Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Český objev: pavouk se maskuje za mravence, jak se mu to hodí

Český vědec objevil geniální příklad evoluce: popsal strategii pavouka, jenž v boji o přežití odpuzuje lovce jednou mravenčí podobou a jindy zase podobou a chováním pavouka.

Pavoučí mimik rodu micaria | foto: Profimedia.cz

V živočišné říši žije několik druhů pavouků (takzvaných mimiků), kteří se před predátory maskují dokonalou mravenčí podobou. Mnohem více je však jakýchsi "nepodařených" mimiků, kteří vypadají jako mravenci jen částečně. Vyskytují se téměř na celém světě. A zoologové si dlouho lámali hlavu, proč právě tito "nepodaření herci" přežili a nebyli dávno vyhubeni predátory.

"Dlouho nám nebylo jasné, proč zrovna v jejich případě neplatí klasický evoluční model," říká Stanislav Pekár z Ústavu botaniky a zoologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. A nabízí vlastním výzkumem ověřenou teorii: v místech, kde se vyskytují tito pavouci s nedokonalou podobou mravence, se často vyskytují predátoři, kteří loví jak pavouky, tak mravence. Pokud by byl tedy tento "mimik" dokonale maskován mravenčím kabátem jako jiní "kolegové", nežil by dlouho. Mnohem lépe ho chrání poloviční mravenčí a pavoučí podoba.

Výsledek Pekárova bádání zveřejnil nedávno prestižní vědecký časopis American Naturalist, který se věnuje evolučním změnám. A Pekárův objev je představen jako názorná ukázka takových změn.

V nedokonalosti je síla

 "Zdánlivě povrchní či nedokonalé maskování pavouka za mravence je přímo geniálním výtvorem přírody. Ten pavouk si vybalancoval takovou podobu, že mate predátory, kteří loví mravence, i ty, kteří si pochutnávají na pavoucích.

Mravencopavouci

Klasický pavoučí mimik, který je k nerozeznání od mravence. Tento je druhu Myrmarachne plataleoides. Žije tam, kde mu jako „mravenci“ nehrozí nebezpečí.

Pavoučí mimik Myrmarachne plataleoides, který je k nerozeznání od mravence.

Pavoučí mimik rodu micaria

Mimik rodu micaria, jehož evoluce chrání tím, že se podobá mravenci, ale zachoval si částečnou podobu i schopnosti pavouka.

Jeho místo je někde mezi. V nedokonalosti je jeho síla," shrnuje v nadsázce Pekár. Jeho objev vychází z dlouhodobého pozorování obou zmíněných typů predátorů (hlavně ptáků). A "defektní" pavouk zmátl dokonale oba.

Jen pro názornost: pavouk má čtyři páry noh, tělo a hlavohruď. Mravenec jen tři páry noh a trup rozdělený na tři části - hlavu, hruď a zadeček. No a pavoučí mimik si zatažením koncové části těla vytvořil mravenčí pseudozadeček.

A aby nebylo přeměn dost, přední pár noh vydává za mravenčí kusadla, takže má pozorovatel dojem, že vidí skutečného mravence.

Ohromující obranná taktika

 A jak vypadá obranná taktika takového "mravencopavouka"?

Když se k němu zezadu přiblíží lovec mravenců, překvapí ho mimik raketovým únikem. Jeho hbitost je podle Pekára srovnatelná s atletem, jenž v mžiku vyvine rychlost 80 km/h. A to žádný mravenec nedokáže. "No a pro lovce pavouků je zase mravenec kvůli své kyselině i nestravitelnému krunýři naprosto nechutný, takže nechá přestrojeného pavouka raději být," dodává Pekár.

Pavoučí enzym v pracím prášku?

Výzkum pavouků může mít kromě studia evolučního vývoje i velmi praktické důsledky.

V těle šplhalky obecné například Pekár objevil enzym, který jí umožňuje lovit i v mrazech. Na vědce se už obrátili Dánové, kteří se pokoušejí vyvinout prací prášek, s nímž by se dalo prát při pouhých 20 °C, což by znamenalo obrovské úspory energie.

Někteří pavouci mají například tak citlivé receptory, že cítí vibrace listu banánovníku, když na jeho druhém konci dosedne moucha. Vědci se zamýšlejí, zda by se stejného principu nedalo využít v některých přístrojích.

Pekár zjistil i to, že pavouci si vybírají stravu podle toho, co jejich tělo právě potřebuje. I tím by se mohli lidé v budoucnu inspirovat.

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....