Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. března 2023 Radek

Chlazené spodní prádlo z Apolla používají i piloti formule 1

Projekt Apollo přinesl řadu poznatků, které jsou využívány i v běžném životě. Speciální matrace zabraňují u dlouho ležících pacientů vzniku proleženin. Konstruktéři Saturnu 5 pomohli vyvinout dávkovač inzulínu pro diabetiky.

Let na Měsíc nebyl jediným výsledkem projektu Apollo | foto: Reuters

Veřejnost chápala projekt Apollo jako součást soutěže mezi USA a SSSR o technickou nadřazenost. Naproti tomu vědci – především astronomové a planetologové – očekávali od opakovaných expedic kosmonautů na Měsíc definitivní odpověď na otázku, jak naše planeta přišla ke svému souputníkovi. Jejich očekávání se však splnilo jenom zčásti. 

Jak vznikl Měsíc

V šedesátých létech minulého století existovaly v podstatě tři teorie o vzniku Měsíce. Podle první toto těleso vzniklo společně se Zemí z původního materiálu protoplanetárního disku. Podle druhé připutovalo z jiných oblastí sluneční soustavy a bylo zachyceno naší planetou. A konečně podle poslední představy vzniklo z materiálu, který vyvrhl ze zeměkoule obrovský náraz planety srovnatelné velikostí s Marsem.

První teorie vzala brzy zasvé po analýze dovezených vzorků měsíčních hornin prvními expedicemi, ale rozhodování mezi zbývajícími dvěma názory trvalo až do roku 1984. Tehdy převládla dodnes přijímaná představa zrození Měsíce po gigantické srážce, která v dobách zrodu sluneční soustavy byla jevem zcela obvyklým.

Důležité bylo zjištění, že dopady menších těles na měsíční povrch jsou časté i v geologické současnosti. Vedlo totiž k postupnému zrodu koordinovaných mezinárodních programů sledování planetek, nebezpečně se přibližujících k Zemi a představujících proto hrozbu lidské civilizaci.

Kosmické znalosti pro medicínu

Projekt Apollo byl bezesporu nákladný, ale na druhou stranu dokázali odborníci řadu technologií zužitkovat mnohdy v nečekaných směrech.

Například konstruktéři rakety Saturn 5 museli vyvinout speciální metody velice přesného a citlivého ovládání ventilů, dodávajících pohonné látky do pětice motorů v prvním stupni. Miniaturizovaná forma tohoto zařízení vedla v sedmdesátých letech k vyvinutí přesného dávkovače léků pro pacienty, především inzulínu pro cukrovkáře.

Nebo chlazené spodní prádlo, vyvinuté pro měsíční skafandry, se uplatnilo v mnoha odvětvích. Nikoho nepřekvapí, že je používají například hasiči či opraváři v horkých zónách atomových reaktorů, či piloti formule 1 ve svých hermetických ohni odolných kombinézách. Ale že našly uplatnění i v medicíně u lidí trpících genetickou poruchou, která znemožňuje tělu efektivně odvádět teplo do okolí, napadlo málokoho.

Nečekaná uplatnění

Pružné nedeformovatelné výplně přezůvek měsíčních skafandrů zužitkovala například známá firma Reebok při vylepšování svých bot pro atlety. Podobně našel využití i vynález pěnové výplně pro křesla kosmonautů, zajišťující rovnoměrné rozložení přetížení jejich těl v průběhu brzděni při návratu atmosférou.

Matrace zhotovené z tohoto materiálu pomáhají zabránit proleženinám u pacientů trvale upoutaných na lůžko. Na druhé straně běžně tradované tvrzení, že "suchý zip" – Velcro – je vedlejším produktem projektu Apollo, je nesprávné. Byl vymyšlen ve Švýcarsku již ve čtyřicátých letech, ale díky měsíčnímu programu se stal všeobecně známým a měl obrovský komerční úspěch.

Totéž platí i o tepelně odolném teflonu a jiných podobných polymerních materiálech, do té doby velice drahých. Efektivnější metody jejich výroby ve větších množstvích umožnily jejich použití i v běžném životě, například pro potahování kuchyňských pánví, tak oblíbených na konci minulého století.

  • Nejčtenější

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Ukrajinské námořnictvo vstává z popela. Posílí ho korvety a minolovky

I když se vede válka na moři v rámci současného rusko-ukrajinského konfliktu jen omezeně, schopnost Ukrajiny udržet...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umělá inteligence si sama najala člověka, aby vyřešil její problém

Umělá inteligence, která lže, aby z člověka vymámila spolupráci, bez které by nemohla vyřešit problém, může být noční...

Pět skvělých rad, jak nebýt na sociálních sítích za troubu

Pojmenovali jsme nejčastější prohřešky na internetu a sociálních sítích a přinášíme rady, jak jim předejít. Třeba se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přistání čínské laboratoře na Marsu byl úspěch. Teď má však problém

Premium Už je to dva roky, co se k Marsu sletěly tři sondy. Jedna ze Spojených států, druhá vyslaná Saúdskou Arábií a třetí z...

Japonsko muselo za letu zničit novou vesmírnou raketu včetně nákladu

Japonské vesmírné agentuře JAXA se nedaří dostat do vesmírného prostoru svou zbrusu novou raketu H3. Na druhý pokus...

Pětiměsíční vesmírná mise na ISS skončila, astronauté jsou v pořádku na Zemi

Po pětiměsíční misi na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se na Zemi v pořádku vrátila čtyřčlenná posádka. Dva...

Přistání čínské laboratoře na Marsu byl úspěch. Teď má však problém

Premium Už je to dva roky, co se k Marsu sletěly tři sondy. Jedna ze Spojených států, druhá vyslaná Saúdskou Arábií a třetí z...

Před 15 lety letěl do kosmu první evropský „náklaďák“

Až do roku 2008 létaly k Mezinárodní vesmírné stanici jen lodě z Ruska a USA. To se změnilo 9. března 2008, kdy na svou...

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...