Z čela organizace patřící pod OSN odstoupil muž, který byl „tváří“ IPCC od roku 2002, tedy v době, kdy se pojem globální oteplování či klimatická změna stal součástí hlavních zpráv.
Důvodem jeho odchodu je nakonec žaloba kvůli sexuálnímu obtěžování, kterou proti němu podala jeho podřízená, která pracovla v indickém ústavu TERI, jemuž Pačaurí šéfoval. Dotyčná svého 74letého nadřízeného obviňuje, že ji více než dva roky vytrvale obtěžoval sexuálními návrhy přímo z očí do očí, při vícerých příležitostech se jí nevhodně dotýkal a obtěžoval ji zprávami přes telefon, e-maily. (Podle Pačaurího právníků zprávy mají na svědomí hackeři, kteří „unesli“ Pačaurího účty. Což sice není nemožné, ale na první pohled dosti nepravděpodobné.)
Nakonec se žena, jejíž identita není známa, obrátila na policii. V únoru 2015 se pak o obvinění dozvěděla i veřejnost. Po zveřejnění se přihlásila i další žena, která Pačaurího nařkla z podobného chování v době zhruba před deseti lety.
Šéf IPPC nejprve na začátku týdne prostřednictvím své mluvčí informoval, že se nebude moci účastnit naplánovaného setkání panelu v Nairobi, které probíhá v těchto dnech. V úterý 24. února pak oznámil svou rezignaci (v dopise šéfovi OSN) a řízením organizace byl do zvolení nového předsedy pověřen dosavadní místopředseda, Súdánec Ismáíl Gizúlí.
Pačaurího odchod z čela organizace se ovšem uspíšil jen o několik měsíců. Když byl v roce 2002 zvolen, platilo pravidlo, že šéfové této organizace slouží vždy na dobu přípravy dvou tzv. hodnotících zpráv. Druhá (celkově pátá) zpráva IPCC spadající do Pačaurího období byla uveřejněna na podzim 2014 a všeobecně se předpokládalo, že ve funkci by měl skončit v říjnu 2015, kdy plenární zasedání IPCC zvolí nové vedení.
Kritizovaný předseda
Což neznamená, že se to některým nezdálo už tak příliš pozdě. „Mnoho dobrého pro IPCC neudělal,“ hodnotí jeho působení v čele organizace klimatolog Ladislav Metelka z Českého hydrometeorologického ústavu, který byl do loňského roku zástupcem ČR v IPCC. Není rozhodně sám; po odstoupení Radžendra Pačaurího volala v posledních letech celá řada lidí.
Objevovala se podezření, že by předseda IPCC mohl být v rámci své poradenské činnosti pro energetické společnosti ve střetu zájmů, i když se to nikdy nepodařilo prokázat. Například britský list Daily Telegraph, který takové informace zveřejnil, se nakonec omluvil a zaplatil Pačaurímu náklady na soudní řízení. Ani audit údajně zneužívaných zdrojů neobjevil nic průkazného. Přesto podezření nebylo zcela vyvráceno a Pačaurí byl za možný střet zájmů kritizovaný i na půdě IPCC.
Dalším důvodem byla jeho reakce na nepravdivé informace zveřejněné v rámci IV. hodnotící zprávy IPCC, především zcela nepodložené informace o hrozbě zmizení himálajských ledovců do roku 2035 (naše zpráva zde). „Šlo o zcela evidentní nesmysl, který se do textu dostal díky tomu, že nebyly dodrženy i postupy a pravidla pro úpravu hodnotících zpráv,“ říká Ladislav Metelka a pokračuje: „Pačaurí přesto reagoval podrážděně a nechtěl o kritice výsledků ani slyšet. IPCC na to mělo reagovat jinak a lépe.“
Situace nakonec vedla ke změně předpisů a postupů IPCC (základní změny shrnul Martin Uhlíř v Respektu), ale obraz organizace rozhodně celou událostí dosti utrpěl. Pačaurí přesto odmítl odstoupit a jeho rozhodnutí nikdo nezměnil. Organizační řád IPCC s odvoláním šéfa příliš nepočítá, a tak se členové IPCC dohodli, že šéf panelu dokončí své funkční období podle původního plánu (zjednodušeně řečeno by případné odvolání před soudem zřejmě neobstálo).
Evidentně kvůli situaci kolem Pačaurího ovšem došlo na změnu pravidel pro příštího šéfa IPCC. Ten bude mít funkční období jen na přípravu jediné zprávy, tedy zhruba na šest až sedm let. Pro odcházejícího Pačaurího to není dobré vysvědčení.