Pondělí 9. prosince 2019, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 9. prosince 2019 Vratislav

Podívejte se, jak vypadal vzácný přechod Merkuru před Sluncem

  9:31aktualizováno  13:34
V pondělí odpoledne a pak až v listopadu 2032, to jsou nejbližší termíny, kdy je možné sledovat poměrně vzácnou vesmírnou podívanou. Na pozadí se Sluncem se totiž po nebeské báni promenovala první planeta Sluneční soustavy.

Přechod Merkuru před Sluncem je úkaz, ke kterému dochází nejvýše třináctkrát za jedno století. Naposledy jsme jej mohli nad naším územím sledovat v květnu 2016, před tím to bylo v roce 2003 a v pondělí se nám naskytla další příležitost, avšak většinu oblohy nad Českem nezakryly mraky.

Proč není vidět Merkur před Sluncem každý rok

K přechodům planety Merkur před slunečním diskem dochází vzácně, když se planeta na své eliptické dráze ocitne mezi Zemí a Sluncem. Teoreticky by k tomu mělo docházet při každém oběhu Merkuru okolo naší mateřské hvězdy (tedy dvakrát až třikrát do roka), ale z důvodu přibližně 7° sklonu jeho dráhy vůči rovině dráhy Země musíme čekat na moment, kdy se Merkur ocitne nejen v tzv. dolní konjunkci se Sluncem (tedy postaví se přibližně mezi nás a Slunce), ale zároveň na své dráze prochází i velice blízko spojnice mezi Zemí a Sluncem.

Takové případy se odehrávají jen jednou za několik let, konkrétně v květnu (každých 13 a 33 let) nebo v listopadu (každých 7, 13 a 33 let). Celkově se za jedno století odehraje 13 až 14 přechodů Merkuru před Sluncem.

Zdroj: Astronomický ústav AV ČR

Sledování přechodu Merkuru před Sluncem přitom není triviální záležitost. Kdo měl odpoledne zhruba od půl druhé do půl páté čas, musí být zároveň náležitě vybaven.

Merkur je totiž velice malý. Jeho černý a kulatý disk pokrýval jen malý zlomek oslňující plochy Slunce. Konkrétně astronomové spočítali, že to bylo jen 1/283 průměru Slunce.

„K zobrazení průchodu budete potřebovat dalekohled s aspoň padesátinásobným přiblížením, který  musí mít nutně kvalitní solární filtr. Nikdy se nedívejte přímo na Slunce ani dalekohledem bez řádné ochrany. Může to vést k vážnému a trvalému poškození zraku. Pro ochranu očí vždy používejte bezpečný sluneční filtr,“ varovala NASA potenciální pozorovatele úkazu. 

11.listopadu 2019 v 06:00, příspěvek archivován: 11.listopadu 2019 v 09:28

Pozor, přechod Merkuru přes Slunce se odehraje již dnes odpoledne. K pozorování je třeba dalekohled bezpečně osazený filtrem, nebo projekce Slunce na papír. https://tinyurl.com/y2t42ko4 Infografika: Peter Zimnikoval

Využít bylo samozřejmě možné i projekci pomocí čočkového dalekohledu na bílou plochu a sledovat, jak se pomalu pohybující se planeta postupně v průběhu několika hodin posouvá od jednoho okraje slunečního kotouče k druhému.

Pouze očima úkaz pozorovatelný není.

Jak fotografovat Merkur před Sluncem

Je zapotřebí fotoaparát opatřený objektivem s velkou ohniskovou vzdáleností (teleobjektivem či přímo přes dalekohled) a bezpečným filtrem před ním. Případně lze snímat plochu s promítnutým slunečním diskem (na to postačí i kompakt nebo mobil), což bude možné na většině hvězdáren. Nejzajímavější bude ovšem fotografování úkazu krátce před západem Slunce, kdy se naše hvězda začne vlivem atmosféry nezvykle deformovat a zapadat třeba za zajímavými památkami na obzoru.

Merkur před Sluncem proti ještědskému vysílači při úkazu 9. května 2016.

Merkur před Sluncem proti ještědskému vysílači při úkazu 9. května 2016.

Západ Slunce s Merkurem 9. května 2016 mezi stromy.

Západ Slunce s Merkurem 9. května 2016 mezi stromy.

Zdroj: Astronomický ústav AV ČR

Štěstí na pozorování mohli mít zájemci v některé z hvězdáren. Veřejná pozorování s výkladem odborníků podle ČTK pořádali hvězdárny po celé republice. Ty pražské byly otevřeny od 13:00 minimálně do 16:00. Ve Štefánikově hvězdárně připravili i výstavu, která doplnila pozorování Merkuru v hlavní kopuli. V případě špatného počasí bylo v plánu komentovaná sledování online přenosů ze světových observatoří.

V Česku bylo možné sledovat jen první polovinu celé události, protože Slunce stihlo zmizet za obzor dříve, než Merkur opustil sluneční pozadí.

Astronomové z Českého astronomického ústavu určili začátek přechodu viditelný nad naším územím na 13:35. Planeta se jako malá tečka následně zvolna sunula před levou polovinou Slunce mírně dolů, zatímco Slunce klesalo na obzoru.

Ilustrace přechodu Merkuru před Sluncem

Ilustrace přechodu Merkuru před Sluncem

„Slunce s Merkurem zapadá na našem území právě kolem maxima úkazu, okolo 16:20 SEČ (čas západu Slunce se pro jednotlivá místa v Česku liší v minutách). Kdo by chtěl úkaz vidět v celém průběhu, musí se vydat za Atlantský oceán, zejména do států Jižní Ameriky. Tam bude vidět jev vysoko na obloze po celkovou dobu 5 hodin a 28 minut svého trvání, “ psalo ve společné tiskové zprávě Česká astronomické společnosti a Astronomický ústav AV ČR, v ní byla i tabulka západu Slunce pro jednotlivá města.

Jak vypadal přechod Merkuru před Sluncem v roce 2016:

Aktualizováno: Doplnili jsme stream a přepsali text to minulého času.

Autor:

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Proces by měl být dokončen do poloviny roku 2020. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Levněji už to nejde. Největší televizor z Opavy však má své mouchy

Nabídku LCD televizorů na českém trhu nově rozšířily modely značky GoSat. Všechny stojí do deseti tisíc korun a my si...

Auto je zbytečné, je to fosilní zábava, řekl fyzik v Rozstřelu

Mít vlastní auto ve městě dnes není luxus, nýbrž „opruz“ - a dobrý způsob, jak snížit naší spotřebu peněz i materiálu,...

Tajný kód v dokladech i program na výběr ideálního agenta. Co chystala StB

I všemocná komunistická Státní bezpečnost se potýkala s problémem obrovského množství informací a nemožnosti je...

Jaké bylo ve skutečnosti zvíře, kterému se smáli v Cestě do pravěku

Nejen malým klukům tvor zvaný uintatérium může připadat zvláštně a směšně. Ale podrobnější pohled na jeho evoluční...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vědci pomocí chladiva „zastavili“ mozek člověka, aby mu zachránili život

V USA běží klinická zkouška účinnosti "podchlazení" těla vážně raněných na teploty až kolem pouhých 10° C. Krev...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

Na Marsu leze Krtek z díry. A poblíž není nikdo, kdo by ho strčil zpět

Sonda InSight, která má zkoumat nitro Marsu, má nečekaný problém s vrtným zařízením. Ta se poněkud nevysvětlitelně...

Astronauti v otevřeném vesmíru opravili superdrahý přístroj

Již potřetí se vydali astronauté z Mezinárodní kosmické stanice do volného vesmíru, aby zde prodloužili život jednomu z...

Podívejte se, jak vypadal vzácný přechod Merkuru před Sluncem

V pondělí odpoledne a pak až v listopadu 2032, to jsou nejbližší termíny, kdy je možné sledovat poměrně vzácnou...

NASA ukázala zbytky indického modulu, který se rozbil o Měsíc

Indie se zatím nestala čtvrtým státem, který byl schopen se svou sondou měkce přistát na povrchu Měsíce. Chybělo však...

Najdete na iDNES.cz