Pondělí 30. listopadu 2020, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. listopadu 2020 Ondřej

Koncert v kosmu odložen. Operní pěvkyně let na ISS vzdala

Plánovaný koncert britské zpěvačky Sarah Brightmanové na mezinárodní vesmírnou stanici se přinejmenším odkládá. Tak zní oficiální zpráva. Co přesně zapříčinilo zrušení letu druhé kosmické turistky, zatím není jasné.

Ještě nedávno se na Facebooku a na webových stránkách Brightmanové i společnosti Space Adventures, která výlety kosmických turistů pořádá, objevovaly slibné fotografie i videa z přípravy k letu, jehož začátek byl plánován na letošní září. Stala by se teprve druhou ženou, která by jako kosmický turista navštívila Mezinárodní kosmickou stanici ISS, a celkem teprve devátým účastníkem kosmického letu, který si k němu zaplatil letenku.

Sen prožívala od roku 2012

V červenci 2012 dala ruská státní komise Sarah Brightmanové zelenou, aby podstoupila zkrácený výcvik pro kosmický let. V Rusku kosmické turisty nazývají „účastníky kosmického letu“, ale samozřejmě nezáleželo na označení, protože Sarah musela zvládnout všechna úskalí, jakými procházejí profesionální kosmonauti, třebaže některá ve zkrácené, anebo přece jen mírnější podobě. Bezvýhradně však musela prokázat, že zvládne přetížení, že dokáže v mikrogravitaci, nebo jak se všeobecně říká v beztížném stavu, na sebe obléknout skafandr.

To vše na ni ale teprve čekalo. Nejprve se vybírala možnost, kterého kosmického letu v lodi Sojuz by se vůbec mohla zúčastnit. Většina chystaných už totiž byla obsazena ruskými, americkými a evropskými profesionály. Od roku 2009 se do kosmu proto žádný kosmický turista nevydal. Program Mezinárodní kosmické stanice ISS vyžadující pravidelné střídání posádek takovým výletům mnoho šancí nedával.

Přednost měli profesionálové z USA, ESA, Japonska, Kanady a Ruska, plně závislí dopravou do kosmu na ruských lodích Sojuz. Až když se objevil plán, že Rus Michail Kornijenko a Američan Scott Kelly prožijí na ISS celý rok, bylo jasné, že se na palubě transportního Sojuzu  přece jen podaří najít volné místo. A pak se Sarah dozvěděla, že by měla vzlétnout 1. září 2015 s ruským velitelem Sergejem Volkovem a profesionálním kosmonautem ESA Andre Mogensenem z Dánska v Sojuzu TMA-18M. Stále však pod podmínkou, že dá dohromady téměř 50 milionů dolarů, což byla cena za letenku, na níž se dohodla společnost Space Adventures s Roskosmosem.

Zkrácený výcvik

Čas neúprosně běžel. Do záložní posádky, do níž byli jmenováni profesionální kosmonauti Skripočka z Ruska a Pesquet z Francie, byl 16. října 2014 zařazen dvaapadesátiletý japonský podnikatel Satoši Takamatsu. Za to, že zaplatil sice mnohem menší sumu než Sarah, ale přece jen úctyhodně vysokou, měl „jistotu“, že bude moci absolvovat náročný zkrácený kosmonautický výcvik, ale za odlétající raketou s lodí Sojuz se nakonec jen smutně podívá z vyhlídkové terasy na kosmodromu Bajkonur.

Co všechno letos (možná) poletí do vesmíru

Vizualizace zachycení soukromé lodi Cygnus robotickým ramenem ISS

Do Střediska přípravy kosmonautů u města Čkalovskoje dorazila Sarah sice již 15. ledna tohoto roku, ale aniž by se s kýmkoli z centra sešla, v podstatě hned odletěla zpátky do Londýna za nemocnou maminkou. Vrátila se ovšem už 19. ledna a zahájila přípravu. Společně s ní i její náhradník Satoši Takamatsu. V tvrdé zimě prožili v okolí výcvikového střediska náročný nácvik přežití po nouzovém přistání do nehostinných oblastí, učili se pracovat v tréninkovém skafandru, pro Sarah začali dokonce vyrábět speciální křeslo na míru, v němž měla vzlétnout v lodi Sojuz, a společně s japonským kolegou se začala seznamovat s kosmickou lodí, která ji měla umožnit vstup do kosmu a návrat zpátky na Zemi.

Začalo se psát o tom, že během svého desetidenního pobytu na ISS se bude věnovat programu, který připraví společně s UNESCO, ale hlavně bude na palubě ISS zpívat v přímém přenosu, přičemž program chystá ve spolupráci se svým bývalým manželem Andrew Lloydem Weberem.

Už 28. února však Sarah znovu odletěla do Londýna a vše se oficiálně vysvětlovalo tím, že si vzala krátkou dovolenou a vrátí se 11. března. Jenže do výcvikového střediska přijela až v dubnu a to se už spekulovalo, že se jí zřejmě nepodařilo dát dohromady požadovanou značnou sumu na kosmickou letenku.

Všechno byly pouhé spekulace, oficiální ruská místa mlčela, nic nenaznačil ani Eric Anderson, spoluzakladatel a ředitel společnosti Space Adventures, nevyjádřila se ani Sarah na svém Facebooku, kam předtím průběžně vkládala zajímavé fotografie z výcvikového střediska a ze své přípravy.

Fotogalerie

Pak ale 28. dubna znovu odletěla zpátky do Londýna… A nyní ve středu 13. května se na jejím profilu objevila zpráva, že z další kosmonautické přípravy odstupuje z vážných rodinných důvodů, a že své plány odkládá.

Sen skončil

Příznivci britské zpěvačky okamžitě začali psát na její facebookový účet povzbudivá slova, někteří neskrývali radost, že stále přece jen nebezpečného kosmického letu se tedy nezúčastní, jiní ji povzbuzovali, že svůj velký sen si určitě splní třeba na již chystaných soukromých lodí Dragon 2 nebo Boeing CST-100.

Eric Anderson ze společnosti Space Adventures pouze podotkl, že Sarah Brightmanová by se mohla do kosmu vydat někdy v budoucnosti, a dodal, že s obdivem sledoval, jak vážně přistupovala ke všem lékařským prověrkám i k jednotlivým částem základní kosmické přípravy, takže on sám ji kdykoli opět bude plně podporovat.

Nic víc však oficiálně vysloveno nebylo. Takže jak to bývá, objevily se všelijaké úvahy či spíše spekulace. Nejčastěji se už dříve mluvilo o tom, že Sarah se nepodařilo dát od sponzorů dohromady požadovanou částku oněch téměř 50 milionů dolarů na kosmickou letenku. Včera však americký znalec ruského kosmického programu James Oberg prohlásil, že už před nějakým časem slyšel, že Sarah má problémy s výcvikem. Podle některých dalších názorů by mohlo jít také o nahlas nevyslovenou nedůvěru v bezpečnost letu v lodi Sojuz po nedávné těžké havárii nákladního Progressu M-27M, tedy lodi v podstatě shodné konstrukce.

Jedno je jisté. Sarah Brightmanová už ve čtvrtek nebyla v oficiálním přehledu členů posádek kosmických letů chystaných v letošním roce. Zda na její místo v kabině Sojuzu TMA-18M usedne ten, který měl zůstat pouhým náhradníkem, tedy japonský podnikatel Satoši Takamatsu, to je otevřená otázku. Pokud by si chtěl splnit svůj sen, o kterém řekl, že začal ve slavné epoše letů lodí Apollo na Měsíc, musel by urychleně notně sáhnout do bankovního účtu a doplatit poměrně značný rozdíl mezi cenou za výcvik a cenou za letenku.

Hlavní slovo ale budou mít vedoucí programu Mezinárodní kosmické stanice ISS z Ruska i USA, protože na nich bude záležet, zda a jak nedávná havárie nákladního Progressu zamíchá kartami v pořadí plánovaných kosmických letů a tedy i sestavami posádek.

Autor:

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Princ Charles vyzval k boji s klimatickými změnami (21. září 2020)

VIDEO Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž...

Karibský Barbados se zcela odstřihne od britské koruny, stane se republikou

Královna Alžběta II. a skromná oslava 94. narozenin panovnice (Windsor, 13....

Karibský ostrovní stát Barbados se chce definitivně vymanit z koloniálního propojení s Velkou...

V Koruně vymění Dianu. Podívejte se na další herečky, které princeznu hrály

Elizabeth Debicki (Benátky, 7. září 2019)

VIDEO V posledních dvou řadách seriálu Koruna bude princeznu Dianu hrát Elizabeth Debicki. Herečka s...

Harry a Meghan se distancovali od knihy o jejich životě a sporech v rodině

Princ Harry a vévodkyně Meghan na návštěvě univerzitního technologického parku...

VIDEO Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se distancovali od chystané knihy, která má poodhalit...

Meghan má pocit, že ji během těhotenství královský palác nechránil

Princ Harry a vévodkyně Meghan (Birkenhead, 14. ledna 2019)

VIDEO Vévodkyně Meghan (38) je přesvědčená, že nebyla pod dostatečnou ochranou britského královského...

  • Nejčtenější

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...

Toto umí nově váš Chrome a Firefox. Loučí se s Flashem a jsou rychlejší

Populární internetové prohlížeče Chrome a Firefox byly povýšeny do nových verzí. Pokud jste je ještě neaktualizovali,...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak se „první vlna“ epidemie porovnává s druhou. A zaděláme si na třetí?

V souvislosti s šířením onemocnění covid-19 v České republice se běžně hovoří o „první, jarní vlně epidemie“ a o...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

  • Další z rubriky

Pomozte najít meteority. Astronomové prozradili utajované místo dopadu

Listopad se stal poměrně bohatým měsícem, co se výskytu velice jasných meteorů týká. Nejdříve to byl bolid, který...

Soukromá loď Crew Dragon bezpečně dovezla čtyři astronauty na ISS

První část mise Crew-1 dopadla na jedničku. Společnost SpaceX během ní bezpečně dopravila čtveřici nových obyvatel...

Vesmírná sonda úspěšně nabrala vzorky planetky. Některé se však zaklínily

Americká agentura NASA potvrdila, že se sondě OSIRIS-REx podařilo hned na první pokus odebrat z asteroidu Bennu vzorky...

Zemřel Marcel Grün, šéf hvězdárny, popularizátor astronomie a náš kolega

V pondělí zemřel emeritní ředitel Hvězdárny a planetária hl. města Prahy a popularizátor astronomie a kosmonautiky...

SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...