Děti polykají magnety pětkrát častěji než před deseti lety

Pohled do statistik v USA ukazuje, že hlavně v posledních letech se výrazně zvýšil počet dětí, které spolknou magnet. Z hlediska celkových zdravotnických statistik je to ovšem stále okrajová záležitost a v drtivé většině případů končí bez následků.

Magnetické kuličky jsou překvapivě zábavnou hračkou i pro dospělé | foto: Profimedia.cz

Jednou z nenápadných, ale významných vymožeností posledních několika desetiletí jsou trvalé (či permanentní) magnety. Vyrábějí se ze sloučenin tzv. kovů vzácných zemin, jako je neodym. Na svou velikosti jsou několikanásobně silnější než běžné železné magnety.

Éra magnetů z kovů vzácných zemin začala v laboratořích v polovině 60. let, o půl století později jsou nezbytnou součástí všech možných zařízení, od aut po počítače. Relativně neznámé a nechtěné kovy vzácných zemin se tak staly strategickým materiálem, se kterým se vedou i obchodní války.

Magnety z nich se zase postupně se dostaly do domácností, nejen jako užitkové magnety, ale třeba jako "skládačky", ze kterých si můžete vytvářet nejrůznější útvary. Malé lesklé kuličky jsou nejen zábavné, ale také dost malé na to, aby se daly spolknout, případně dokonce vdechnout.  Začaly se tak objevovat zprávy o dětech, které magnety spolkly a měly z toho zdravotní komplikace. Jedna kulička není problém, ale pokud se jich do těla dostane více, může dojít ke komplikacím (více zde).

Kolem zpráv o zranění od magnetů se strhla poměrně vášnivá debata, především v USA. Loni tam byl dokonce na jistou dobu pozastaven jejich prodej. Některé organizace dále požadují jejich zákaz a považují je za nebezpečné. Na Novém Zélandu jsou od jara 2013 magnety skutečně zakázané, v USA ani EU takto radikální návrh širokou podporu zatím nezískal.

Několik amerických odborníků se nyní pokusilo zjistit, jak to doopravdy se zraněním magnety je. Neprošli všechny zdravotní záznamy všech dětských pacientů v USA, ale podívali se na síť amerických nemocnic, které slouží jako statisticky významný vzorek celé země (tzv. síť NEISS). Je to jakýsi řez americkým zdravotnickým systémem. Údaje z něj se dají poměrně bezpečně rozšířit na trendy v celé zemi. Ale i tak jde samozřejmě stále jen o odhad.

Z údajů se zdá, že v posledních letech skutečně velmi přibývá dětí, které magnety spolkly. V letech 2002 až 2003 dorazilo k lékařům v celých USA zhruba tisíc dětí s magnetem v trávicím traktu, v letech 2010 až 2011 už to bylo kolem pěti tisíc. Případů začalo rychle přibývat mezi lety 2006 a 2007, kdy jejich počet podle odhadů vyskočil ze zhruba 1 500 na necelé čtyři tisíce.

Počet případů polknutí magnetu dětmi v USA během posledního desetiletí. Jde o odhad vzniklý na základě zkoumání reprezentativního vzorku. Světle jsou vyznačeny případy polknutí jednoho magnetu, které jsou obvykle málo nebezpečné. Tmavé jsou případy polknutí několika magnetů, které mohou spíše skončit zdravotními komplikacemi.

Celkový počet všech zdravotních komplikací s magnety v těle se za první desetiletí 21. století zvýšil ani ne o polovinu (ze zhruba 3 800 případů na přibližně 5 200). Zatímco nyní většina dětí, které musí vyhledat lékaře, magnety polyká, dříve je mívaly v dýchacích cestách. Autoři práce tvrdí, že magnety se často dětem do těla dostaly, když na obličeji vytvářely imitaci piercingu.

Vědci podle zastoupení ve svém vzorku odhadují, že v roce 2002 vyhledalo lékaře v celých USA cca 2 500 dětí, které vdechly magnet nosem. V roce 2010 už měli ve zkoumaném vzorku jen pár případů, na jejichž základě se neodvažují o počtu případů v celém USA nic říci.

Proč ubývá vdechnutí, není jasné. Možná rodiče varují děti důrazněji? Možná už není piercing v módě ani mezi dětmi? Možná došlo ke změně v názoru lékařů? Ať je to jakkoliv, autoři věrohodné vysvětlení nenabízí.   

Celkový obrázek není rozhodně nijak hrozný. Zdá se, že přibývá případů, kdy děti spolknou několik magnetů naráz. I když to jsou vážnější případy, ve vzorku 900 zkoumaných lékařských záznamů neskončil žádný smrtí. A ani ne desítka vyžadovala bezprostřední chirurgický zásah. Nejhorší byly dva případy proražení střevní stěny.

Na následky jiných úrazů zemře v USA ročně kolem cca 12 tisíc dětí. Magnety jsou tedy opravdu zanedbatelné nebezpečí.

Není to jen pro batolata

Pro nás dospělé je asi překvapivé, jak staré jsou děti, které si tyto potíže přivodily. Průměrný věk dětí, které magnety spolkly, je pět let. Průměrný věk malých pacientů, kterým se magnet dostal do nosu, je 10 let. I autoři výzkumu se tomu do jisté míry diví. Selský rozum by napovídal, že vdechnutí magnetu je spíše záležitost malých dětí a starší děti už budou rozumnější.

Trend je celkem jasný: úrazů s magnety přibývá. Ale není to nijak hrozné a nemusí to tak nutně zůstat. Výrobci například magnety balí tak, aby se k nim děti nedostaly, nebo dokonce kuličkám dávají nechutnou příchuť, aby odradili alespoň některé děti. Firma Nano Magnetics vyvinula způsob, jak kuličky potáhnout neomyvatelnou tenkou vrstvou s příšernou chutí. Vrstva podle výrobce obsahuje denatomiumbenzoát, což je nejhořčejší známá látka na světě. Podle zkušeností "testovačů" to tak opravdu je (jak jsme už psali).

Autor:
  • Nejčtenější

Šarlatán, či génius? Vědec se před 100 lety chlubil vynálezem paprsku smrti

v diskusi je 17 příspěvků

6. dubna 2024

Před 100 lety lidé doslova hltali v novinách zprávy o převratném vynálezu „the death ray“, tedy...

Hlavně zaujmout. Do Sněmovny dorazili před 100 lety komunisti z Podkarpatské Rusi

v diskusi je 20 příspěvků

7. dubna 2024

Na začátku dubna 1924 se poprvé do Prahy na schůze Národního shromáždění dostavili premiérově nově...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na méně používané dráze se potkalo několik obrů i návštěva z pouště

v diskusi jsou 2 příspěvky

10. dubna 2024  10:13

Letiště Václava Havla využívá při tzv. západním proudění jako hlavní dráhu pro starty a přistání...

Apple vzdal vlastní auto, ale chystá se domácnosti zaplavit roboty

v diskusi je 32 příspěvků

5. dubna 2024

I Apple si někdy dokáže ukousnout příliš velké sousto, které se mu pak vzpříčí v hrdle. Naposledy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 17 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 3 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Tyto obrázky určitě budete znát. Všechny ikonické tapety z Windows XP

v diskusi je 31 příspěvků

12. dubna 2024

Jsou to fotografie či grafické motivy, které mnozí z nás vídali denně. Sada základních tapet pro...

Messenger opravuje směšné nedostatky, a přidává nové funkce

v diskusi je 9 příspěvků

11. dubna 2024  12:41

Společnost Meta oznámila nové funkce „kecálka“ Messenger. Při odesílání fotek přibude tlačítko...

Co kdyby Švejk velel válečné lodi? Zkuste si to ve World of Warships

11. dubna 2024

Advertorial Do oblíbené počítačové hry World of Warships vstupuje nová postava českého velitele. Tím není nikdo...

Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!
Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!

3 maminky, které porodily císařským řezem, vyzkoušely kojenecké mléko Nutrilon Profutura CESARBIOTIK™ 2. Co nabízí oproti standardnímu mléku? A jak...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Prosila jsem o shovívavost a žádná nepřišla, říká Anna Julie Slováčková

Anna Julie Slováčková (28) se v rozhovoru pro iDNES.cz svěřila s tím, kdo je pro ni v životě momentálně největší oporou...

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...