Úterý 18. února 2020, svátek má Gizela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. února 2020 Gizela

Firma zkouší raketu, která umí přistát. Pozadu a na hudbu Johnnyho Cashe

aktualizováno 
Soukromá společnost SpaceX zveřejnila záběry ze zkoušek stroje, na kterém testuje nové technologie. Ty mají radikálně zlevnit létání do vesmíru.

Společnost SpaceX se obecně považuje za "zázračné dítě" soukromé kosmonautiky. I přes skepsi odborníků se jí během 10 let podařilo vyvinout a nasadit do provozu nejen dvě nosné rakety, ale také prostředek Dragon pro zásobování vesmírné stanice ISS. Zatím však vůbec není jisté, zda firma splní svůj hlavní cíl: výrazně zlevnit létání do vesmíru. Situace na trhu je i přes nástup SpaceX zatím v podstatě stabilní a významnému poklesu cen nic nenaznačuje.

Ale marketingový stroj SpaceX, který funguje snad ještě lépe než firemní rakety, stále všechny ujišťuje, že společnost na svůj cíl nezapomněla. Posledním povedeným tahem je zveřejnění videa ze zkoušek stroje Grasshopper (tedy "Kobylka") s hudebním doprovodem Johnyho Cashe.

Grasshopper ve zkušebním středisku firmy SpaceX v McGregoru v Texasu

Grasshopper ve zkušebním středisku firmy SpaceX v McGregor v Texasu

Grasshopper by měl vícenásobně použitelný dopravní prostředek, který po letu znovu přistane, a tím provozovateli (i klientovi) ušetří peníze. Pro představu: palivo pro jeden let rakety Falcon 9 (také od firmy SpaceX) stojí údajně kolem 200 tisíc dolarů, tedy zhruba čtyři miliony korun, řekl její majitel minulý rok časopisu NewScientist. Ale cena celého letu je zhruba 60 milionů dolarů, tedy přes miliardu korun, protože na každý let se musí stavět nová raketa. A to jde o cenu od firmy, která se svou raketu snaží prodat. Stroj, který lze použít vícekrát, má tedy potenciál přinést citelné úspory.

SpaceX chce vyřešit otázku několikastupňově. Nosiče firmy se mají v neurčené budoucnosti skládat z vícenásobně použitelného prvního stupně, který po vynesení nákladu dokáže nepoškozený přistát. Nad ním by byl podobný, tedy také návratový druhý stupeň a nad ním náklad, například loď Dragon.

Grasshopper slouží právě k vývoji návratového prvního stupně a ukazuje, jak je zatím k cíli daleko. Loni v září jen poskočil do 2,5 metru, pak do čtyř, v prosinci zhruba do 40 metrů. Poslední let, z nějž pochází video, byl jen do výšky 80 metrů. A jak je vidět, proběhl výborně.

Stroj SM-2 po svém prvním přistání. Výška stroje je pro představu zhruba
Stroj PM-2 při svém druhém a posledním letu. Podle firmy snímek zachycuje modul...

Pro srovnání. Na snímku je stroj SM-2 firmy Blue Origin (vlevo po svém prvním přistání, vpravo během druhého letu, kdy byl zničen). Je vysoký zhruba 13 metrů a má sloužit k dopravě cestujících po balistické křivce na hranici vesmíru. Ale není dost veliký a nemá parametry, aby dopravil náklad až na oběžnou dráhu.

Není to poprvé a ani koncept není úplně nový. Jiné společnosti či státní agentury už dříve dokázaly s řiditelnými raketami podstatně úctyhodnější výkony, včetně zajímavých ukázek manévrování. (třeba experimentální stroj DC-X nebo stroje firmy Blue Origin, o které jsme psali zde). Let nad 100 kilometrů s jediným stupněm má zvládnout také soukromě vyvíjený miniraketoplán Lynx, který má vynést do vesmíru účastníky spotřebitelské soutěže firmy AXA. (Ale v redakci spíše tipujeme, že výherci absolvují zajímavý program přípravy k letu a do vesmíru se s Lynxem nepodívají, protože stroj nebude hotový.)

Čím se tedy program SpaceX liší? Jednoduše velikostí. Zřejmě přes 30 metrů vysoký Grasshopper tvoří v podstatě první stupeň rakety Falcon s motorem Merlin. (Velikost dobře ilustruje postava kovboje připevněná k raketě, která je vidět na konci videa.) Merlin je prověřený motor s parametry skutečně vhodnými pro let do vesmíru, což je mezi podobnými stroji unikum.

Ve stávající podobě se však "Kobylka" do vesmíru rozhodně nepodívá. Už proto, že je příliš těžká. Samotné nohy a podpůrný systém váží odhadem mezi pěti až deseti tunami. V této podobě by navíc nejspíše nevydržely aerodynamické síly při letu a raketu by rozhodně zpomalovaly. Navíc je stroj "podomotorovaný". Má jen jediný motor Merlin (Falcon 9 jich má 9), který by Grasshopper s plnou nádrží těžko vůbec dostal do vzduchu. Proto má stroj před uvedením do reálného provozu ještě podstatně vyrůst a především dostat nové motory.

Pohled na podpůrnou konstrukci stroje Grasshopper dobře ukazuje jeho rozměry....

Pohled na podpůrnou konstrukci stroje Grasshopper dobře ukazuje jeho rozměry. Všimněte si technika stojícího v konstrukci.

Časový harmonogram dalších letů je zatím neznámý. Podle některých náznaků se zdá, že další let "Kobylky" by se měl uskutečnit poměrně brzy. Ale znovu nepochybně půjde jen o krátký ověřovací skok. Podle povolení Amerického úřadu pro letectví pro SpaceX by let do výše 80 metrů mohl završit první fázi zkoušek, a nyní by tak mohla následovat řada letů do výšek stovek až pár tisíc metrů. Ale kdy přesně to bude, můžeme jen odhadovat.

Ovšem i kdybychom věděli více, jistého není nic. U takto originálního programu je nutné předpokládat potíže a možná i havárie, které by v případě tak velkého stroje neměly příliš mírný průběh.

Dlužno poznamenat, že i pokud bude první Grasshopper zničen, SpaceX se stejně nápadu na vícenásobné použití raket nevzdá. Příští starty rakety Falcon 9 by měly probíhat s novým typem trupu a vylepšenými motory (tzv. verze 1.1). Postupně by se měly ověřovat různé prvky pro zajištění jejich opakovaného použití. Řídící počítač by se měl naučit první stupeň především navádět do atmosféry tak šetrně, aby se díl nerozpadl, či využívat zbytků paliva k velmi přesnému nasměrování do oblasti, kde ho bude jednoduché vyzvednout (nejspíše do moře blízko břehu), a možná i zpomalení před dopadem.

Zatím však není Falcon 9 v 1.1 schválený k provozu (jedna klíčová zkouška se chystá na pátek 15. března). Pokud se SpaceX podaří zvládnout zavádění do provozu a zavést "recyklaci" dílů ve velkém měřítku, své sliby o zásadní změně v dopravě do vesmíru skutečně může naplnit.

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Proces by měl být dokončen do poloviny roku 2020. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější
Premium

Říkali mu Bílá smrt. Nejúspěšnějšího odstřelovače historie Sověti nedostali

Nejúspěšnějším odstřelovačem v historii válčení byl Simo Häyhä z Finska. Proslavil se během zimní války, kdy na jeho...

Balí mě? Vědci ukázali, že především muži mají problém poznat flirt

Když flirtujeme, dáváme najevo zájem o intimní kontakt. Máme pocit, že jasněji už to dát najevo nemůžeme. Ostatní však...

Ano, nebo ne? Vyzkoušeli jsme, zda je televizor s Android TV 9 dobrý nápad

Při výběru televizoru hraje stále častěji důležitou roli, jaký operační systém v ní běží. Od něj se totiž odvíjí způsob...

Nový americký neviditelný bombardér B-21 Raider vzlétne v roce 2021

Společnost Northrop Grumman zveřejnila nové vizualizace vyvíjeného stealth bombardéru B-21 Raider. Dle zveřejněných...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Může být u černé díry obyvatelná planeta? Podle českých fyziků ano

V okolí černých děr se teoreticky mohou vyskytovat planety, na kterých panují teploty podobné jako na Zemi. Vyplývá to...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

Premium

Podivné zrcadlo z Turnova letí ke Slunci. Česká laboratoř se musela ukázat

Ke Slunci odstartovala sonda se speciálním zrcadlem pro sledování korony. Vyvinuli jej čeští výzkumníci v Turnově....

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

  • Další z rubriky

SpaceX úspěšně otestovala záchranný systém Crew Dragon, bude moci k ISS

Soukromá americká vesmírná společnost SpaceX v neděli provedla ostrou zkoušku nouzového přerušení letu kosmické lodi...

Jako po másle. Dalších 60 satelitů je na orbitě, nosič přistál na moři

Na oběžnou dráhu dnes raketa Falcon9 vynesla dalších 60 satelitů Starlink. Jde o třetí produkční várku, celkově je tak...

OBRAZEM: Končí vesmírný teleskop Spitzer. Našel jiné světy, NASA ho chtěla prodat

Teleskop Spitzer byl vypuštěn 25. srpna 2003 na oběžné dráze kolem Slunce, aby nalezl do té doby skryté vlastnosti...

Česko pracuje na vojenské družici. Do vesmíru by mohla letět za pár let

V souvislosti se spuštěním satelitního centra SATCEN ČR českého Vojenského zpravodajství se objevily informace o vývoji...

Najdete na iDNES.cz