Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Indové jako první uspěli napoprvé. Dostali sondu k Marsu

  16:35
Indie se ve středu připojila ke třem vesmírným agenturám, které k Marsu úspěšně dopravily své sondy. Předtím se to povedlo Spojeným státům, Rusku a Evropě (ESA).

Indická sonda Mangalján dnes po desetiměsíční cestě od Země úspěšně vstoupila na oběžnou dráhu kolem Marsu. Indie se díky projektu, který si vysloužil uznání i kvůli nízkým nákladům, stala čtvrtou mocností světa, jež dosáhla této planety. Sonda by Mars měla studovat po dobu šesti měsíců.

Indie vyslala robotickou sondu na 780 milionů kilometrů dlouhou pouť loni v listopadu a na dnešek stanovila její přílet k sousední planetě. Jakmile družice ukončila cestu na předem určeném místě oběžné dráhy kolem Marsu, oznámil to světu indický premiér Naréndra Módí.

"Indie dokázala dosáhnout Marsu. Gratuluji vám všem v celé zemi. Dnes se píše historie," řekl Módí podle agentury AFP.

Indickou sondu přivítalo u Marsu i robotické vozítko Curiosity:

24.září 2014 v 05:03, příspěvek archivován: 24.září 2014 v 15:33

Namaste, @MarsOrbiter! Congratulations to @isro and India's first interplanetary mission upon achieving Mars orbit.

a dostalo se mu hned i odpovědi:

24.září 2014 v 05:32, příspěvek archivován: 24.září 2014 v 15:48

Howdy @MarsCuriosity ? Keep in touch. I'll be around.

Dostat sondu k Marsu není vůbec jednoduchá záležitost a většina výprav skončila nezdarem. A z asijských zemí se to zatím nepodařilo žádné. Japonský pokus v roce 1998 i čínský v roce 2011 skončily neúspěšně.

Čína zatím na Mars nedosáhla

Mise byla pro Dillí prestižní hlavně kvůli vesmírnému soutěžení s Čínou, jejíž pokus vyslat kosmickou loď Jing-chuo 1 k rudé planetě ztroskotal v roce 2011 na technických problémech. Číně se naopak již podařilo vlastními silami vynést do kosmu člověka a přistát s robotickým vozítkem na Měsíci.

Experti oceňují indickou misi zvláště kvůli jejím nákladům, které jsou ve srovnání s předešlými projekty nesrovnatelně nižší: mise vyšla na 72 milionů dolarů (1,55 miliardy korun). Je tak nejlevnější meziplanetární misí vůbec a podle Módího byla i levnější, než kolik byly celkové náklady na film Gravity.

Pro srovnání: vyslání sondy MAVEN, kterou vědci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) navedli na oběžnou dráhu kolem Marsu v pondělí, stálo 671 milionů dolarů, a bylo tak skoro desetkrát dražší, upozornila agentura AP.

Hledání metanu

Sonda Mangalján (v hindštině "marsovská vesmírná loď") o hmotnosti 550 kilogramů má nyní nejméně šest měsíců pomocí pěti přístrojů studovat atmosféru Marsu, jeho topografii a nerostné složení.

Ve výbavě má detektor metanu. Plyn, který je jedním z možných signálů minulé či současné přítomnosti života na Marsu, lidské sondy střídavě zachycovaly a pak znovu ne (více zde).

Mangalján je také vybavena barevnou kamerou a infračerveným spektrometrem pro studium minerálního složení povrchu Marsu. Sonda také bude zkoumat, jak se rudá planeta proměnila z relativně vlhkého světa na dnešní pustou krajinu.

Podle vědců je užitečné, že sonda Mangalján bude posílat na Zemi data ve stejném časovém období jako nejnovější sonda NASA MAVEN. Srovnání dat přispěje podle expertů k lepšímu pochopení procesů na Marsu.

Umístit vesmírnou sondu na oběžnou dráhu kolem Marsu není nijak jednoduchý úkol. Více než polovina z předchozích pokusů, 23 ze 41 misí, skončila neúspěchem.

Indie má za sebou i desítky úspěšných vyslání umělých družic na oběžnou dráhu kolem Země a v roce 2008 vypravila i svou první sondu k Měsíci. Mezi další ambiciózní plány této země patří přistání s lunárním vozítkem na Měsíci.

Indie ve vesmíru

Druhá nejlidnatější země světa není ve vesmíru nováčkem, jak by se mohlo zdát, a tak je třeba její plány brát vážně. První družici dostala do vesmíru již v roce 1975. Jmenovala se Arjabháta a byla vypuštěna zdarma z ruského kosmodromu Kapustin Jar v Povolží. Satelit s hmotností 360 kg byl vybaven čtyřmi přístroji pro kosmický výzkum (podrobnosti o historii indického dobývání vesmíru se dozvíte zde).

Nyní má Indie vlastní kosmický přístav na ostrově Šríharikota, který leží asi 100 km severně od Chennai (dříve Madrasu). Odtud vyslala do vesmíru vlastními silami řadu vědeckých i komerčních satelitů a vypravila i úspěšnou misi k Měsíci. V září roku 2009 totiž sonda Chandrayaan 1 (Měsíční loď) objevila, že na této oběžnici Země je voda. Objev byl pak potvrzen ještě dvěma jinými sondami.

Indie má přitom s vesmírem ještě mnohem odvážnější plány. Do roku 2015 chce vlastními silami vyslat do vesmíru dva lidi. O dva roky později by měla ve spolupráci s Ruskem dopravit na povrch Měsíce nepilotovanou sondu.

Pokud by Indie uspěla s pilotovanou misí, stala by se po Rusku, USA a Číně teprve čtvrtou kosmickou velmocí, která dokáže dopravit člověka do vesmíru vlastními prostředky.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....