Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Co je malé, je hezké. Platí to stále více i pro družice

  10:44
Jan Kolář pro Technet.cz - Studenti Univerzity Jižní Kalifornie postavili malou družici, jejíž konstrukce vychází z koncepce "krychlových družic" neboli cubesatů. Svoji družici dali studenti jméno Aeneas po bájeslovném zakladateli římského národa.

Satelit Aeneas

To není dnes již nic výjimečného. Na desítkách univerzit na celém světě již postavením jednoduché konstrukce i vybavení krychlové družice získali studenti první praktické zkušenosti pro budoucí kariéru profesionálů v některém z oborů kosmonautiky.

Středeční sloupek

Vždy ve středu vychází na Technet.cz sloupek od jednoho z našich předních odborníků.

Pravidelně se zde budete setkávat s názory biochemika, bývalého předsedy Akademie věd a dnes předsedy Učené společnosti, Prof. RNDr. Václava Pačese, DrSc., neuropatologa MUDr. Františka Koukolíka, DrSc. a šéfa České kosmické kanceláře a specialisty na dálkový průzkum Země Doc. Ing. Jana Koláře, CSc.

Snaha o zmenšování družic má hlavně ekonomický důvod, zejména v dnešní ekonomicky ne příliš úspěšné době. Krychlové družice představují finančně efektivní způsob, jak zkoumat nové družicové koncepce a testovat nové možnosti jejich využití. To, co vyžaduje sto i více milionů dolarů na postavení velké družice a desítky milionů dolarů za vypuštění, lze v případě krychlových družic dosáhnout za řádově nižší cenu. Úsporu představuje jednodušší konstrukce družice i možnost přidat ji jako malý doplněk na raketu k hlavnímu nákladu.

Naplnění této koncepce však není snadné, protože to znamená přijít s inovačním řešením, jak na podstatně menším prostoru umístit všechny potřebné prostředky pro zajištění srovnatelných možností jako u běžných družic. Konkrétní podoba řešení závisí na plánovaném použití družice.

V případě družice Aeneas se univerzitní tým zaměřil na sledování námořní nákladní dopravy na otevřeném oceánu. Hlavními problémy v této souvislosti bylo vyvinout pro malou družici nástroj na její tříosou stabilizaci a zařídit osazení družice nutnou parabolickou anténou, která přesáhne velikost vlastního těla malé družice. Ani jeden prvek nebyl zatím u malých družic použit.

Jejich orientace je zpravidla udržována jen přibližně, pokud vůbec. V kladném případě jde o jednoosou stabilizaci kdy stanovená osa udržuje s jistou přesnosti směr na vybrané vesmírné těleso (Zemi, Slunce nebo jasnou hvězdu).

Řešení poskytly minigyroskopy, i když se objem krychlové družice musel navýšit o další moduly. Celkem je Aeneas sestaven ze tří standardních krychlí, které jsou uvnitř propojeny. Má tak tvar kvádru o rozměrech 10 × 10 × 30 cm s hmotností 3,7 kg.

Dalším prvkem, neobvyklým u malých družic, je parabolická anténa o průměru půl metru, která je potřebná pro přenos dostatečného objemu dat. Její unikátní konstrukce si vyžádala tři roky vývoje, než se dosáhlo jak požadovaného výkonu 1W na frekvenci 2,4 GHz, tak i velikosti ve složeném stavu ne větším než je bochník chleba.

O autorovi

Doc. Ing. Jan Kolář, CSc.

Vystudoval jadernou fyziku. Je průkopníkem využívání pozorování Země z družic a odborníkem na kosmonautiku.

Přednáší dálkový průzkum na Univerzitě Karlově. Založil a je ředitelem České kosmické kanceláře, která podporuje rozvoj kosmických aktivit a zapojení do mezinárodní spolupráce, především s Evropskou kosmickou agenturou.

Je členem správní rady Mezinárodní astronautické akademie IAA a odborné komise Mezinárodní astronautické federace IAF.

Družice Aeneas je první družici z kategorie malých, která sleduje pohyb objektů na zemském povrchu. Pohybuje se po oběžné dráze ve výšce 480 – 770 km, na kterou byla spolu s deseti dalšími malými družicemi vynesena v polovině září raketou Atlas V z kosmodromu Vandenberg v Kalifornii.

Tyto družice byly doplňkem k hlavnímu účelu startu, kterým bylo vypuštění dvou sledovacích družic vojenského námořnictva USA o celkové hmotnosti 6,5 tuny. Náklady na dopravu u čtyř malých družic sponzorovala NASA, u sedmi ostatních pak Národní organizace pro průzkum.

Není pochyb, že po schopnosti vyvinout a postavit malé družice bude ve světě všeobecně stále větší poptávka a že užívání malých a menších družic bude nahrazovat dosavadní koncepce stavby umělých družic.

V této souvislosti je škoda, že se u nás nepodařilo pokračovat ve vývoji vlastních družic Magion, které v osmdesátých a devadesátých letech patřily ve své kategorii ke světové špičce. Perspektivy ve využití této koncepce v budoucnu jsou dostatečným důvodem, aby se stavbě malých družic – alespoň v podobě studenských projektů – začala na technických univerzitách věnovat potřebná pozornost, motivovaná i odpovídající podporou ze strany státu.

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.
Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.

Potravinové dózy jsou nepostradatelnou součástí každé domácnosti. Jak ale zajistit, aby v nich potraviny zůstaly dlouho čerstvé? Na to jsme se...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....