Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Důchod podle termitů? Staří slouží jako sebevražedné bomby, objevili Češi

  9:00
Napadení termiti jednoho jihoamerického druhu se brání i tím, že prasknou a z jejich těla se vyvalí jed. Nejnebezpečnější látky vytváří staří, a tedy už nepotřební jedinci, které je možné obětovat bez velkých ztrát pro kolonii, tvrdí skupina vědců s většinovou českou účastí.

Starší dělník s viditelnými zásobami modrých krystalů (vpravo dole) v porovnání s mladším jedincem. Termit viditelný po rozkliknutí nahoře je voják. | foto: R. Hanus

Když je nouze nejvyšší a je zapotřebí obětí, u termitů Neocapritermes taracua zachraňují situaci především stařenky a starci. Celý život si v těle střádají látky, které z nich dělají živé chemické bomby.

Říká to v novém čísle časopisu Science (placená studie zde) skupina vědců, v níž mají hlavní slovo Češi. Jsou to odborníci z pražského Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB, ústavu, kde pracoval A. Holý), Univerzity Karlovy a brněnského CEITECu. 

Prasklí za vlast

"Objev se stal ve své podstatě náhodou. Při zkoumání jiných druhů jihoamerických termitů v terénu si před několika lety dva z nás, Jan Šobotník a jeho belgický kolega Thomas Bourguignon, s překvapením všimli zvláštního chování termitů druhu Neocapritermes taracua," říká další z autorů studie Robert Hanus z Ústavu organické chemie a biochemie.

Termit s prasklým tělem. V kapce za jeho hlavou je jed, ale také část jeho orgánu (to tmavé jsou střeva). Modré krystaly se v kapce rychle rozpustily.

Když se termiti tohoto druhu dostali do úzkých – napadli je jiní termiti nebo mravenci – jejich tělíčko prasklo. Vyvalila se z něj tekutina, jež útočníkům nesvědčila: "Tekutina, která se objeví na těle dělníka, je vysoce toxická," říká Robert Hanus a upřesňuje: "Pokud se s ní dostanou do styku termiti jiných termitích druhů, které žijí ve stejné oblasti jihoamerického pralesa a představují pro náš druh konkurenci, obvykle v řádu minut hynou."

Sebeobětování dělníků termitů nebylo pozorováno úplně poprvé. U jiných druhů ovšem nebývá tak propracované a "munici" často představují jenom exkrementy z těla hmyzu. Ty jsou také nebezpečné, ale v okamžiku smrti speciálně vyrobený jed je úplnou vědeckou novinkou. U jiného druhu nebyl pozorován.

Explozivní geronti

Práce českých a belgických odborníků také ukázala, že ne každý jedinec je stejně dobrá živá bomba. Záleží, co nosí na zádech.

Základ jedu, samotná tekutina v případě druhu Neocapritermes taracua vzniká zřejmě ve slinných žlázách termitů (není to úplně jisté). Aby se stala opravdu jedovatou, musí ještě projít chemickou reakcí.

K té dochází až při kontaktu s modrými "krystaly", které jsou umístěné až na povrchu tělíčka, v jakémsi vaku na zádech. Krystaly vznikají ve žlázách na bříšku termitů a obsahují určitou bílkovinou s malou příměsí mědi. Při prasknutí termita fungují patrně jako katalyzátor. Čím více má jedinec modrých krystalů v těle, tím je vzniklá látka jedovatější a nebezpečnější, ukázalo se v experimentech.

Krystalů přitom v tělech dělníků termitů přibývá s věkem. Staří dělníci tak jsou nejúčinnější výbušniny v kolonii.

Co s nimi jiného...

Proč by to tak mělo být? Nabízí se jedna velmi přesvědčivá odpověď: druh tak vyřešil neobvyklým způsobem otázku co se starými a slabými, před kterou stojí všechen společenský hmyz.

Krystal na těle termita na snímku z elektronového mikroskopu. Fotografie je barevně upravená.

Potíž vzniká tím, že roky, měsíce či týdny života hmyzu nic nepřináší. Jedinci nejsou tak vyvinutí, aby dokázali učit a předávat své dovednosti, jsou zbytní. Stárnutí je navíc u této skupiny organismů neúprosnější než u nás. Opravovat tělo je z fyziologického hlediska drahé, život společenského hmyzu je tak obrazně řečeno jen dlouhé opotřebovávání původně dokonalého stroje. U termitů tak například během života postupně slábne i jejich hlavní pracovní nástroj, kusadla.

Co pak s těmi "mrzáky", ptá se evoluce každého druhu. Některé druhy odpovídají tak, že staré jedince posílají na ty nejnebezpečnější pracovní úkoly či rovnou do boje. Mimo mravenčí hnízda tak nejspíše potkáte právě staré jedince, zatímco mladí mohou naplno využívat svých schopností v bezpečí domova.

Termití styl života je trochu jiný než u mravenců, to však neznamená, že by nebyl nebezpečný: "Termiti jsou v tropických lesích neobyčejně hojní a jsou nesmírně oblíbenou potravou mravenců, kterým se musí bránit. Navzájem si konkurují a o teritorium bojují i jednotlivé druhy a kolonie termitů," říká Robert Hanus.

U termitů se tak vyvinula specializovaná kasta vojáků. Ta ani u tohoto druhu ovšem nevybuchuje. Zřejmě proto, že je určena pouze k boji, a tak se během života neopotřebovává prací, odhadují vědci.

Ale bojovat musí být připraveni i dělníci. Za běžných okolností ovšem jen svými čelistmi. "Dělníci 'vybuchují', pouze pokud jsou v bezvýchodné situaci, například když čelí přesile protivníků nebo útoku zezadu či zboku," říká Robert Hanus. Jinak mladí i starší jedinci volí konvenční taktiku: zaútočit, nebo utéct.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....