Středa 15. července 2020, svátek má Jindřich
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 15. července 2020 Jindřich

O krok zpět. Autoři velké studie o hydroxychlorochinu svou práci stáhli

  11:58aktualizováno  11:58
Před dvěma týdny vyšla zatím největší studie účinků hydroxychlorochinu u pacientů s covid-19. Podle jejích výsledků lék pacientům spíše škodil. Ve čtvrtek 3. června ovšem autoři svou velmi hojně citovanou práci stáhli. Chtějí více otevřenosti.

Hydroxychlorochin | foto: Profimedia.cz

Nejdiskutovanějším přípravkem s možným účinkem proti viru SARS-CoV-2 je v posledních týdnech hydroxychlorochin, tedy původně lék proti malárii.

Zčásti je to zcela racionální: v situaci, kdy spolehlivé a dostupné léky proti viru SARS-CoV-2 nejsou, se hydroxychlorochin podává pacientům v celé řadě zemí světa. I v České republice ho dostalo více než 600 pacientů, tedy více než polovina hospitalizovaných pacientů, u kterých byla prokázána přítomnost nového koronaviru. Je tedy logické se ptát, jaký má skutečně vliv na pacienty.

Graf z tiskové konference 22. května 2020, který ukazuje, jaké přípravky byly...

Graf z tiskové konference 22. května 2020, který ukazuje, jaké přípravky byly použity u hospitalizovaných pacientů s covid-19. Hydroxychlorochin se skrývá pod zkratkou HCQ, chlorochin pod zkratkou CQ. V tabulce není uveden celkový počet hospitalizovaných s covid-19 v ČR, podle údajů prezentovaných na stejné tiskové konferenci jich bylo 1298.

Dalším důvodem popularity přípravku je nepochybná politizace této odborné otázky. Tu ovšem v následujícím textu pomineme. Spokojíme se s tím, že právě především díky ní se hydroxychlorochinu dostalo takové pozornosti médií a veřejnosti.

Když tedy 22. května vyšla v časopise The Lancet zatím největší analýza účinků hydroxychlorochinu u pacientů, o výsledcích informovala většina médií, včetně Technetu. Nejdůležitější výsledek lze shrnout snadno: hydroxychlorochin a příbuzný chlorochin (i v kombinaci s antibiotiky) u sledovaných pacientů zvyšoval riziko úmrtí. Rozdíl byl poměrně zjevný, riziko úmrtí stouplo zhruba o třetinu.

Výsledky byly natolik varovné, že došlo k pozastavení některých zkoušek tohoto léku po celém světě. Například WHO zastavila přijímání pacientů do svých velkých klinických studií a prověřovala jejich průběžné výsledky, aby se přesvědčila, že nedochází ke zbytečným úmrtím. Pozastaveno bylo i přijímání pacientů u dvou studií probíhajících v ČR.

Různé faktory ovlivňující úmrtí pacientů zahrnutých do observační studie...

Různé faktory ovlivňující úmrtí pacientů zahrnutých do observační studie zkoumající účinky hydroxychlorochinu a příbuzných látek. Výsledky pro tyto přípravky jsou zvýrazněny v rámečku dole na stránce. Jak vidno, ve všech případech je výsledek vpravo od středové osy, a ve všech případech jde tedy o faktor, který zvyšuje riziko úmrtí.

A to i přesto, že analýza měla ze své podstaty některé slabiny. Šlo totiž o „zpětné pozorování“ výsledků pacientů z různých nemocnic a různých koutů světa. Nepochybně tedy mezi nimi byla řada rozdílů, které v datech o průběhu onemocnění nelze zachytit. Na druhou stranu však hrozila reálně možnost, že účastníci probíhajících studií budou zbytečně umírat, a tak řada institucí a odborníků raději volila opatrnost.

Ukažte data!

Brzy se ovšem začalo ukazovat, že studie má problémy, které na první pohled tak zjevné nebyly. Především nebyla dostatečně otevřená. Dnes je obecně řečeno zvykem, že autoři podobných studií zveřejní s textem a svou analýzou i všechny údaje, ze kterých vycházeli. V tomto případě tedy záznamy pacientů, kteří do studií byli zahrnuti. Samozřejmě jde o záznamy upravené tak, aby se z nich nedala zjistit pacientova identita a další citlivé údaje.

V tomto konkrétním případě ovšem data k dispozici nebyla. Odborná veřejnost si přitom všimla, že v nich jsou velmi podezřelé údaje. Množství pacientů a úmrtí pacientů s covid-19 hlášených pro Austrálii bylo vyšší než čísla tamního ministerstva zdravotnictví. Autoři tuto chybu uznali: omylem mělo dojít k přeřazení některých dat z asijské nemocnice do australské.

Tím se ovšem vyřešila jen jedna námitka z mnoha. Více než 200 vědců například podepsalo otevřený dopis časopisu a autorům studie, který upozorňoval na řadu dalších zvláštností a nesrovnalostí.

Signatáři například nezískali ze studie jistotu, že jsou dostatečně zohledněny faktory jako množství podaných léků, vážnost průběhu nemoci atp. Údaje o průběhu léčby z různých kontinentů byly překvapivě podobné (tj. průběh u léčby afrických, evropských i asijských pacientů byl podobný přes značné rozdíly ve zdravotní péči a její úrovni). Většina pacientů podle analýzy dostávala vyšší dávku, než doporučuje americká léková agentura FDA, ale přitom dvě třetiny údajů měly pocházet od pacientů ze Severní Ameriky, především tedy právě z USA. The Lancet kvůli dopisu a dalším obdrženým připomínkám přidal ke studii varování, že studie je předmětem odborné kritiky.

Na většinu námitek a otázek by se dalo odpovědět poměrně snadno, kdyby si pochybovači mohli sami udělat analýzu údajů, ze kterých analýza vycházela. Ovšem společnost, která data měla od nemocnic z celého světa posbírat a která je vlastní, v oboru údajně prakticky neznámá americká Surgisphere, je odmítla uvolnit. Podle ní smlouvy uzavřené s nemocnicemi, od kterých data má, nedovolují údaje zveřejnit. Databáze, ze které analýza vycházela – údaje o tom, jak léčba u pacientů probíhala – tedy zůstala uzavřená.

Koronavirus ve světě

Muž v roušce odpočívá na pláži v Kolombu, hlavním městě Srí Lanky. (28. května...
Návštěvník prochází před obrazem francouzského malíře Georgese de La Toura ve...
Zdravotníci demonstrují v pařížské nemocnici Robert Debre. Snaží se prosadit...

A to byl konec studie. Pod ní jsou podepsáni čtyři autoři. Tři pracují na různých univerzitách, čtvrtý, Span Desai, je zakladatel firmy Surgisphere. Akademici odmítli za výsledky stát. V dopise, ve kterém studii z časopisu stahují (zde v PDF), vysvětlují, že Surgisphere nedovolila přístup k údajům ani jejich kolegům, kteří měli studii před vydáním překontrolovat. Tato odborná kontrola (i v češtině se používá často anglický výraz peer-review) je přitom naprostý základ každého seriózního odborného článku.

Problém se Surgisphere se netýká jen této studie. Ve stejný den, tedy ve čtvrtek 4. června, došlo také ke stažení další práce založené na její databázi. Vyšla 1. května v časopise NEJM a na základě v podstatě stejných údajů došla k závěru, že pacienti se srdečními obtížemi na nemoc covid-19 umírají častěji než lidé zdraví (tady je původní článek, zde je odkaz na informaci o stažení studie). Pozorování samo o sobě není příliš kontroverzní, problém je znovu v tom, že Surgisphere nedala nikomu – podle textu ani některým spoluautorům textu – přístup k údajům, ze kterých pozorování vychází.

Víme, že mnoho nevíme

S nadsázkou řečeno tedy o možném přínosu hydroxychlorochinu víme méně, než jsme věděli před dvěma týdny. Na druhou stranu, studií probíhají doslova stovky. Například 3. června vyšly v časopise NEJM výsledky studie, která zkoumala „preventivní“, tedy profylaktické používání hydroxychlorochinu u lidí, kteří přišli do kontaktu s někým nakaženým. Nezjistila žádný pozitivní efekt proti propuknutí nákazy, ale ani žádné vážné vedlejší účinky léku. Znamená to, že hydroxychlorochin určitě nemůže fungovat profylakticky? Nejspíše ne, proměnných je příliš mnoho (například dávka, čas uplynulý od vystavení viru apod.).

Vše o koronaviru

Speciální příloha iDNES.cz.

  • příznaky nemoci
  • zpravodajství a rozhovory
  • kontakty a pomoc

Na definitivní hodnocení je tedy zatím brzy, i přes obecně ne zcela povzbudivé výsledky hydroxychlorochinu v menších studiích. Budeme si muset počkat na další data. Drtivá většina studií totiž stále ještě běží. Včetně velkých mezinárodních studií vedených WHO, které znovu obnovily nábor pacientů; evidentně tedy ve svých datech nenašly stopy zvýšené úmrtnosti u pacientů, kteří lék dostávali.

Samozřejmě, politická stránka věci bude situaci nadále komplikovat. Hydroxychlorochin je levný, snadno dostupný, díky své historii léku proti malárii relativně dobře známý a v laboratorních podmínkách proti viru zaručeně funguje. Je tedy možné (ale rozhodně ne jisté), že při vhodném užití může pomoci i nemocným lidem. Mohou především chudší země s nízkou úrovní zdravotní péče svým obyvatelům nabídnout něco lepšího?

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Kvůli koronavirové pandemii vláda rozhodla o odložení zbývajících přechodů na vysílání DVB-T2. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Nejjasnější kometa za třináct let. Na obloze ji uvidíte i bez dalekohledu

Oficiálně se jmenuje C/2020 F3, ale má také civilnější pojmenování Neowise. Po dlouhé době je to tak jasná kometa, že...

Čech vyfotil kometu Neowise, obrázek v NASA vybrali za snímek dne

Český fotograf Miloslav Druckmüller zabodoval u americké NASA. Agentura vybrala jeho snímek komety Neowise za...

Obří výpadek služeb T-Mobile způsobily dvě chyby v diskovém poli

Přesně před týdnem se T-Mobile potýkal s velkým výpadkem služeb. Nefungovala samoobsluha, aplikace, web, infolinka,...

Delší než z Prahy do Košic. Nový rekordní blesk nemusel být výjimečný

Extrémní přírodní jevy vždy přitahovaly pozornost, už jen proto, že se odehrávají mimo naši kontrolu a navíc ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obrněnou drezínu vyvinula Tatra pro Polsko, v naší armádě sloužila jediná

Mezi zajímavé bojové prostředky vyráběné v prvorepublikovém Československu patří obrněná drezína Tatra T 18. O co však...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Spojené státy mají covidový problém. I lepší nástroje na jeho zvládnutí

V USA se virus SARS-CoV-2 podle všeho rychle šíří ve státech, které se během jara nejhoršímu vyhnuly. Není jasné, zda v...

STO OBJEVŮ: Lego třikrát lehlo popelem, i tak se stalo hračkou století

Seriál Dánská stavebnice LEGO ustála invazi mluvících panenek, autíček řízených vysílačkou i počítačových her. Sází na...

Gilead stanovil cenu léku Remdesivir. Nebude pro všechny stejná

Společnost Gilead Sciences stanovila cenu svého léku Remdesivir proti covidu-19 ve Spojených státech a dalších...

Studie měřila, jak se šíří koronavirus v posilovnách. Ovšem v Norsku

Během května udělal tým norských specialistů studii rizika přenosu viru SARS-CoV-2 u návštěvníků posiloven. Žádný...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.

Nejjasnější kometa za třináct let. Na obloze ji uvidíte i bez dalekohledu

Oficiálně se jmenuje C/2020 F3, ale má také civilnější pojmenování Neowise. Po dlouhé době je to tak jasná kometa, že...

Sedmnáctiletá přítelkyně Bohuše Matuše je těhotná

Bohuš Matuš (46) a jeho partnerka, o devětadvacet let mladší Lucie (17), se těší na svého prvního potomka. Dítě by se...

Depp a Heardová u soudu perou špinavé prádlo. Kromě drog došlo i na výkaly

Johnny Depp popřel, že by během pobytu na svém soukromém ostrově na Bahamách zaútočil na exmanželku Amber Heardovou....

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Zemřela herečka Kelly Prestonová, manželka Johna Travolty

Americká herečka Kelly Prestonová zemřela v 57 letech na rakovinu prsu. Manželka herce Johna Travolty, který její smrt...