osmého dubna však přistání přálo i počasí. Moře bylo také poměrně klidné. Plovoucí plošina a podpůrná loď GoQuest vyčkávaly 295 km severovýchodně od kosmodromu.

Start a vzlet zásobovacího Dragonu měl bezpečnostní pojistku. Částečně byl totiž aktivován záchranný systém lodi, což znamená, že v případě havárie nosné rakety by bylo možné zachránit návratovou kabinu i s cenným nákladem. Částečná aktivace by se sice nezažehla záchranné motory, schopné spasit kabinu i z nulové výšky, ale pokud by se během havárie při vzletu kabina oddělila od rakety a padala k zemi, aktivovaly by se padáky.

Jediné, co by však nebylo možné ochránit, by byl náklad uložený v nákladním prostoru lodi, k němuž se ovšem upírá značná pozornost – složený nafukovací a rozkládací experimentální obytný modul BEAM společnosti Bigelow, který má projít zkouškami na Mezinárodní kosmické stanici ISS. Naštěstí k žádné havárii nedošlo. Raketa Falcon 9 odstartovala bezpečně a vynesla nákladní Dragon až na oběžnou dráhu.

Navíc se podařilo to nejpodstatnější. První stupeň rakety se osm a půl minuty po startu a po třech motorových manévrech bezpečně řízeně vrátil a dosedl na plovoucí plošinu. Přiletěl z boku, vyrovnal náklon a bezpečně se zastavil na plošině.

Doslova symbolické snímky. Vlevo je důkaz bezpečného přistání prvního stupně Falconu 9 na plovoucí plošině, vpravo důkaz, že nákladní loď se úspěšně oddělila od horního stupně nosné rakety – záběr byl pořízen z Dragonu .

S přistáváním na vodu se počítá především při startech chystané těžké a silné verze Falcon Heavy. První takové úspěšné přistání raketového stupně lze právem zařadit mezi přelomové okamžiky vývoje raketové a kosmické techniky. Nyní bude samozřejmě důležité otestovat použité raketové motory a možná i některé díly raketového stupně a následně spočítat snížení nákladů na jednotlivé starty. Jde totiž pochopitelně i o peníze, aby starty na oběžnou dráhu mohly být levnější a tedy i dostupnější.

Elon Musk už potvrdil, že motory a stupeň budou prověřeny během asi deseti zkušebních zážehů a pokud bude vše v pořádku, mohla by tato již jednou úspěšně použitá technika znovu vzlétnout letos v červnu při novém startu.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....