Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kabriolet je ve vesmíru. Největší raketa světa odstartovala úspěšně

  17:47aktualizováno  7. února 8:37
V úterý ve 21:45 našeho času se do vesmíru vydala raketa Falcon Heavy, nejsilnější a největší nosič současnosti. Dopadl téměř na výbornou, povedlo se uvedení kabrioletu Tesla na heliocentrickou dráhu a vrátily se i dva ze tří dílů I. stupně. Nevyšlo jen přistání centrálního dílu I. stupně.

Firma SpaceX má za sebou poměrně krátkou historii, ale obrovské ambice. Letos v září to bude deset let, co dostala první náklad úspěšně na oběžnou dráhu. Dnešek pak naznačil, že možná dokáže změnit celý obor, jak její zakladatel Elon Musk od začátku slibuje.

Tesla Rodadster Elona Muska ve vesmíru
Tesla Rodadster Elona Muska ve vesmíru. Před čelním sklem můžete vidět držák...

Tesla Rodadster Elona Muska ve vesmíru. Před čelním sklem můžete vidět držák kamery, na panelu přístrojové desky pak nápis „Nepanikařte!“, tedy hlavní heslo slavné sci-fi Stopařův průvodce po Galaxii.

Firma SpaceX dnes ukázala, že zvládne hodně. Úspěšně totiž na první pokus dostala do vesmíru nejsilnější nosič současnosti, raketu Falcon Heavy: stroj se slibovanou nosností více než 60 tun na nízkou oběžnou dráhu a téměř 27 tun na vysokou geostacionární dráhu (GEO), kde se pohybují telekomunikační satelity. 

Start proběhl na samém konci startovacího okna, ve 21:45 středoevropského času. Proběhl zcela podle plánu, náklad se dostal na určenou dráhu a v přímém přenosu se podařil i návrat minimálně dvou ze tří dílů I. stupně zpět na Mys Canaveral. To je další úspěšná demonstrace klíčové technologie, která by měla být jednou z hlavních výhod SpaceX do budoucnosti. 

Otazníky byly jen kolem osudu středového dílu I. stupně, který měl přistávat na plovoucí plošině Of Course I Still Love You cca 300 kilometrů od pobřeží Floridy. (Boční pomocné motory měly dost paliva k návratu na Mys Canaveral, protože jejich zážeh při startu byl kratší.) Signál během živého přenosu vypadl těsně před přistáním a firma SpaceX až na pozdější tiskové konferenci uvedla, že stupeň plošinu minul a zřítil se do oceánu.  

Navzdory ztrátě centrálního stupně vyjádřil zakladatel společnosti SpaceX ze čtvrtečního úspěšného startu rakety Falcon Heavy a bezproblémového přistání dvou zbylých stupňů nadšení. Sledovat simultánní přistávání stupňů na Mysu Canaveral bylo podle jeho slov asi nejvíce vzrušující věcí, jakou kdy viděl.

„Měl jsem před očima obrázek gigantické exploze na startovací ploše,“ popsal Musk své pocity před nakonec úspěšným startem rakety. „Naštěstí se to ale nestalo,“ řekl. „Bláznivé věci se stávají skutečností,“ dodal vizionář.

Hlavní výhodou rakety není nosnost, ale ekonomická stránka celého projektu. První stupeň Falconu Heavy, který velmi zjednodušeně řečeno tvoří tři Falcony 9 spojené dohromady (samozřejmě ve skutečnosti je to složitější), by měl být při drtivé většině letů plně návratový. Cena na start by se tak měla výrazně snížit - a to by v důsledku mělo zásadně změnit ekonomiku dopravy do vesmíru. Výhledově by prý ceny měly klesnout hluboko, podle starších vyjádření SpaceX až na desetinu těch dnešních.

Zatím šlo jen o demonstrační let, který podle slov ředitele SpaceX Elona Muska měl zhruba 50procentní šanci na úspěch. Největší obavy měl od začátku Musk z možných potíží ve spojení tří spodních stupňů.

Premiérový start proběhl z historické rampy LC-39A na Mysu Canaveral na Floridě, odkud létaly mise Apollo k Měsíci a kterou má SpaceX nyní pronajatou. Start byl naplánován na 19:30, startovní okno je dlouhé zhruba dvě a půl hodiny. Nakonec byl však posunut až na 21:45 (20:45 GMT) kvůli silnému větru v horní atmosféře, který o 20 procent přesahoval povolené limity. 

Počasí se ovšem nakonec umoudřilo a ve 20:17 vydal ředitel letu povolení k čerpání paliva (nejprve petroleje, pak kyslíku) do nádrží rakety. Těsně před devátou hodinou bylo hotové čerpání petroleje RP-1, kyslík přichází na řadu těsně poté. 

Start a následnou podívanou už před samotnou událostí popsal v komentáři pro Technet odborník na kosmonautiku Pavel Toufar. NASA by si něco podobného dovolit podle něj nemohla.

6. února 2018

Jak by měl let podle plánu vypadat uveřejnil Elon Musk už v předstihu na svém Twitteru.

06.února 2018 v 17:38, příspěvek archivován: 06.února 2018 v 18:05

Flight profile #FalconHeavy #SpaceX https://t.co/LlfWXqUaLP

Se sporťákem kolem Slunce

V nákladovém prostoru Falconu Heavy se do vesmíru vydal i sporťák Tesla Roadster, za jehož volantem sedí Starman v novém skafandru pro posádky lodí Crew Dragon. Pro ukrácení dlouhé chvíle může sáhnout do přihrádky v palubní desce pro knížku Stopařův průvodce po Galaxii od známého autora Douglase Adamse, pustit si písničku britského zpěváka Davida Bowieho a v přihrádce je možná také román Nadace od slavného Isaaca Asimova; alespoň se o tom před časem zmínil Elon Musk, ten, který je duchovním otcem dnešního dlouho očekávaného kosmického dne.

Když jsme před Vánoci poprvé uviděli na Instagramu Elona Muska červený sporťák, rázem bylo jasné, co ponese Falcon Heavy při své premiéře místo nezajímavého a zcela nepřitažlivého balastu a především co má dopravit na protáhlou heliocentrickou dráhu periodicky dosahující až k oběžné dráze Marsu. Nikdo tak nepochybuje, jaká „ojetina“ bude ode dneška nejvyhledávanější a nepochybně i nejdražší v celé historii automobilismu.

Tesla Roadster a skafandr SpaceX během uzavírání nákladu do aerodynamického krytu. Na snímku jsou také vidět dvě kamery před vozem a z jeho levé strany. A pokud si obrázek hodně přiblížíte, možná uvidíte i malý model stejného vozu i s figurínou položený na přední desce.

Červený sporťák používal přímo Elon Musk, který nikdy neskrýval, že jeho snem je, aby se sám jednoho dne vypravil až na povrch Marsu. Zatím se tedy rozhodl k Marsu poslat jako předvoj svůj sportovní automobil, a jak na začátku února doplnil, také Starmana jako svého vyslance, oblečeného do sněhobílého moderního kosmického skafandru; a rovněž svou oblíbenou knihu, možná dvě.

Abychom se my, kteří zůstáváme na Zemi, mohli podívat očima Starmana na raketový let k Marsu, nechybí samozřejmě ani TV kamery. A pro umocnění atmosféry se během startu a vzletu z kabiny rozezněla píseň Space Oddity v podání Davida Bowieho.

Vedle dalších zajímavostí z nákladového prostoru nelze nepřipomenout, že na šedé desce pod automobilem s graficky pohledným písmenem X, typickým pro Muskovu raketo-kosmickou společnost, jsou vyryta jména pracovníků SpaceX.

Elon Musk umí poděkovat svým spolupracovníkům, ostatně jako neváhá věnovat čas dotazům na Twitteru. Když se ho jeden z účastníků diskuse zeptal, zda si může červený sporťák ponechat, když si pro něj doletí, bez okolků přitakal, že samozřejmě, že s tím nemá žádný problém.

Až doposud byl jediným soukromým vlastníkem objektu na Měsíci americký kosmický turista a nadšenec pro kosmický výzkum Richard Garriott, který v aukci Sotheby’s koupil ruský Lunochod-2. Kdo tedy zvedne rukavici a s jeho již vysloveným souhlasem převezme vlastnictví k dnes již slavnému červenému sporťáku Tesla Roadster?

Falcon Heavy u startovní rampy LC-39A

Pouhá reklama?

Pokud jde o Elona Muska a jeho spolupracovníky ze SpaceX, odvádějí svou práci skutečně skvěle. Je vidět, že se musí sami uživit tím, co dělají, protože se nemohou spoléhat na zaručený tok peněz ze státní kasy. Dokážou proto prosadit svou práci nejen prokazatelnými úspěchy a bez nadsázky odvážnými plány, ale například před startem Falconu Heavy napínali zvědavost nejen kosmofandů z celého světa doslova jako příslovečné dědečkovy kšandy. Pomohly jim k tomu nejen nechtěné opakované odklady startu, ale například neotřelé nápady, jak upoutat pozornost veřejnosti. Červený Tesla Roadster mezi nimi naprosto dominuje. Věční kritici, kteří nikdy nevymřou, sice s pohrdáním okamžitě pohovořili o laciné reklamě na výrobky další firmy, kterou Elon Musk vlastní, ale pravdu neměli. Jednak by nešlo o žádnou lacinou reklamu, protože náklady na start Falconu Heavy byly již před časem odhadovány na částku kolem 90 milionů dolarů, ale především v tomto případě je význam a dopad celé akce mnohem cennější než pouhá reklama na automobil.

Falcon 9 Heavy

Je pravdou, že v NASA by si něco takového nemohli dovolit. Jsou totiž národní agenturou, která na svůj provoz dostává finanční prostředky ze státního rozpočtu, tedy z peněz amerických daňových poplatníků. Takže suše a zkostnatěle uvažující škarohlídi a spolu s nimi po sebezviditelnění prahnoucí jedinci by nepochybně okamžitě pozvedli hlas s tím, že „si nepřejí podobné šaškárny za své peníze“, aniž by jim ovšem šlo skutečně o podstatu věci.

Červený sporťák, písničky Davida Bowieho, ale také Stopařův průvodce Galaxií v přihrádce palubní desky (možná i Asimova Nadace) však nepochybně upoutají pozornost statisíců či spíše milionů lidí, kteří možná ještě včera o kosmické dění nejevili žádný zájem.

Možná vše vidím v příliš pozitivních barvách a ve větších souvislostech, ale každý podobný prospěšný krok je nutno ocenit, takže vše, co Elon Musk a jeho lidé ze SpaceX k premiéře Falconu Heavy připravili, je nesmírně prospěšné.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV

Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová služba Oneplay. Kolik stojí nové tarifní balíčky? Na kolika zařízeních je možné kanály sledovat? A...

Pozor, letadlovka! Se stotisícitunovým ocelovým kolosem se srazit nechcete

Nedávná srážka americké letadlové lodě s obchodním plavidlem dopadla celkem dobře. Nedošlo ke zraněním. Materiální škody byly zřejmě jen malé. Ne každý, kdo se pohyboval v blízkosti letadlové lodě...

Možná se blíží konec rakety, která měla vozit lidi k Měsíci i Marsu

Je to raketa, která měla vrátit americké astronauty na Měsíc a jednoho dne je poslat k Marsu. Teď se nad ní ovšem vznáší reálná hrozba až jistota zrušení. Jmenuje se SLS (Space Launch System,...

Proč ten poprask? Oneplay má fajn aplikaci, hodně obsahu, technicky nenadchne

Premium

Na šesti různých zařízeních jsme vyzkoušeli novou službu Oneplay, která nahradila Voyo a O2 TV. Prozkoumali jsme jak aplikace a nabídku, tak technická omezení podporovaných zařízení i příslušné...

Senioři, nebo vzdělaní? Studie překvapila. Kdo nejvíc věří dezinformacím

Panuje představa, že například senioři jsou nejvíc zranitelnou skupinou, co se odolnosti vůči dezinformacím týče. Zároveň se předpokládá, že vyšší vzdělání lidem pomáhá odlišit falešné zprávy od...

Je to marné. Za touhu po sladkém mohou přirozené procesy v mozku

Premium

Proč je někdy tak těžké nespořádat večer velké porce jídla nebo se vystříhat cukru? Není to vždycky jen důsledek slabé vůle. Vynucuje si to náš mozek.

17. března 2025

Levnější a lepší? Negativa se na novém MacBooku Air hledají těžko

V podstatě v superlativech jsme mluvili již o předchozí verzi, v této se mnohé zlepšilo. Největší slabinou je displej, který se již mnoho let nezměnil a oproti dnešní konkurenci v některých ohledech...

17. března 2025

Pitvy mimozemšťanů studenty učí myslet jinak a neskočit na špek, říká astrobiolog

Premium

Tomáš Petrásek jako oceňovaný vědec má dar nekonvenčního myšlení, poutavými přednáškami umí zaujmout studenty i veřejnost. Nezdráhá se vyprávět třeba o mimozemšťanech. Jak říká, pokud je vesmír...

16. března 2025

Vynalezli ruchadlo v roce 1825, či o dva roky později? Národní listy měly jasno

V březnu 1925 slavily české Národní listy sto let od velkého vynálezu: ruchadla bratranců Veverkových. Obecně se spíš uznává pozdější datum: rok 1827.

16. března 2025

Možná se blíží konec rakety, která měla vozit lidi k Měsíci i Marsu

Je to raketa, která měla vrátit americké astronauty na Měsíc a jednoho dne je poslat k Marsu. Teď se nad ní ovšem vznáší reálná hrozba až jistota zrušení. Jmenuje se SLS (Space Launch System,...

16. března 2025

Ojedinělá prohlídka. Podívejte se do šachty pod vodní turbínou staré továrny

Pří opravách opěrného zdiva Jizerskohorského technického muzea – původně přádelny – nastala jedinečná příležitost prozkoumat náhon a vývařiště vodní turbíny, která celý provoz kdysi poháněla....

15. března 2025  17:09

Herečka Adamová excelovala vedle Wericha. Proslavily ji pohádky, rozhlas i dabing

Před 100 lety, 15. března 1925, se narodila česká divadelní, filmová, rozhlasová a dabingová herečka Jaroslava Adamová.

15. března 2025  13:20

Z USA odstartovala raketa Falcon 9, vyzvedne dva astronauty uvázlé na ISS

Z mysu Canaveral na Floridě ve Spojených státech úspěšně odstartovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX se čtyřmi astronauty na palubě. Mise umožní návrat dvou astronautů, kteří po nevydařeném...

15. března 2025  7:12

Model messerschmittu v maďarských barvách připomíná příběh leteckého esa

„Maďarské stroje nejsou příliš často zobrazované, na druhou stranu k nim je dost historických fotek,“ vysvětluje modelář Petr Záras důvod, proč oblékl „svůj“ Messerschmitt Bf-109F do kamufláže...

15. března 2025

Umělá inteligence bude řídit výrobu vodíku. Revoluční prototyp zvýší účinnost

Brněnský startup Nano Advanced představil průlom v oblasti zelené energetiky. Jeden ze zakladatelů firmy Jakub Drnec spolu s ministrem průmyslu a obchodu Lukášem Vlčkem (STAN) dnes spustili...

14. března 2025  17:46

Astronomové přehlédli supermasivní černou díru. Váží jako 600 000 Sluncí

Ve středu Velkého Magellanova mračna nejspíš sedí černá díra podobná té uprostřed naší vlastní Galaxie. Je však přibližně sedmkrát lehčí. Její přítomnost naznačuje analýza drah hvězd, které...

14. března 2025  14:02,  aktualizováno  14:02

Páteční zatmění Měsíce uchvátilo fotografy po celém světě. Podívejte se

Pokud vám oblačnost neumožnila vidět ani kousek ze začátku zatmění Měsíce, které bylo z Česka možné pozorovat v pátek ráno, můžete si to vynahradit na snímcích fotografů. Ti jej zachytili po celém...

14. března 2025  13:40