Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Čína vyslala do vesmíru dva kosmonauty a sličnou kosmonautku

  12:15
Již pátý let čínské rakety s lidskou posádkou završí první desetiletí samostatných čínských pilotovaných letů. Jedna žena a dva muži stráví ve vesmíru více než dva týdny. Posádka by měla zvládnout i přistání u čínského experimentálního vesmírného modulu.

V úterý v 11:38 našeho času začal na kosmodromu Ťiou-čchüan alias Jiuquan Satellite Launch Center v poušti Gobi ve vnitřním Mongolsku (v provincii Kan-Su pátý čínský pilotovaný let. K vynesení posádky slouží rakety CZ-2 F/G (Čchang Čeng, též Chang Zheng, česky Dlouhý pochod) s kosmickou lodí Šen-čou-10 (Shenzhou).

Posádka Shenzhou-10

  • Nie Chaj-šeng (Nie Hai-sheng), narozen 13. října 1964 v malé vesnici nedaleko města Jang-tang v okrese Cao-jang, provincie Chu-pej. Ve čtrnácti letech odešel po smrti otce ze školy živit rodinu. Pak v letech 1983–1987 vystudoval vojenskou vysokou leteckou školu a byl letcem, v lednu 1998 se stal členem oddílu kosmonautů. Má nalétáno téměř 1 500 hodin na několika typech letounů a absolvoval pětidenní let v lodi Shenzhou-6 v říjnu 2005.
  • Čang Siao-kuang (Zhang Xiao-guan) se narodil v květnu 1966, armádním letcem se stal v červnu 1985 a než byl v lednu 1998 vybrán do prvního oddílu kosmonautů nalétal asi 1 000 hodin.
  • Wang Ja-pching (Wang Yaping) se narodila v lednu 1980 ve městě Yantai (provincie Shandong). V čínském vojenském letectvu je od srpna 1997 (tedy od 17 let!) a podílela se na mnoha mimořádných akcích, např. záchraně po zemětřesení ve Wenchuanu, při záplavách i při zajišťování olympiády. Nyní má hodnost majorky. Byla zástupkyní velitele letky a má za sebou 1 600 letových hodin. V květnu 2010 se stala členkou druhého oddílu čínských kosmonautů.

Na palubě jsou tři kosmonauti. Hlavní posádku, vybranou letos v dubnu, tvoří podle očekávání záložní posádka loňského letu Shenzhou-9. Velitelem je veterán, nyní generál-major Nie Chaj-šeng (Nie Hai-sheng), palubním inženýrem je Čang Siao-kuang (Zhang Xiao-guan), který bude mít ve funkci operátora orbitálního modulu na starosti i setkávací a spojovací manévry. Navíc mu při výukové hodině pro čínské školáky bude přisouzena i role režiséra a kameramana. Tuto hodinu povede palubní specialistka ve funkci operátorky přistávacího modulu a druhá čínská kosmonautka Wang Ja-pching (Wang Yaping). Ta zodpovídá především za odborný program expedice (asistentka laboratoře).

"Předvedu jisté fyzikální experimenty ve stavu beztíže," řekla podle ČTK 33letá žena v pondělí na tiskové konferenci posádky.

Záložní posádku tvoří velitel Liu Boming (veterán z mise Shenzhou-7 v září 2008), palubní inženýr-operátor Pan Zhanchun a asistentka laboratoře Deng Qingming.

Božská země a Nebeský palác

Šen-čou

Jméno transportní kosmické lodi Šen-čou (Shenzhou), by se dalo do češtiny přeložit jako Božská loď nebo též Božská země, což je básnický název Číny.

Transportní kosmická lod Šen-čou (Shenzhou) byla vyvinuta v rámci Projektu 921 a konstrukčně vychází z ruské kosmické lodi Sojuz. Má startovní hmotnost 7,8 až 8 tun, její celková délka je 8,9 metru a maximální průměr 2,8 metru.

Sestává ze tří modulů: hermetizovaného válcového tzv. orbitálního modulu s prostorem asi 4 m³, hermetizovaného ogiválního návratového modulu s prostorem asi 6 m³ a nehermetizovaného válcového motorového modulu. Uvádí se, že loď je zhotovena z přibližně 100 tisíc součástí, tvořících přibližně 600 přístrojů a zařízení. Od roku 1999 do konce roku 2002 byla v rámci testování čtyřikrát úspěšně vypuštěna v bezpilotním režimu.

Tchien-kung 1 (Tiān​gōng yī​hào, česky Nebeský palác) je první čínská kosmická stanice, vypuštěná 29. září 2011, takže nyní je na oběžné dráze asi 620 dnů.

Kosmické lodi Šen-čou 8 a 9 s ní uskutečnily čtyři setkání, poslední korekce dráhy byla provedena letos v květnu. Hmotnost stanice je kolem 8,5 tun, délka 10,4 metrů, maximální průměr 3,35 metrů a objem obytného prostoru je 15 m³.

Před startem

Konkrétní přípravy začaly asi 70 dnů před startem, když byla koncem března kosmická lod Šen-čou letecky dopravena z Pekingu na kosmodrom. Na přelomu dubna a května byla na kosmodrom dopravena i nosná raketa a 19. května byla loď vybavena pohonnými látkami.

Následně byla 21. května snížena dráha stanice pro snadnější dosažení lodi s posádkou a 3. června byla raketa vyvezena z montážní budovy na startovní rampu. V původních neoficiálních odhadech se počítalo se startem 7. června. Při posunutém startu se spojení lodi a stanice uskuteční 13. června a bude trvat asi 15 dnů.

Po odletu expedice dojde k ukončení činnosti stanice v automatickém režimu a navedení do zemské atmosféry. Druhá stanice má startovat zřejmě v polovině roku 2015.

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....