Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 8. prosince 2023 Květoslava

Firma zkouší raketu, která umí přistát. Pozadu a na hudbu Johnnyho Cashe

Soukromá společnost SpaceX zveřejnila záběry ze zkoušek stroje, na kterém testuje nové technologie. Ty mají radikálně zlevnit létání do vesmíru.

Společnost SpaceX se obecně považuje za "zázračné dítě" soukromé kosmonautiky. I přes skepsi odborníků se jí během 10 let podařilo vyvinout a nasadit do provozu nejen dvě nosné rakety, ale také prostředek Dragon pro zásobování vesmírné stanice ISS. Zatím však vůbec není jisté, zda firma splní svůj hlavní cíl: výrazně zlevnit létání do vesmíru. Situace na trhu je i přes nástup SpaceX zatím v podstatě stabilní a významnému poklesu cen nic nenaznačuje.

Ale marketingový stroj SpaceX, který funguje snad ještě lépe než firemní rakety, stále všechny ujišťuje, že společnost na svůj cíl nezapomněla. Posledním povedeným tahem je zveřejnění videa ze zkoušek stroje Grasshopper (tedy "Kobylka") s hudebním doprovodem Johnyho Cashe.

Grasshopper ve zkušebním středisku firmy SpaceX v McGregor v Texasu

Grasshopper by měl vícenásobně použitelný dopravní prostředek, který po letu znovu přistane, a tím provozovateli (i klientovi) ušetří peníze. Pro představu: palivo pro jeden let rakety Falcon 9 (také od firmy SpaceX) stojí údajně kolem 200 tisíc dolarů, tedy zhruba čtyři miliony korun, řekl její majitel minulý rok časopisu NewScientist. Ale cena celého letu je zhruba 60 milionů dolarů, tedy přes miliardu korun, protože na každý let se musí stavět nová raketa. A to jde o cenu od firmy, která se svou raketu snaží prodat. Stroj, který lze použít vícekrát, má tedy potenciál přinést citelné úspory.

SpaceX chce vyřešit otázku několikastupňově. Nosiče firmy se mají v neurčené budoucnosti skládat z vícenásobně použitelného prvního stupně, který po vynesení nákladu dokáže nepoškozený přistát. Nad ním by byl podobný, tedy také návratový druhý stupeň a nad ním náklad, například loď Dragon.

Grasshopper slouží právě k vývoji návratového prvního stupně a ukazuje, jak je zatím k cíli daleko. Loni v září jen poskočil do 2,5 metru, pak do čtyř, v prosinci zhruba do 40 metrů. Poslední let, z nějž pochází video, byl jen do výšky 80 metrů. A jak je vidět, proběhl výborně.

Stroj SM-2 po svém prvním přistání. Výška stroje je pro představu zhruba
Stroj PM-2 při svém druhém a posledním letu. Podle firmy snímek zachycuje modul...

Pro srovnání. Na snímku je stroj SM-2 firmy Blue Origin (vlevo po svém prvním přistání, vpravo během druhého letu, kdy byl zničen). Je vysoký zhruba 13 metrů a má sloužit k dopravě cestujících po balistické křivce na hranici vesmíru. Ale není dost veliký a nemá parametry, aby dopravil náklad až na oběžnou dráhu.

Není to poprvé a ani koncept není úplně nový. Jiné společnosti či státní agentury už dříve dokázaly s řiditelnými raketami podstatně úctyhodnější výkony, včetně zajímavých ukázek manévrování. (třeba experimentální stroj DC-X nebo stroje firmy Blue Origin, o které jsme psali zde). Let nad 100 kilometrů s jediným stupněm má zvládnout také soukromě vyvíjený miniraketoplán Lynx, který má vynést do vesmíru účastníky spotřebitelské soutěže firmy AXA. (Ale v redakci spíše tipujeme, že výherci absolvují zajímavý program přípravy k letu a do vesmíru se s Lynxem nepodívají, protože stroj nebude hotový.)

Čím se tedy program SpaceX liší? Jednoduše velikostí. Zřejmě přes 30 metrů vysoký Grasshopper tvoří v podstatě první stupeň rakety Falcon s motorem Merlin. (Velikost dobře ilustruje postava kovboje připevněná k raketě, která je vidět na konci videa.) Merlin je prověřený motor s parametry skutečně vhodnými pro let do vesmíru, což je mezi podobnými stroji unikum.

Ve stávající podobě se však "Kobylka" do vesmíru rozhodně nepodívá. Už proto, že je příliš těžká. Samotné nohy a podpůrný systém váží odhadem mezi pěti až deseti tunami. V této podobě by navíc nejspíše nevydržely aerodynamické síly při letu a raketu by rozhodně zpomalovaly. Navíc je stroj "podomotorovaný". Má jen jediný motor Merlin (Falcon 9 jich má 9), který by Grasshopper s plnou nádrží těžko vůbec dostal do vzduchu. Proto má stroj před uvedením do reálného provozu ještě podstatně vyrůst a především dostat nové motory.

Pohled na podpůrnou konstrukci stroje Grasshopper dobře ukazuje jeho rozměry. Všimněte si technika stojícího v konstrukci.

Časový harmonogram dalších letů je zatím neznámý. Podle některých náznaků se zdá, že další let "Kobylky" by se měl uskutečnit poměrně brzy. Ale znovu nepochybně půjde jen o krátký ověřovací skok. Podle povolení Amerického úřadu pro letectví pro SpaceX by let do výše 80 metrů mohl završit první fázi zkoušek, a nyní by tak mohla následovat řada letů do výšek stovek až pár tisíc metrů. Ale kdy přesně to bude, můžeme jen odhadovat.

Ovšem i kdybychom věděli více, jistého není nic. U takto originálního programu je nutné předpokládat potíže a možná i havárie, které by v případě tak velkého stroje neměly příliš mírný průběh.

Dlužno poznamenat, že i pokud bude první Grasshopper zničen, SpaceX se stejně nápadu na vícenásobné použití raket nevzdá. Příští starty rakety Falcon 9 by měly probíhat s novým typem trupu a vylepšenými motory (tzv. verze 1.1). Postupně by se měly ověřovat různé prvky pro zajištění jejich opakovaného použití. Řídící počítač by se měl naučit první stupeň především navádět do atmosféry tak šetrně, aby se díl nerozpadl, či využívat zbytků paliva k velmi přesnému nasměrování do oblasti, kde ho bude jednoduché vyzvednout (nejspíše do moře blízko břehu), a možná i zpomalení před dopadem.

Zatím však není Falcon 9 v 1.1 schválený k provozu (jedna klíčová zkouška se chystá na pátek 15. března). Pokud se SpaceX podaří zvládnout zavádění do provozu a zavést "recyklaci" dílů ve velkém měřítku, své sliby o zásadní změně v dopravě do vesmíru skutečně může naplnit.

  • Nejčtenější

Vymysleli je kvůli vesmírným misím, nyní je používáme v našich domovech

v diskusi je 30 příspěvků

4. prosince 2023

Čističky vzduchu, solární články, vývoj LED technologie, sušení potravin, bateriové domácí...

Nejsou peníze. Česko odmítlo poslat astronauta Svobodu na krátkou misi

v diskusi je 140 příspěvků

6. prosince 2023  22:14

Česká republika nevyužije nabídku americké společnosti Axiom na let do vesmíru pro českého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Šest nápadů, které se neujaly, byť to jejich tvůrci mysleli dobře

v diskusi je 44 příspěvků

3. prosince 2023

Velké i menší technologické firmy hýří mnoha nápady, ale ne vždy jsou jejich snahy korunovány...

Staré weby vznikly v devadesátých letech a stále běží. Ukážou počasí i film

v diskusi je 12 příspěvků

5. prosince 2023

Ač se historie webu začala psát teprve v roce 1990, kdy se zrodila vůbec první webová stránka,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Letadla na odstřel. Největší tragédii způsobili proruští separatisté

v diskusi je 69 příspěvků

7. prosince 2023

Minule jsme se zabývali největšími leteckými katastrofami způsobenými technickými závadami nebo...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

K letectvu ho nejdřív pustit nechtěli. Izraelský stíhač se stal esem es

v diskusi je 1 příspěvek

8. prosince 2023

Premium Giora „Hawkeye“ Epstein se stal nejlepším stíhačem v kategorii soubojů proudových letadel, ne...

Letecký svátek. Taková byla letošní airshow Air Legend v Melun Villaroche

v diskusi je 6 příspěvků

8. prosince 2023

Letecká show Air Legend na letišti Melun Villaroche jihovýchodně od Paříže přinesla v roce 2023...

Generativní AI Gemini od Googlu překonala v testu i lidské experty

v diskusi nejsou příspěvky

7. prosince 2023  16:06

Google je zatím v oblasti generativní umělé inteligence spojován především se svým chatbotem Bard....

Anglické Wikipedii letos vévodil ChatGPT, v Česku Petr Pavel

v diskusi nejsou příspěvky

7. prosince 2023

Anglická verze internetové encyklopedie Wikipedia zveřejnila čísla návštěvnosti svých stránek....

Pronájem, Byt 3+1, 74 m2 - Uherský Brod
Pronájem, Byt 3+1, 74 m2 - Uherský Brod

Družstevní, Uherský Brod, okres Uherské Hradiště
14 000 Kč/měsíc

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...