Mimozemské civilizace jsou pozorovány odnepaměti a v dávné minulosti byli údajní mimozemšťané považováni hlavně za bohy či jejich posly. Novodobá historie pozorování neidentifikovatelných létajících objektů známých pod zkratkou UFO (Unidentified Flying Objects) se začala psát ve 40. letech minulého století. Před 60 lety, 24. června 1947, spatřil americký pilot Kenneth Arnold nad Kaskádovým pohořím devět podivných letících objektů, které popsal jako "talířky, které hodíte přes vodní hladinu". Ani Arnold tehdy netušil, že se právě zrodil výraz létající talíř.
Začalo to ztraceným letadlem
Příběh létajícího talíře začal při pátrání po zmizelém vojenském nákladním letounu, za jehož nalezení byla vypsána odměna 5000 dolarů. Zkušený dvaatřicetiletý pilot Arnold, který byl v té době šéfem firmy prodávající hasicí přístroje a systémy, odstartoval v osudný den z Chehalisu ve státě Washington. Byl jasný a slunečný den a v blízkosti hory Mount Rainier ve výšce asi tři kilometry nad zemí Arnold spatřil devět zářivých objektů, které směřovaly obrovskou rychlostí, kterou odhadl na minimálně 1700 kilometrů za hodinu, k hoře Mount Adams. Pozorování trvalo přibližně tři a půl minuty.
Arnoldův nákres podivných objektů připomínal něco mezi srpem a bumerangem s jakousi kabinkou uprostřed a výraz 'talíř' Arnold použil hlavně pro popis způsobu pohybu těles. Tisk se však hned chopil označení "létající talíř" a zpráva se stala senzací.
V následujících měsících byla pozorována celá řada dalších obdobných exemplářů a po Arnoldově objevu vyvolala největší rozruch zpráva leteckého personálu společnosti United Airlines, který údajně spatřil 4. července téhož roku rovněž devět podivných předmětů ve státě Idaho. Nejznámějším "setkáním" s UFO z té doby bylo údajné přistání mimozemšťanů v Roswellu. Všechny tyto události, které se udály v rozmezí několika dní, se staly počátkem kultu UFO.
Projekt Modrá kniha
Počátkem července zahájila zpravodajská služba vojenského letectva ve spolupráci s FBI vyšetřování Arnoldovy zprávy a současně se také začala zabývat svědectvím zaměstnanců United Airlines. Ve svých závěrech občas úřady připustily, že na úkazech by mohlo být něco skutečného, nakonec ale údajné létající talíře označily za přelud. Jako reakce na množící se hlášení o UFO však státní orgány postupně spustily několik programů jejich vyhodnocování, z nichž nejznámější a nejrozsáhlejší byl Project Blue Book (Projekt Modrá kniha), jehož první ředitel Edward J. Ruppelt použil v roce 1952 poprvé výraz Unidentified Flying Objects, tedy UFO.
Výzkum zahrnul v letech 1952-1970 celkem 12 618 případů výskytu domnělých UFO. Velitelství leteckých sil zastavilo rozsáhlou operaci s tím, že vyšetřování neprokázalo přítomnost techniky, která by převyšovala úroveň pozemských znalostí. Přestože odborníci vysvětlili většinu případů klimatickými poruchami nebo přítomností letadel, bylo asi sedm stovek případů zařazeno do kategorie neidentifikovatelná pozorování. Internetová stránka www.ufoevidence.org takových případů eviduje 555, včetně případů z dávné minulosti.
Také úřady dalších zemí se problematikou UFO zabývaly. Francouzské Národní středisko pro výzkum vesmíru (CNES) letos zpřístupnilo na internetu oficiální dokumentační databázi o UFO, která zatím obsahuje asi 400 složek, tedy čtvrtinu ze všech 1600 případů UFO pozorovaných ve Francii od 50. let minulého století. První výskyt "létajícího talíře" na francouzském území byl zaznamenán v roce 1937.
V Británii umožnil nahlédnout do archivů ministerstva obrany a získat poznatky o zvláštních událostech nový zákon o svobodném přístupu k informacím. Podle zprávy britského ministerstva obrany z roku 2000 však neexistují žádné důkazy o existenci mimozemských forem života. Britský úřad pro létající talíře, který údajnou činnost mimozemšťanů sledoval od roku 1953, byl v roce 2001 uzavřen, a o práci tak přišlo jeho 1500 zaměstnanců.
Nejslavnější případy UFO |
|