Čtvrtek 28. ledna 2021, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. ledna 2021 Otýlie

Česko má v roce 2020 rekordní počet úmrtí, ukázala nová data. Kvůli covidu

  18:00
Nová data Českého statistického úřadu potvrzují, že covid-19 významně zasáhl do statistik celkového počtu úmrtí. Dostupná data z druhé poloviny října zaznamenala 3 569 úmrtí, což je nejvyšší týdenní hodnota za posledních 25 let. Neveřejná data z evidence obyvatel potvrzují, že týdenní úmrtnost ještě dále poroste.

Statistiky ukazují počet nadúmrtí v CŘ | foto: montáž: Pavel Kasík, Technet.cz

Nadúmrtí

Počet lidí, kteří v daný časový úsek zemřeli navíc oproti dlouhodobému průměru. Vycházíme z veřejných dat ČSÚ a neveřejných dat MV ČR.

Druhá vlna covidu-19 v Česku je podle oficiálních statistik  spojována zatím s více než 7 800 úmrtími. Pokud by platilo, že lidé zemřeli tzv. „s covidem“, tedy že měli pozitivní test na covid, ale covid jejich smrt nezavinil, nestoupl by celkový počet zemřelých. Jak už ale minimálně dva týdny víme, tak tomu není.

Naopak, pohled na statistiky nadúmrtí ukazuje jasnou souvislost. V týdnech, kdy stoupá počet zemřelých s potvrzenou infekcí covid-19, stoupá i celkový počet úmrtí. Každý týden je počet nadúmrtí dokonce větší, než je počet potvrzených úmrtí souvisejících s covidem-19. To může indikovat, že na covid-19 umírá ještě více lidí, než zachycují současné statistiky ministerstva zdravotnictví.

Porovnejte celkový počet úmrtí s počtem úmrtí na covid-19 v interaktivním grafu:

Kolik lidí zemřelo v Česku navíc?
Jak se v Česku projevila pandemie covid-19 na celkovém počtu úmrtí?
Zdroj dat: MV ČR, MZ ČR, Český statistický úřad

V grafu můžete přepínat mezi daty od Českého statistického úřadu (veřejně dostupná zde) a zatím neveřejnými daty vycházející z evidence obyvatel ministerstva vnitra (data v evidenci jsou postupně doplňována až 30 dní zpětně, proto uvádíme jako poslední součet do 1. listopadu).

Týdenní čísla jsou nejvyšší za 25 let

O nadúmrtích jsme psali už v polovině listopadu a o týden později. Informovali jsme o tom, že dostupná data ukazují, jak významně zasáhl covid-19 do celkového počtu úmrtí. A pokaždé se objevily reakce, že „pořád to není tolik jako na začátku roku 2018“. Jenže zatímco v roce 2018 už víme, že šlo o vrcholek.

Covid-19 je evidentně hlavním důvodem pro vzestup úmrtí na podzim 2020....

Ze stránek Českého statistického úřadu, data z 1.12.2020. Covid-19 je evidentně hlavním důvodem pro vzestup úmrtí na podzim 2020. Přestože ve statistikách se zatím nepromítl vrchol podzimní vlny, dosahuje týdenní počet úmrtí za 43. týden (19. až 25 října) rekordních 3 569 zemřelých, což je 72 % nad dlouhodobý průměr pro dané období.

Zdroj: Český statistický úřad

Navíc v roce 2018 bylo vysokého počtu dosaženo v březnu, kdy je průměrný počet úmrtí vyšší, a jde tak „pouze“ o 24% nadúmrtnost. Zato 43. týden v roce 2020 se svými 3 569 úmrtími překročil dlouhodobý říjnový průměr o 72 %.

Poslední týden v zatím neúplných statistikách ČSÚ navíc podle všeho nebude nejvyšší hodnotou za rok 2020. Zatím neveřejná data z evidence obyvatel ministerstva vnitra ukazují, že následující týden (první týden v listopadu) zemřelo v Česku ještě více lidí. A teprve v polovině listopadu začal klesat počet úmrtí souvisejících s covidem-19 uváděný ve statistikách ministerstva zdravotnictví. I tak je hodnota ze 43. týdne nejvyšší za posledních 25 let..

Na podzim 2020 umíral rekordní počet lidí denně

Až do letošního roku byl v krátké historii České republiky dnem s největší úmrtností 24. prosinec 1995. Během tehdejší chřipkové epidemie zemřelo za jediný den 535 lidí. Letošek ale nechává na tento neblahý rekord zapomenout.

Na přelomu října a listopadu 2020 každý den umíralo více lidí než na Štědrý den před 25 lety. Během 44. týdne, tedy od 26. října do 1. listopadu, zemřelo celkem nejméně 4 032 lidí. Průměrně tedy 576 lidí denně. Dlouhodobý průměr pro říjen se pohybuje těsně pod 300 úmrtí za den.

Data z evidence obyvatel jsou zatím neúplná

Počty mrtvých se budou určitě ještě o něco zvyšovat. Tyto údaje pochází z databáze evidence obyvatelstva, která si nedělá nároky na úplnost. Jak již bylo řečeno, údaje zatím nejsou kompletní. To ani není úkolem databáze, ověřené údaje vydává až po kontrole Český statistický úřad.

Evidence obyvatel má ovšem údaje pro následující 44. týden s velkou pravděpodobností téměř kompletní. S takovým odstupem bývají obvykle rozdíly proti konečným statistikám ČSÚ velmi malé. Zhruba řečeno je evidence obyvatel přesná po dvou týdnech na cca 90 procent, téměř všechna zbylá úmrtí se pak do statistiky dostanou během dalších dvou týdnů. Od konečného výsledku ČSÚ se pak tedy cca měsíc staré statistiky evidence liší maximálně o jednotky procent, obvykle spíše o desetiny procent.

Zobrazit více
Sbalit

Další týden byl/bude horší

Na přelomu října a listopadu ovšem nám dostupné spolehlivé údaje prozatím končí. Pro týden od 2. listopadu, tedy 45. týden, už jsou velmi neúplné. Ale i ty zatím nasvědčují tomu, že ten bude co do počtu úmrtí ještě výrazněji nadprůměrný.

Pro druhý listopad je v evidenci uveden údaj 609 úmrtí. Počty úmrtí tedy vystoupaly zhruba na dvojnásobek dlouhodobého průměru. Přitom právě ve 45. týdnu statistiky ministerstva zdravotnictví zaznamenaly zatím nejvyšší počet „úmrtí v souvislosti s covidem-19“. Ve 44. týdnu jich bylo zaznamenáno 1 337, ve 45. týdnu, tedy tom, ze kterého data ještě nemáme, pak 1 499.

Celkové počty zemřelých stoupají velmi podobně jako počty zaznamenaných úmrtí v souvislosti s covidem-19. Celkové počty nadúmrtí jsou navíc vyšší než součet dlouhodobého průměru a počtu úmrtí spojovaných s covidem-19 oficiálními statistikami.

Faktorů bude určitě vícero. Jedním budou nepochybně nezachycené a nediagnostikované případy nákazy covid-19. Jak ukazují například pitvy soudních lékařů v Brně, u řady nečekaně zemřelých lidí se covid-19 prokáže při posmrtném vyšetření. 

Dalším faktorem může být vytížení zdravotnického systému, které vede k omezení péče. A část nadúmrtí může mít i jiné příčiny. Na podrobnější analýzy si ovšem budeme muset počkat. Souvislost nárůstu celkového počtu úmrtí s úmrtími na covid-19 je ale už nyní zřejmá snad každému, kdo se na aktuální grafy podívá.

Doplnění: Původní verze článku uváděla, že týdenní úmrtnost v říjnu 2020 (3 569) je nejvyšší za posledních deset let. Následně jsme analýzou dalších historických dat zjistili, že jde o nejvyšší hodnotu za posledních 25 let a do článku jsme tuto informaci doplnili.

  • Nejčtenější

Mluvit o 30 % úmrtí na covid nedává smysl. Realita je horší než statistiky

Česká republika je na čele evropských statistik úmrtí v souvislosti s covid-19. Ministr zdravotnictví se to pokusil...

Čest, talent i služba Hitlerovi. Nejlepší tankista války byl z Jesenicka

Během druhé světové války vznikla po vzoru leteckých es nová kasta es tankových. Patrně nejlepším tankistou 2. světové...

Pro stíhačku balonem. Jak se Západ snažil získat MiG-15 z Československa

Počátkem 50. let se uskutečnily na Západě pozoruhodné skryté operace na získání nového sovětského proudového stíhacího...

Neznalost i naivita. Deset způsobů, jak můžete přijít o všechny bitcoiny

Premium Kryptoměny jako bitcoin nabízejí úplně nový druh financí. S tím se pojí i nové podvody, průšvihy a problémy, které...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

To nejhorší z Windows. Podívejte se na přešlapy z dílny Microsoftu

Historie pamatuje skvělé verze Windows. Najdou se však i vyloženě špatné. Která verze byla ta nejhorší? Co bylo...

Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

  • Další z rubriky

Mluvit o 30 % úmrtí na covid nedává smysl. Realita je horší než statistiky

Česká republika je na čele evropských statistik úmrtí v souvislosti s covid-19. Ministr zdravotnictví se to pokusil...

STO OBJEVŮ: Spor o ruchadlo se táhl roky. I kvůli naivitě vynálezců

Seriál Nástroj, který přinesl revoluci v zemědělství, vymysleli bratranci Veverkové, o tom už dnes není sporu. Zastánci jejich...

STO OBJEVŮ: Největší a nejstarší z objevů, zkrocení ohně, spasil lidstvo

Seriál Kdy přesně člověk zkrotil oheň a začal jej používat jako zdroj tepla, světla a lepší potravy? Nevíme. Zato je jasné, že...

Český badatel řeší záhadu štěchovické atomovky. Stopy vedou do Německa

Premium Badatel Jaroslav Mareš rád rozplétá záhady českých dějin. Během posledního roku se věnoval legendárnímu příběhu...

Mayské matky pravděpodobně rodily v saunách, prozradila badatelka Eleni Dimelisová
Mayské matky pravděpodobně rodily v saunách, prozradila badatelka Eleni Dimelisová

Jak vypadal život mayských rodin? A jak tehdejší ženy prožívaly mateřství? Zeptala jsem se jedné z mála českých odbornic na mayskou kulturu, Eleni...

Po dlouhé nemoci zemřela herečka Hana Maciuchová, bylo jí 75 let

Po dlouhé, těžké nemoci zemřela v úterý v Olomouci herečka Hana Maciuchová. Bylo jí 75 let. „Rozloučení bude pouze v...

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Lucka je mou oporou. Ze synů hokejisté nejspíš nebudou, míní Plekanec

Tomáš Plekanec (38) a Lucie Šafářová (33) promluvili o sportovním nadání dcery Leontýnky i o plánované svatbě. Bývalý...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Jsem řidičem autobusu pražské MHD, lidé mě nepoznávají, říká Václav Kopta

Václav Kopta se v době šíření koronaviru stal řidičem autobusu v pražské MHD. Herec tvrdí, že si tím splnil dávný...