Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Největší zatmění Slunce vědcům umožní testovat gravitační anomálie

  0:04
Ve 21. století nikdo z nás už nic podobného nezažije, zatmění takového rozsahu se má opakovat opět až v roce 2132. Dnešní zatmění bylo nejen příležitostí pro spekulace a báchorky astrologů a mystiků. Vědcům umožnilo uskutečnit pokusy, které nejsou za normálních podmínek možné.

Zatmění slunce může být i krásné. To dnešní bude největší | foto: Reuters

Nejde jen o klasická astronomická a meteorologická pozorování, ale i o testování některých kontroverzních teorií. Jako je například ta, která tvrdí, že během zatmění Slunce dochází k fluktuacím gravitačního pole Země. Čínští vědci přichystali na dnešek obří experiment, kdy mezi několik měst rozmístili speciální kyvadla, která by se během zatmění Slunce měla chovat jinak než za normálních okolností.

Zatmění a fluktuace zemské gravitace

Většina odborníků sice s hypotézou připouštějící výskyt podobných gravitačních anomálií nesouhlasí, ale přesto kolem problému panuje značná nejistota. Trefně ji vyjádřil Chris Duif z Deltské technologické univerzity, když na serveru časopisu New Scientist uvedl: "Je nutné s touto nejistotou skoncovat. Já o existenci této anomálie nijak přesvědčen nejsem, ale kdyby se ukázalo, že je pravdivá, byl by to skutečný převrat."

Sledujte zatmění slunce on-line

Geofyzici z Čínské akademie věd využili jedinečné šance dnes v ranních hodinách, kdy na jejich území došlo k úplnému zatmění Slunce (v tomto století největšímu) a hypotézu otestovali. K dispozici měli v současnosti nejpřesnější dostupná zařízení pro měření gravitačního pole.

Allaisův jev

Na to, že s naší znalostí gravitace nemusí být všechno úplně v pořádku, poprvé upozornil francouzský fyzik a ekonom Maurice Allais (mimochodem nositel Nobelovy ceny za ekonomii), který si během zatmění v roce 1954 všiml nepravidelností v pohybu Foucaultova kyvadla.

Normálně se kyvadlo pohupuje sem a tam, tak jak se mění jeho gravitační potenciální energie v kinetickou a naopak. Rovina kyvu kyvadla se vlivem zemské rotace stáčí ve směru či proti směru hodinových ručiček, podle toho, na jaké polokouli pokus děláme.

Avšak při zatmění slunce dochází podle Allaise v pohybu kyvadla k dramatickým změnám. Rovina kyvu prý nadále nesleduje původní směr, ale poměrně rychle se otáčí v obráceném gardu. Po skončení zatmění se kyvadlo (přesněji jeho rovina kyvu) opět navrací k původnímu pohybu. Překvapivý zvrat v chování kyvadla Allais vysvětloval náhlými změnami v gravitačním poli Země.

Podobné pokusy byly v minulosti uskutečněny během různých slunečních zatmění asi dvacetkrát, jejich výsledky ale k žádné jednoznačné odpovědi nevedly. Většina fyziků o existenci zmíněného jevu dost silně pochybuje, neboť něco takového je v ostrém protikladu se všemi současnými gravitačními teoriemi.

Definitivní řešení na dosah ruky?

Jenže čínští vědci chtějí definitivní odpověď. Proto poblíž šesti měst v jihovýchodní Číně, které mezi sebou dělí zhruba 3000 kilometrů, rozmístili kyvadla a velmi přesné gravimetry, s jejichž pomocí chtějí problém okolo gravitačních anomálií, domněle se vyskytujících během slunečních zatmění, jednou provždy vyřešit.

Obrovské vzdálenosti mezi jednotlivými měřicími body i použití různých měřicích přístrojů by měly zaručit dostatečnou přesnost provedených pokusů.

"Když budou naše zařízení pracovat správně, věřím, že máme šanci nade vši pochybnost zjistit, zda je anomálie skutečná," tvrdí geofyzik Tang Keyun. Lepší příležitost než dnes ráno už se čínským vědcům  dlouho nenaskytne.

Kde sledovat zatmění

Pokud se dnes brzy ráno zrovna nebudete nacházet někde v Indii, Číně nebo nad Tichým oceánem, pak nejdelší úplné zatmění tohoto století na vlastní oči neuvidíte. Přesto nezoufejte, on-line se na něj můžete podívat u nás na iDNES.cz - ZDE.

S dnešním zatměním bude zřejmě spojován ještě další primát – je totiž nanejvýš pravděpodobné, že ho bude sledovat vůbec největší počet lidí, zřejmě až dvě miliardy, neboť Indie a Čína patří mezi dva nejlidnatější státy světa.

Zdroj: www.newscientist.com, www.astro.cz

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....