Historický úspěch. Falconu se povedlo téměř vše, i „baletní“ přistání

  • 244
V úterý odstartovala z Mysu Canaveral největší a nejvýkonnější raketa světa Falcon 9 Heavy. Podařilo se i přistání dvou pomocných stupňů a vynesení kabrioletu Tesla na heliocentrickou dráhu. Sám šéf projektu přitom před startem netajil vážné obavy z havárie. Ta nakonec postihla pouze centrální stupeň rakety.

Asi nejpůsobivější podívanou, nejen pro odborníky, nabídlo téměř synchronní přistání dvou pomocných vzletových stupňů Falconu Heavy. Přistály necelých osm minut po úspěšném startu rakety (6. 2. 2018) ve 21:45 zpět na Mysu Canaveral. Zhruba o 21 sekund později měl na plavoucí plošině dosednout i centrální stupeň Falconu. Ten však místo minul a havaroval v oceánu.

Minutu po minutě, jak se přepisovaly dějiny kosmonautiky

Start Falconu Heavy on-line

Start rakety Falcon Heavy 6.2.2018.

Stroj dopadl podle SpaceX do moře zhruba 300 metrů od plošiny rychlostí necelých 500 km/h. Dopad byl natolik prudký, že došlo k mírnému poškození plošiny. Samotný stupeň byl samozřejmě zničen.

Přesné příčiny zatím nejsou zřejmé, ale i přes tuto vzhledem k rozsahu testu drobnou chybu lze považovat první start rakety, která se jednou vydá s nákladem i k Marsu, za historický úspěch. Kompletní přehled událostí najdete v on-line reportáži ze startu.

Falcon Heavy má dvakrát vyšší tah než druhá nejsilnější raketa Delta IV Heavy, které od ukončení ruského programu Eněrgija toto prvenství patřilo. Raketa je schopná dopravit až 64 tun na nízkou orbitu Země, 16 tun na translunární dráhu a až 14 tun na přechodovou dráhu k Marsu. Jen pro připomenutí že i tento bez nadsázky historický milník je relativní: nosič Saturn V, který sloužil v projektu Apollo neposledy před 45 lety, dokázal na nízkou oběžnou dráhu Země dopravit náklad o hmotnosti 140 tun.

Dalším bodem programu testovacího letu bylo vypuštění kabrioletu Tesla Roadster nejprve na oběžnou eliptickou dráhu kolem Země, kde zůstal obíhat několik hodin, aby dnes ráno došlo k opětovnému a zcela poslednímu zážehu nosiče s Teslou na palubě a celá sestava se vydala na heliocentrickou dráhu. Jak takový pohled z kabrioletu na Zemi vypadá, se můžete podívat ve videu.

Za volantem sedí figurína Starmana, což je postava, kterou „stvořil“ David Bowie ve stejnojmenné písni. Vznikla téměř přesně před 46 lety. Starman má při letu oblečen nový skafandr, který Elon Musk a jeho lidé navrhli pro posádku modulu Dragon a pro let na Mars.

Kabriolet Tesla Roadster je teď tedy „na cestě kolem Slunce“. Jak si můžete všimnout, v tweetu Elona Muska vyznačená dráha zatím jediného kabrioletu mimo zemský povrch sahá daleko za oběžnou dráhu Marsu, a je tedy podstatně protáhlejší, než se původně uvádělo.

07.února 2018 v 04:46, příspěvek archivován: 07.února 2018 v 10:59

Third burn successful. Exceeded Mars orbit and kept going to the Asteroid Belt. https://t.co/bKhRN73WHF

Panovaly kolem toho poměrně zmatky, protože takovou změnu si lze snadno vyložit jako chybu. Druhý stupeň se při svém třetím a posledním zážehu dnes ráno nemusel vypnout podle programu a pracovat až do vyčerpání paliva. Ovšem už na tiskové konferenci po startu, která třetímu zážehu předcházela, Musk jen tak trochu mimochodem uvedl, že třetí stupeň záměrně využije všechno palivo, a zážeh tedy nebude řízeně ukončen. Auto tedy bude obíhat po podstatně delší dráze, která nebude dosahovat jen k Marsu, ale daleko za něj, téměř až k dráze největší trpasličí planetky Ceres.

Co všechno se Muskovi včera povedlo

  • Původní start plánovaný na 19:30 byl v 18:00 z důvodu silných větrů v horních vrstvách atmosféry odložen na 20:50, později na 21:20, nakonec na 21:45. Byla to poslední možnost pro tento den, startovací okno končilo ve 22:00.
  • Ve 21:45 Falcon Heavy úspěšně odstartoval.
  • 21:47 - Po dvou minutách a 33 sekundách letu se vypnuly a oddělily boční motory.
  • 21:50 - V přímém přenosu se objevil záběr kabrioletu Tesla Roadster se „Starmanem“ za volantem.
  • 21:51 - Boostery přistály po 7 minutách 58 sekundách letu.
  • 21:53 - Přistání centrální části prvního stupně diváci neviděli, vypadl signál. Nyní již víme, že dopadl do moře, havaroval kousek od lodi.
  • 21:56 - SpaceX potvrdilo, že druhý stupeň rakety je na správné „parkovací“ dráze.
  • 22:28 - Elon Musk potvrzuje úspěšný druhý zážeh druhého stupně s kabrioletem na „palubě“.
  • 04:46 - Potvrzen je i třetí, poslední zážeh druhého stupně. Při něm bylo využito všechno palivo a Roadster se tak bude pohybovat po oběžné dráze ještě hlouběji ve vesmíru, než bylo cílem. Od Slunce bude dále než planeta Mars.
,