Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Chlazené spodní prádlo z Apolla používají i piloti formule 1

Projekt Apollo přinesl řadu poznatků, které jsou využívány i v běžném životě. Speciální matrace zabraňují u dlouho ležících pacientů vzniku proleženin. Konstruktéři Saturnu 5 pomohli vyvinout dávkovač inzulínu pro diabetiky.

Let na Měsíc nebyl jediným výsledkem projektu Apollo | foto: Reuters

Veřejnost chápala projekt Apollo jako součást soutěže mezi USA a SSSR o technickou nadřazenost. Naproti tomu vědci – především astronomové a planetologové – očekávali od opakovaných expedic kosmonautů na Měsíc definitivní odpověď na otázku, jak naše planeta přišla ke svému souputníkovi. Jejich očekávání se však splnilo jenom zčásti. 

Jak vznikl Měsíc

V šedesátých létech minulého století existovaly v podstatě tři teorie o vzniku Měsíce. Podle první toto těleso vzniklo společně se Zemí z původního materiálu protoplanetárního disku. Podle druhé připutovalo z jiných oblastí sluneční soustavy a bylo zachyceno naší planetou. A konečně podle poslední představy vzniklo z materiálu, který vyvrhl ze zeměkoule obrovský náraz planety srovnatelné velikostí s Marsem.

První teorie vzala brzy zasvé po analýze dovezených vzorků měsíčních hornin prvními expedicemi, ale rozhodování mezi zbývajícími dvěma názory trvalo až do roku 1984. Tehdy převládla dodnes přijímaná představa zrození Měsíce po gigantické srážce, která v dobách zrodu sluneční soustavy byla jevem zcela obvyklým.

Důležité bylo zjištění, že dopady menších těles na měsíční povrch jsou časté i v geologické současnosti. Vedlo totiž k postupnému zrodu koordinovaných mezinárodních programů sledování planetek, nebezpečně se přibližujících k Zemi a představujících proto hrozbu lidské civilizaci.

Kosmické znalosti pro medicínu

Projekt Apollo byl bezesporu nákladný, ale na druhou stranu dokázali odborníci řadu technologií zužitkovat mnohdy v nečekaných směrech.

Například konstruktéři rakety Saturn 5 museli vyvinout speciální metody velice přesného a citlivého ovládání ventilů, dodávajících pohonné látky do pětice motorů v prvním stupni. Miniaturizovaná forma tohoto zařízení vedla v sedmdesátých letech k vyvinutí přesného dávkovače léků pro pacienty, především inzulínu pro cukrovkáře.

Nebo chlazené spodní prádlo, vyvinuté pro měsíční skafandry, se uplatnilo v mnoha odvětvích. Nikoho nepřekvapí, že je používají například hasiči či opraváři v horkých zónách atomových reaktorů, či piloti formule 1 ve svých hermetických ohni odolných kombinézách. Ale že našly uplatnění i v medicíně u lidí trpících genetickou poruchou, která znemožňuje tělu efektivně odvádět teplo do okolí, napadlo málokoho.

Nečekaná uplatnění

Pružné nedeformovatelné výplně přezůvek měsíčních skafandrů zužitkovala například známá firma Reebok při vylepšování svých bot pro atlety. Podobně našel využití i vynález pěnové výplně pro křesla kosmonautů, zajišťující rovnoměrné rozložení přetížení jejich těl v průběhu brzděni při návratu atmosférou.

Matrace zhotovené z tohoto materiálu pomáhají zabránit proleženinám u pacientů trvale upoutaných na lůžko. Na druhé straně běžně tradované tvrzení, že "suchý zip" – Velcro – je vedlejším produktem projektu Apollo, je nesprávné. Byl vymyšlen ve Švýcarsku již ve čtyřicátých letech, ale díky měsíčnímu programu se stal všeobecně známým a měl obrovský komerční úspěch.

Totéž platí i o tepelně odolném teflonu a jiných podobných polymerních materiálech, do té doby velice drahých. Efektivnější metody jejich výroby ve větších množstvích umožnily jejich použití i v běžném životě, například pro potahování kuchyňských pánví, tak oblíbených na konci minulého století.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....